Maseczka antysmogowa dla dziecka – czy jest potrzebna? Jak wybrać?

Polskie miasta i aglomeracje należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Żeby zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem toksyn znajdujących się w powietrzu, warto sięgnąć po maseczkę antysmogową. Czy jednak akcesorium to sprawdza się w przypadku dzieci? Czy jest potrzebna najmłodszym, czy jednak nie? Jak wybrać optymalny model?

Maseczka antysmogowa dla dziecka – czy jest potrzebna?

Chociaż wydawać by się mogło, że smog to problem, który w równiej mierze dotyka dorosłych i dzieci, to właśnie w przypadku najmłodszych jest szczególnie niebezpieczny. Wynika to z tego, że maluchy częściej biorą oddech. W efekcie do ich płuc przedostaje się więcej szkodliwych substancji. Na dodatek dzieci mają mniej rozwinięty układ oddechowy, przez co trudniej jest się im bronić przed toksynami.

Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które pozwalają zabezpieczyć drogi oddechowe najmłodszych przed smogiem. Jednym z nich jest maseczka antysmogowa od DragonMask. Marka jest czołowym producentem akcesoriów przeciwsmogowych. Wykazują one wysoką skuteczność w zapobieganiu przedostawaniu się toksycznych substancji do organizmu.

Brak maseczki i długotrwała ekspozycja na smog może wywoływać u dzieci szereg nieprawidłowości w działaniu układu oddechowego, w tym nawet prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Może także, podobnie jak u dorosłych, być jednym z czynników rakotwórczych. Dlatego zamiast zastanawiać się, czy dziecko w ogóle potrzebuje maski antysmogowej, należy skupić się na tym, jak wybrać odpowiedni model.

Maseczki przeciwsmogowe dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak zostało wspomniane, na rynku znaleźć można coraz więcej rozwiązań antysmogowych dedykowanych dzieciom. Jak jednak wybrać odpowiednią maseczkę? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego filtra. To najważniejszy element maski przeciwsmogowej, zarówno w przypadku najmłodszych jej użytkowników, jak i tych całkiem dużych.

Na rynku dostępne są rozwiązania z:

  •       filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air) – zapewniają wysoką ochronę przed toksynami – zatrzymują minimum 97 proc. niebezpiecznych cząsteczek. Chronią także przed wirusami i bakteriami,
  •       filtrem węglowym – to najskuteczniejsze rozwiązania na rynku. Zatrzymują bowiem aż do 99,9 proc. szkodliwych cząsteczek. Podobnie jak filtry HEPA zabezpieczają również przed bakteriami i wirusami,
  •       filtrem mieszanym – jak sama nazwa wskazuje, łączy on w sobie filtr HEPA i filtr węglowy. Nie tylko dobrze zabezpiecza przed smogiem, ale również niweluje brzydkie zapachy.

Przy wyborze maski przeciwsmogowej dla dziecka warto zwrócić uwagę także na jej rozmiar. W większości przypadków należy sięgać po jak najmniejsze akcesoria, np. w rozmiarze S lub XS. Niektórzy producenci maseczek przeciwsmogowych mają w swoich ofertach specjalne serie produktów dla najmłodszych. Nie tylko wyróżniają się one mniejszymi rozmiarami, ale również mają atrakcyjny design.

Wbrew pozorom ciekawe wzornictwo to ważna kwestia. Kolorowa maseczka antysmogowa na pewno przypadnie dziecku do gustu i będzie chętniej noszona niż model pozbawiony atrakcyjnych motywów lub wzorów. Możesz nawet pozwolić maluchowi samodzielnie wybrać kolorystykę maseczki antysmogowej. Zanim ją jednak kupisz, upewnij się, że spełnia wszystkie Twoje wymagania i zapewnia należytą ochronę.

Maski antysmogowe dla dzieci – co jeszcze sprawdzić?

Przy wyborze maseczki antysmogowej dla dziecka warto upewnić się, że produkt ma odpowiedni certyfikat. Oznaczenie FFP1 informuje, że akcesorium zabezpieczy przed ok. 80 proc. lotnych związków, FFP2 – przed 94 proc., a FFP3 – przed aż 99 proc.

Pamiętaj, że już dziecko, z którym da się porozumieć (3+), może, a nawet powinno, pod nadzorem osoby dorosłej nosić maseczkę antysmogową. Pozwoli mu ona spędzać czas na zewnątrz, a Tobie oszczędzi zmartwień. Pociecha nie będzie bowiem wdychać toksycznych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *