starczowzroczność

Starczowzroczność (presbiopia) – problem z akomodacją, soczewki

Starczowzroczność to wada pojawiająca się z wiekiem, jak sama nazwa wskazuje. Ta dysfunkcja wzroku może się pogłębiać, jednak zwykle korygujemy ją u okulisty, tym samym hamując postęp pogorszenia się widzenia.

Starczowzroczność

Z wiekiem wzrok się osłabia i widzimy gorzej, oczy się zaczynają męczyć. Dodatkowo nieleczone wady skutecznie pogarszają pole widzenia. Okulary i soczewki kontaktowe zazwyczaj wystarczają aby poprawić komfort widzenia i życia zarazem. Zazwyczaj starczowzroczność rozpoczyna się po przekroczeniu 45 lat. Często z dnia na dzień wzrok się pogarsza i to radykalnie.

Zaczyna się od nierozpoznawania konturów liter. Czytanie książki zaczyna sprawiać trudność, gdyż mieszają się nam linijki i tekst zlewa w całość. Potrzebne jest nam też światło do czytania, oko nie reaguje na tekst przemieszczający się np. reklamy na autobusie. Objawem starczowzroczności jest stopniowe osłabienie bliskiego widzenia.

Starczowzroczność – problem z akomodacją

Wpadające do oka światło dociera najpierw do rogówki, która jest przezroczystą błoną pokrywająca źrenicę i tęczówkę oka. Z uwagi na swój wypukły kształt skupia promienie świetlne w taki sposób aby mogły dotrzeć do soczewki. Ta zaś ogniskuje obraz przedmiotów, jakie znajdują się w różnych odległościach od oka.

Dzięki temu mechanizmowi widzimy wyraźnie nie tylko statek na horyzoncie ale również mrówkę na dłoni. Przy starczowzroczności oddaleniu ulega punkt bliży wzrokowej. W praktyce oznacza to, że następuje problem z wyostrzaniem obrazu przedmiotów widzianych z bliska. Trudno jest nam nawlec igłę, mimo iż dobrze widzimy z daleka. Radą na to są okulary zastępujące akomodacje oka.

Starczowzroczność – specjalne soczewki

Zamiast okularów, czy to dwóch par czy też dzielonych do blizny i dali możemy skorzystać z oferty soczewek tzw. progresywnych. Nie maja one martwej strefy a zmiana ostrości widzenia następuje płynnie. W progresywnych szkłach do okularów utrzymany jest podział góra-dół, ale bez wyraźnej linii. Natomiast progresywna soczewka zbudowana jest z 2 części.

W środku znajduje się kółko przez które widzimy ostro przedmioty bliskie i pośrednie, a na zewnątrz pierścień, przez który patrzymy na przedmioty dalekie. Soczewki są wygodniejsze, chociaż wymagają nabrania właściwych nawyków patrzenia, kręcenia głową i patrzenia pod kątem. Dzięki szkłom i soczewkom nie musimy ślepnąc ani męczyć wzroku, jednak warto jest go kontrolować od czasu do czasu i wymieniać korekcje na adekwatną do wady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *