Skutki uboczne antybiotyków

Skutki uboczne antybiotyków – działania niepożądane, uszkodzenia

Skutki uboczne antybiotyków – antybiotyki leczą szybko i skutecznie, jednak skutki uboczne antybiotyków mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Najczęściej reakcja na antybiotyk dotyczy biegunki lub wysypki, jednak objawy mogą być ukrywane i dotyczyć np. mięśnia sercowego. U dzieci najczęściej dochodzi do wystąpienia aft, pleśniawek, u osób starszych do rozwoju grzybic, zwłaszcza grzybicy pochwy.

Skutki uboczne antybiotyków

Skutków ubocznych zwykle można uniknąć ściśle stosując się do wskazówek lekarskich. Niektórzy jednak są uczuleni na substancje czynne w antybiotykach i wówczas by uniknąć działania niepożądanego nie pozostaje nic innego jak zmienić lek na inny o podobnym działaniu.

Antybiotyki niszczą wszystko co napotkają na drodze, dlatego też obniżają naturalną odporność na infekcje, gdyż wraz z patogenami wyniszczają także dobre bakterie, jakimi jest usłany układ pokarmowy, czy pochwa kobiety. Nasze błony śluzowe, pozbawione naturalnej ochrony, stają się wrotami dla szkodliwych drobnoustrojów, zwłaszcza grzybów.

Skutki uboczne antybiotyków – alergia i grzybica

Najpopularniejszymi skutkami niepożądanymi przy antybiotykoterapii jest alergia i grzybica, głównie pochwy. Grzybice pojawiają się wraz z wyniszczeniem przez antybiotyk naturalnej bariery ochronnej. Zwykle grzybica atakuje pochwę ale nie brakuje też grzybów w jamie istnej. Drugą reakcja niepożądaną jest alergia. Może dotyczyć zarówno alergii skórnej jak i pokarmowej

Zazwyczaj pojawia się wysypka, zaczerwienienie skóry, świąd bądź nudności i biegunka. Alergię wywołuje najczęściej penicylina, ale w zasadzie każdy lek może wywołać reakcję alergiczną. Z uwagi na częstość alergii lekarz zazwyczaj pyta nas czy jesteśmy uczuleni na któryś z leków lub na penicylinę. Alergia może przyjąć postać wstrząsu anafilaktycznego dlatego nie można bagatelizować uczulenia na antybiotyki.

Objawami grzybów jak i alergii mogą być afty czy pleśniawki u dzieci. Ponadto często zdarza się stan zapalny jelit z obfitymi biegunkami, wręcz strzelającymi stolcami. Stan utrudnionego wchłaniania się substancji odżywczych może utrzymywać się nawet po zaprzestaniu zażywania leku.

Utrata słuchu, ubytki w wątrobie i uszkodzenia wielonarządowe

Antybiotyki silnie działają na organizm dlatego też mogą powodować ubytki w słuchu działając ototoksycznie (np. gentamycyna stosowana u dzieci) lub działając hepatotoksycznie doksycyklina uszkadza wątrobę). Antybiotyk może też wykazywać działanie nefrotoksyczne upośledzając funkcje nerek (kolistyna) lub neurotoksycznie uszkadzając układ nerwowy.

Skutki uboczne antybiotyków – jak uniknąć skutków ubocznych?

Po pierwsze stosujmy antybiotyki tylko w razie konieczności co oznacza z przepisu lekarza. Nie nadużywajmy antybiotyków a jeśli już decydujemy się na aplikacje antybiotyku to wytrwajmy w zalecanej kuracji do końca. Nie można przerywać leczenia, zmniejszać dowolnie i samodzielnie dawek, jak i zwiększać dawki leku. Ponadto łykając antybiotyk dbajmy o stosowna dietę, dotlenienie, jak również zażywanie probiotyków uzupełniających naturalną florę bakteryjną.

Zminimalizować ryzyko powikłań możesz stosując właściwy sposób zażywania antybiotyku, uwzględniając porę dnia i odstępy pomiędzy dawkami. Pamiętaj aby nie zapijać leku kawą, sokiem z cytrusów i nie łączyć antybiotyku z alkoholem. Jednocześnie odstaw na czas kuracji preparaty żelaza, wapnia, leki stosowane w nadkwaśności – osłabiają działanie leku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *