łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Łagodny przerost prostaty – wskutek starzenia się w organizmie mężczyzny zachodzą pewne zmiany. Podobnie jak u kobiet – są one związane z wahaniami poziomu hormonów. Czym jest łagodny przerost prostaty? Jak się go leczy?

Łagodny przerost prostaty – przyczyny i objawy

Gruczoł krokowy czyli prostata jest zlokalizowany dookoła ujścia moczowodów, tuż pod pęcherzem. Wskutek zmian hormonalnych (spadku poziomu testosteronu) dochodzi do jego rozrastania się. Rozrośnięty stercz powoduje ucisk na moczowody. Tym samym zwęża ich ujście, utrudniając oddawanie moczu.

A zatem podstawowym objawem przerostu prostaty będzie problem z oddawaniem moczu. Pomimo parcia na pęcherz trudno będzie oddać nieprzerwany strumień moczu. Oddawanie moczu stanie się długie i bolesne. Łagodny przerost prostaty daje niewielkie i jeszcze niezbyt uciążliwe dolegliwości. Nie daje zagrożenia nowotworu, jednak należy go jak najszybciej leczyć. Właśnie po to, by nie doszło do nowotworu prostaty.

Leczenie przerostu prostaty

Przerost prostaty można leczyć poprzez stosowanie specjalnych leków roślinnych. Wyciągi z palmy sabałowej, czy pokrzywy – działają one moczopędnie. Zapobiegają zapaleniu pęcherza, które może powstać na skutek przetrzymywania moczu w pęcherzu. Stosuje się te suplementy raczej profilaktycznie niż leczniczo. Leczenie farmakologiczne opiera się na działaniu hormonów.

Stosuje się również leki rozluźniające mięśnie gładkie dolnych dróg moczowych. Dzięki temu oddawanie moczu staje się dużo łatwiejsze. Poprzez połączenie terapii hormonalnej z lekami rozluźniającymi można uzyskać dobre efekty. Warto je wspomagać roślinnymi suplementami dla mężczyzn.

Profilaktyka

Łagodny przerost prostaty jest dolegliwością dość wstydliwą. Przede wszystkim – zaburza erekcję. Poprzez rozrost gruczołu sterczowego trudno jest wzbudzić i utrzymać erekcję. To dość częsty kompleks panów, którzy unikają zbliżeń, choć czują się wciąż na siłach. Co więcej, przerost prostaty często odbierają jako symptom starzenia się. Wpędza ich to w kompleksy, choć zupełnie nie powinno.

Tak naprawdę wystarczy tylko pozbyć się problemu z prostatą, aby znów zacząć regularnie uprawiać seks i czerpać z niego satysfakcję! Ważnym elementem profilaktyki jest również… częsty seks! Badania wykazują, że panowie, którzy mogą liczyć na regularne stosunki przynajmniej raz w tygodniu lub nawet raz na 2-3 dni, raczej nie chorują na przerost prostaty! Na dłużej zachowują sprawność seksualną i nie tylko. Poprzez regularne stosunki utrzymywany jest odpowiedni poziom testosteronu. Oznacza to, że mężczyzna, który może liczyć na regularny seks zestarzeje się znacznie później niż jego nieaktywni rówieśnicy!

Drugim powodem, dla którego przerost prostaty jest tak wstydliwy, jest sposób badania. Obecnie nie ma innego sposobu na wykonanie badania jak per rectum – przez odbyt. Zdecydowanie łatwiej jest więc zapobiegać niż przezwyciężyć skrępowanie i udać się do lekarza. Szczególnie, że sposoby zapobiegania są tak przyjemne – uprawiać dużo seksu i zażywać suplementy diety!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *