kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa w wieku dojrzałym – objawy, przyczyny, leczenie

Kolka wątrobowa występuje statystycznie najczęściej w wieku dojrzałym kobiety, po czterdziestym roku życia. Ból występuje nagle i gwałtownie się nasila. Zlokalizowany jest po prawej stronie. Odczuwany jako ból pod żebrami promieniujący do prawej łopatki. Bardzo często atak kolki towarzyszy kamicy żółciowej.

Kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa jest stanem pozwalającym zwrócić uwagę na szerszy problem jakim jest zwykle kamica żółciowa. Atak kolki wskazuje na przeciążenie jakie objęło funkcje pęcherzyka żółciowego. Statystycznie aż 15% Polaków doświadczyło w swym życiu kolki wątrobowej.

Wśród tej grupy dominują kobiety u których kolka występuje trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Również na wystąpienie kolki ma wpływ wiek. Analizując przypadki ataków dotyka ona osoby po czterdziestym roku życia. Ryzyko kolki wzrasta wraz z otyłością.

Kolka wątrobowa – wystąpienie kolki

Kolka wątrobowa występuje kiedy pęcherzyk żółciowy, potocznie zwany woreczkiem (przechowuje on żółć potrzebną w procesie trawienia) zaczyna się kurczyć i wypychać żółć do dwunastnicy. Utrudnienie i zaburzenie przepływu żółci wiąże się zazwyczaj ze złogami jakie powstają w woreczku. Wówczas pęcherzyk kurczy się częściej i bardziej intensywnie powodując ostry ból i dolegliwości przypominające kolkę.

Wątroba odpowiada za przechwytywanie i eliminowanie substancji toksycznych oraz wytwarzanie żółci, ta zaś jest potrzebna do trawienia tłuszczów. Gdy dieta bazuje na dużej ilości tłuszczu zwierzęcego można się spodziewać ataku kolki wątrobowej. Tłuste potrawy zwiększają wydzielanie cholecystokininy – hormonu stymulującego skurcze woreczka żółciowego.

Tłuste jedzenie to także przyczyna nadwagi i z czasem otyłości, stad też osoby otyłe częściej doznają kolki. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja krystalizacji cholesterolu jaki trafia do żółci. Powoduje on złogi w woreczku sprzyjając rozwojowi kamicy żółciowej.

Kolka wątrobowa – objawy kolki

Objawami kolki wątrobowej jest przede wszystkim ból. Dolegliwości są napadowe, silne, trwające kilka godzin. Zaczyna się zazwyczaj od bólu brzucha w prawej jego części. Może on utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin. Wielu osób ból ten promieniuje do prawego ramienia oraz łopatki. Zdarza się iż towarzyszą mu wymioty z żółcią.

Ból ustępuje wówczas kiedy kamień zdoła przejść przez drogi żółciowe i dociera do dwunastnicy. Typowymi objawami występującymi łącznie z bólem są nudności, wymioty, wzdęcia oraz zgaga. Poza objawami należy podkreśli rolę badań. Nawet gdy kolka minie warto wykonać badania i wykluczyć rozwój kamicy. Podstawowymi badaniami jest morfologia krwi, USG wątroby oraz dróg żółciowych.

Przyczyn ataku kolki wątrobowej warto szukać i je usunąć zawczasu. Pomaga zazwyczaj zmiana diety na lżejsza pozbawioną tłuszczu. Niestety kamień może utknąć i zablokować ujście woreczka żółciowego co prowadzi do żółtaczki mechanicznej i wymaga koniecznej operacji.

Kolka wątrobowa – rady na kolkę

Gdy dopadnie Cie kolka wątrobowa możesz poratować się ciepłym kompresem nakładanym na brzuch. Kompres może być termoforem jak i poduszką elektryczną. Pomóc też może czopek rozkurczowy, przeciwbólowy, czy ziołowy.

Korzystając z ziół mamy do wyboru szeroką paletę naparów pomagających w pokonaniu kolki. Warto wiedzieć, iż po napadzie kolki należy zrezygnować na dwie doby z pokarmów stałych oraz zredukować spożycie owoców, soków i słodzonych napojów. Zaleca się jedzenie kleiku, gotowanych warzyw rozdrobnionych. Leczenie kolki wątrobowej bazuje na leczeniu objawowym. Gdy ból się nasila i nie przemija niezbędne jest leczenie zabiegowe. Najczęściej wykonuje się cholecystektomię – chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego czy to laparoskopowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *