terapia wodą

Terapia wodą – SPA, sanatoryjne źródła, rzymskie łaźnie, pielęgnacja

Terapia wodą – SPA kojarzy się nam z gabinetami odnowy biologicznej, jednak faktycznie SPA to terapia za pomocą wody. Terapia wodą znana była już za czasów Hipokratesa, który hołdował kąpieli i masażom. Współczesna nazwa SPA jest synonimem miejsca, kurortu, w którym można się odprężyć, podleczyć, zrelaksować niekoniecznie z wodą w roli głównej. Wiele zabiegów odnowy biologicznej nadal stosuje wodę, jednak istnieje też bogata oferta zabiegów na sucho.

SPA i terapia wodą

Skrót SPA wywodzi się z języka łacińskiego, oznacza “Sanus Per Aquam”, czyli zdrowie przez wodę. Woda to dar życia, dodaje ona energii, odmładza, nawilża i relaksuje. Ponadto woda oczyszcza, myje i leczy. Według współczesnych badań woda również wywiera wpływ na nasz charakter.

Przywraca nam czasy gdy byliśmy dziećmi, zapewnia beztroską zabawę. Pluskanie się w wodzie i pryskanie nią dookoła daje nam nieodpartą potrzebę wyzwolenia radości.

Terapia wodą – sanatoryjne źródła

Czasem woda to coś więcej. Wody mineralne ze złóż o szczególnych właściwościach są wykorzystywane do terapii wodą w licznych uzdrowiskach i sanatoriach. Terapia wodą pomaga na wiele schorzeń. Prócz wód słodkich wykorzystuje się tez solanki. To talasoterapia, z której korzystasz nie raz nieświadomie będąc nad morzem.

Rytm i szum fal sprzyjają relaksacji, koją serce i nerwy, zwalniają tempo. Rozpylona mgiełka kryształów wody i soli działa kojąco i ochronnie na drogi oddechowe. Wdychając obecny nad brzegiem morza jod masz szansę uchronić tarczycę przed jej chorobami. SPA jest filozofią opartą na leczniczym działaniu wody.

Wodą możemy leczyć się ją pić jak i siew niej kąpać, inhalować. Woda to także okazja do aktywności. Wodne terapie, jak też masaże pomagają stymulować organizm do zwalczania chorób, dolegliwości.

Terapia wodą – pielęgnacja i upiększenie

Ze SPA korzystamy najczęściej by się upiększyć, odmłodzić i zregenerować. Najlepsze efekty zabiegów SPA są widoczne na skórze i większość jest jej właśnie dedykowana. Morska kapiel rozpulchnia skórę, dzięki czemu skóra jest gładka i jędrna.

Spacery nadmorskie to także masaż dla stóp, ćwiczenie na cellulit, jak i hartowanie ciała poprzez kontakt z zimną wodą. Jednak pamiętaj iż morskie SPA może szkodzić, gdy nie zmyjesz słonej wody ze skóry i pozwolisz jej wyparować pozostawiając sól na skórze, a co gorsza wystawiając się w tym stanie na nadmierną ekspozycje na słońce.

Terapia wodą – rzymskie łaźnie

Wśród Rzymian w starożytności królowała woda jako element życia społecznego, politycznego. To właśnie łaźnie rzymskie stanowiły miejsca, w których zawierano znajomości, robiono interesy, rozmawiano na ważne tematy polityczne. Kąpiele w łaźniach były swego rodzaju rytuałem. Rzymianie koili zmęczone mięśnie w gorących źródłach.

W XIV wieku, we wschodniej Belgii u podnóża Ardenów, założono miasto Spa. Z czasem wypracowano całą kulturę SPA poszerzając rytuały i zabiegi o kolejne możliwości oddziaływania na ciało i ducha wodą. Zaczęto wykorzystywać wody nie tylko źródlane ale i mineralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *