dziedziczenie raka

Dziedziczenie raka – badania genetyczne, wczesne rozpoznanie

Dziedziczenie raka – choroba nowotworowa może mieć wiele przyczyn, za jedną uważa się jej dziedziczność, pewne tendencje i skłonności do przejmowania ryzyka zachorowania po przodkach. Gdy w rodzinie na raka choruje lub umiera ktoś z bliskich w drugim, kolejnym pokoleniu warto jest wykonać badanie genetyczne określające czy dziedziczenie raka Cię dotyczy.

Dziedziczenie raka – mało oczywisty wynik

Wywiad lekarski może skłonić do skierowania na badania genetyczne w kierunku choroby nowotworowej. Gdy w Twojej rodzinie są przypadki zachorowania na raka, istnieje prawdopodobieństwo, iż Ty również posiadasz geny odpowiedzialne za rozwój choroby nowotworowej. Ma to znaczenie z uwagi na koszty badań. Osoby z grupy ryzyka są zwolnione z opłat badań profilaktycznych. Badaniu podlegają geny określone jako nowotworowe.

Mutacje genetyczne

Naukowcy opracowali szereg wskaźników, które pretendują do zachorowania. Stąd badania polegają na określaniu istnienia lub nie istnienia mutacji genów:

BRCA1 – mutacja tego genu stwarza ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika. Mutacje tego genu są przyczyną 3% zachorowań na raka piersi i 14% na raka jajnika.

MSH2, MLH1 oraz MSH6 – obecność tych genów wskazuje na podatność na zachorowanie na raka jelita grubego oraz trzonu macicy. Geny te są obecne u 2,5% chorych na raka jelita grubego.

APC – mutacja w tym obszarze to 40krotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, podobnie jak obecność genu NOD2. Również mutacja geny I157T oraz CHEK2 prowadzi do rozwoju raka, między innymi piersi, prostaty czy tarczycy. Obecność genów INBS1 oraz DKN2A zwiększają ryzyko choroby na raka piersi i prostaty oraz czerniaka. Sama obecność genów i ich mutacji nie przesądza o zachorowaniu a wskazuje jedynie na zwiększone ryzyko zachorowania, predyspozycje do choroby i jej rozwoju.

Profilaktyka

U osób, u których wykryto w drodze badań genetycznych tendencje do dziedziczenie raka kluczowa jest profilaktyka zdrowotna. Dbałość o zdrowie i częste kontrole, badania takie jak kolonoskopia pozwolą wykryć szybko i skutecznie ewentualne zmiany nowotworowe i podjąć stosowne leczenie. Przykładowo kobiety z predyspozycją do rozwoju raka piersi nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej. Prócz badań istotne znaczenie ma tryb życia i dieta.

Stosując się do zaleceń specjalistów jesteśmy w stanie „oszukać” geny i zabezpieczyć się przed rakiem unikając choroby. Mnóstwo osób z genami odpowiedzialnymi za powstawanie zmian nowotworowych przezywa życie bez nowotworu. U nielicznych jest to kwestia szczęścia i zbiegu okoliczności, większość zdrowie zawdzięcza własnej pracy nad sobą.

Geny są dziedziczone

Geny wpływające na ryzyko zachorowania dziedziczy nasze potomstwo bez względu na to czy chorujemy na raka, czy też nie. W wyniku różnych kombinacji genów można to ryzyko zmniejszać, jednakże jak dotąd mamy na to niewielki wpływ poza dbałością o zdrowie i świadomością posiadania określonych genów, jaką dają nam badania genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *