zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby – wirusowe, bakteryjne, alkoholowe, stłuszczeniowe

Zapalenie wątroby – na zapalenia wątroby składa się wiele odmian tego schorzenia, między innymi zapalenie wątroby wirusowe, alkoholowe, bakteryjne, autoimmunologiczne. Przyczyny zachorowania są bardzo różne, najczęściej odpowiadają za zachorowania wirusy. Zdarza się że powodem zapalenia jest niestosowna dieta.

Zapalenie wątroby – grupa chorób

Wspólnym mianownikiem dla chorób określanych mianem zapalenia wątroby jest stan zapalny tegoż organu. Objawami charakterystycznymi dla każdego rodzaju zapalenia wątroby jest gorączka oraz zażółcenie gałek ocznych i skóry, a także mocz o barwie ciemnego piwa. Ponadto wymienia się jako objawy powiększenie wątroby i ból zlokalizowanym pod prawym żebrem.

Często tym obawom towarzysza nudności i wymioty a także biegunka i zmęczenie. Z uwagi na przebieg wyróżnia się zapalenia ostre i przewlekłe. Przewlekłe zapalenia są zwykle kontynuacją ostrych stanów zapalnych wątroby pochodzenia toksycznego.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Przewlekłą postacią wyróżnia się autoimmunologiczne zap. wątroby dotyczące miąższu wątroby. To wynik agresji komórek układu odpornościowego o nieznanej przyczynie. Bardzo często ten rodzaj schorzenia współistnieje z takimi chorobami jak zapalenie tarczycy, jelita grubego oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Bardzo częstym rodzajem zapalenia wątroby jest alkoholowe zapalenie wątroby, bowiem to właśnie w wątrobie są wchłaniane substancje toksyczne spożywane przez organizm, w tym wypadku alkohol. Nadmiar alkoholu prowadzi do zaburzenia i niewydolności miąższy wątroby. Choroba dotyka zwykle nałogowych alkoholików.

W postaci łagodnej istnieje szansa na odbudowę organu, w ciężkiej niestety grozi marskością i prowadzi do śmierci. Gdy zatrucie toksynami innymi niż alkohol powoduje zapalenie istnieje możliwość całkowitej regeneracji wątroby. Rokowania zależne są od substancji którą się zatruło, mogą być to pestycydy, jak i gazy czy grzyby trujące.

Stłuszczeniowe zapalenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczeniowe zap. wątroby czyli NAFLD to choroba polegająca na odkładaniu się tłuszczu w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Dotyczy zwykle osób otyłych, z nadwagą oraz diabetyków, a także osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej.

Wirusowe zapalenie wątroby

W obrębie wirusowego zapalenia wątroby wymienia się schorzenie powodowane przez wirusy hepatotropowe oraz inne wirusy np. wirusa ospy wietrznej, czy cytomegalii. Wśród zapaleń wywoływanych wirusami hepatotropowymi znajdują się zapalenia wywołane typem wirusa A (HAV), B(HBV) oraz C (HCV), a rzadziej D, E i G.

Bakteryjne zapalenie wątroby

Na podłoże bakteryjne wskazuje występowanie ropnia wątroby. Może on być pojedynczy lub mnogi, guzowaty z treścią ropną płynną. Choroba wywoływana przez bakterie ropotwórcze, między innymi e. Coli. Zazwyczaj ropień jest powikłaniem stanu zapalnego w jamie brzusznej, związanym z torbielą lub krwiakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *