próchnica zębów

Próchnica zębów – przyczyny, naturalne sposoby na zdrowe zęby

Próchnica zębów to poważny problem, zwłaszcza wśród dzieci. Nieleczona może prowadzić do wielu dolegliwości i poważnych chorób jak paradontoza. Wiedząc jak dbać o zęby naturalnymi sposobami możesz uniknąć ubytków! Co więcej prezentujemy naturalne sposoby uleczenia zębów naruszonych próchnicą.

Próchnica zębów – przyczyny powstawania

Jak w przypadku każdej choroby ważne jest wyleczenie przyczyn jej powstawania, by uniknąć postępowania i nawrotów. Problemy z zębami, ich nadmierne psucie się, kruchość, bolesność mogą oznaczać wiele innych problemów zdrowotnych. Często przyczyną tego stanu są niedobory witamin i soli mineralnych w organizmie, jak również nieodpowiednia dieta, higiena, stres. Wbrew powszechnej opinii zęby leczyć możemy nie tylko u dentysty i nie tylko konwencjonalnym sposobem.

Zwłaszcza iż wiele substancji używanych przez stomatologów, producentów past do zębów i płynów wybielających wpływa negatywnie na nasz stan ogólny zdrowia. Stosowane do wybielania zębów sole kwasu fluorowodorowego wcale nie dbają o uzębienie. Fluorek uchodzi za  substancję toksyczną powodującą wady rozwojowe, podobnie jak szczepienia z rtęcią czy preparaty z arsenem. Powodują one zatrucie organizmu i duże obciążenie dla układu odpornościowego.

Unikaj tych przyczyn próchnicy a będziesz mieć zdrowe zęby

Niezdrowa dieta to pierwsza i najważniejsza przyczyna próchnicy. Z jednej strony nadmiar cukru i słodyczy powoduje wzrost bakterii w jamie ustnej i przyspieszenie procesu próchniczego, z drugiej strony brak równowagi w dostarczaniu organizmowi stosownych dawek witamin, minerałów sprawia, iż cierpimy na liczne niedobory wartościowych substancji odpowiedzialnych między innymi za stan zębów. Szkodliwe dla zębów są nie tylko słodycze, ale wszelka żywność wysoce przetworzona.

Ponadto w próchnicy często towarzysząco występują zaburzenia hormonalne. Między innymi z tego właśnie powodu to kobiety w ciąży i po ciąży cierpią na ubytki w zębach. Podobnie bywa w okresie dojrzewania oraz u kobiet w okresie menopauzalnym. Kolejną z przyczyn powstawania ubytków jest deficyt witamin A oraz D, a także minerałów takich jak wapń, miedź, cynk, żelazo.

Jeśli chodzi o ich uzupełnienie wystarczy zbilansowana dieta. Gdy jednak jest za późno warto sięgnąć po preparaty witaminowe, suplementy wzmacniające. Warto wiedzieć, iż za próchnicę często odpowiada nadmiar kwasu fitynowego obecnego w orzechach, roślinach strączkowych i ziarnach. Warto jest go wyeliminować lub ograniczyć, gdy zaczyna dawać znać próchnica zębów. Aby zneutralizować kwas fitynowy wystarczy produkty go zawierające skropić octem lub sokiem z cytryny.

Jak zadbać o zęby

Przede wszystkim zęby wymagają regularnego szczotkowania, zachowania higieny jamy ustnej. Jeśli masz gęsty zgryz warto używać również nici dentystycznej. Prócz mycia zębów zadbać warto również o dostarczenie organizmowi jak największej dawki witamin A, D oraz E i K. Spożycie błonnika również może nam pomóc, gdyż powoduje on wzmożenie produkcji śliny, ta zaś odpowiada za ochronę uzębienia. Gdy już próchnica nas dopadnie, wówczas warto jest jeść więcej żółtego sera oraz pić co najmniej szklankę rosołu dziennie.

Naturalnym sposobem ochrony zębów jest płukanie ust olejem kokosowym i korzystanie z past zdemineralizowanych. Kolejną radą wartą zastosowania jest używanie płynu do płukania ust. Może być to odkażająca mieszanka ziołowa, jak też gotowy preparat apteczny. Poza tym warto jest przepłukiwać usta po każdej przekąsce, co najmniej wodą. Aby zachować wspaniały uśmiech należy także regularnie pić zieloną lub czarną herbatę, które ograniczają wzrost bakterii w jamie ustnej.

Chcąc wzmocnić zęby można sięgnąć po gumę do żucia, ale niesłodzoną. Pomóc w higienie jamy ustnej może częste picie wody, oraz soków żurawinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *