Laserowe leczenie chorób oczu

Laserowe leczenie chorób oczu – zaćma, jaskra, schorzenia siatkówki

Laserowe leczenie chorób oczu to działania stosowane od niedawna. Szerokie wykorzystywanie laserów w dziedzinie, którą jest okulistyka miało miejsce w latach 80. Podkreślić należy jednak fakt, ze pierwsze próby w tym zakresie pojawiły się w początkach lat 60. Bardzo istotna sprawą jest to, że Polska była jednym z pierwszych państw w Europie, w którym wykorzystywano lasery w okulistyce.

Przyczynili się do tego faktu naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W obecnym czasie wykorzystuje się kilka rodzajów laserów. Wybór zależy tutaj od rodzaju zabiegu, a także fragmentu oka, który ma być poddany leczeniu. Lasery szybko oraz precyzyjnie niszczą komórki, w które zostały skierowane, a laserowana tkanka ulega odparowaniu.

Laserowe leczenie chorób oczu – zaćma

Do tego celu stosowane są lasery yagowe pracujące podobnie jak nóż chirurgiczny. Określona operacja przyczynia się do usuwania uszkodzonej soczewki, ale pozostawia torbę soczewki. W określoną lokalizację wszczepia się sztuczną soczewkę. Z upływem czasu określona torba soczewkowa może ulegać mętnieniu. W celu usunięcia tego problemu wykorzystuje się właśnie laser yagowy, a więc taki który może przecinać torbę soczewki w środku oka, bez jego otwierania. W kilka miesięcy po zabiegu nastąpi wchłonięcie wyciętej torby, a w konsekwencji pacjent uzyskuje prawidłowe widzenie.

Laserowe leczenie chorób oczu – jaskra

Laser przyczynia się w tym przypadku do poszerzenia przestrzeni w kącie przesączania. W konsekwencji czego dochodzi do poprawy odpływu cieczy z oka. Używa się w tym przypadku lasera yagowego, szczególnie w przypadku ostrego ataku jaskry. Umożliwia ona powstanie dużej ilości małych otworów, które przyczynią się do swobodnego przepływu cieczy w oku.

Laserowe leczenie chorób oczu – schorzenia siatkówki

W tym celu stosuje się lasery określane mianem urządzeń argonowych lub zielonych. Mają one długość fali 532 nm. Urządzenie używane jest po to, aby dotrzeć do obszaru nabłonka barwnikowego siatkówki oraz przyczynić się do wytworzenia miejscowego stanu zapalnego. W ciągu kilku dni dochodzi do wygojenia się stanu zapalnego, który pozostawia bliznę. Takie działanie podejmuje się w sytuacji obecności przedarć oraz odwarstwień. Światło lasera doprowadza do łączenia ze sobą brzegów siatkówki, co wpływa na zapobieganie odwarstwień siatkówki.

Laserowe leczenie chorób oczu – męty ciała szklistego

Męty są zanieczyszczeniami znajdującymi się w ciele szklistym oka. W sytuacji, w której występują one blisko środka pola widzenia, może dość do ich rozpraszania. Najczęściej można je dostrzec na jasnym tle, takim jak na przykład sufit, śnieg, niebo, a także na jasnym tle monitora komputerowego. Bardzo jasne dni doprowadzają do tego, że męty widoczne są także przy zamkniętych oczach.

Najczęściej nie stanowią one niebezpieczeństwa dla osoby, która je widzi. Przyczynić się jednak mogą do powstania dużego dyskomfortu. Laser wykorzystywany jest do rozbijania zanieczyszczeń na drobne kawałeczki, których nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zanieczyszczenia nadal znajdują się w oku, jednakże już ich nie widzimy.

Laserowe leczenie chorób oczu – retinopatia

W przypadku dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie, siatkówka oka od skroni jest niedostatecznie wykształcona i niedojrzała. Brakuje tam naczyń krwionośnych. Doprowadza to do niedotlenienia siatkówki. Wtedy organizm człowieka produkuje substancje przyczyniające się do proliferacji, a więc rozpoczynają wytwarzanie dodatkowych naczynek krwionośnych. Jednakże nie rozwijają się one poziomo, tak jak w przypadku zdrowych naczyń.

Przerastają one siatkówkę w kierunku ciała szklistego. Doprowadza to do tego, ze ciało to ulega przemieszczaniu, a ruchy te przerwane są przez końce naczyń krwionośnych. Prowadzi to do powtarzających się wylewów będących przyczyną nieoperacyjnego odwarstwienia siatkówki.

Aby to się nie pojawiło, u dzieci wcześniej urodzonych używa się lasera na niedokrwienny obszar siatkówki, a wiec niszczy się fragment, który pozbawiony jest naczyń krwionośnych. Cel tego działania to ochrona przed proliferacją. To doprowadza do tego, ze dziecko zachowuje dobry wzrok. Bez zastosowania określonego zabiegu nie ma możliwości widzenia.

Laserowe leczenie chorób oczu – oczyszczanie naczyń

Często pojawiającymi się schorzeniami oczu są choroby występujące w przebiegu cukrzycy, a także zakrzepu żyły środkowej siatkówki. Laser w tym przypadku wykorzystywany jest do likwidacji obwodowej części siatkówki, która nie widzi, jednakże potrzebuje związków odżywczych oraz tlenu. W sytuacji, w której te części siatkówki zostaną zniszczone z wykorzystaniem lasera to tlen oraz substancje odżywcze zostaną przetransportowane do głównej części siatkówki. W przypadku osób, które chorują na cukrzycę w przypadku których pojawiły się powikłania oczne laser jest jedyną szansą na zachowanie dobrego widzenia.

Laserowe leczenie chorób – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm

Istotą zabiegów jest tutaj modelowanie z wykorzystaniem lasera rogówki, a więc najbardziej zewnętrznej i przezroczystej warstwy oka. Dzięki określonemu zabiegowi pacjent zostaje uwolniony od okularów, a ponadto szkieł kontaktowych. Jednakże nie u każdej osoby może on być przeprowadzony. Trzeba przeprowadzić szereg badań, aby zakwalifikować określonego pacjenta do zabiegu laserowego. Pacjent musi charakteryzować się bardzo dobrym stanem zdrowia oraz mieć ukończone 21 lat.

Korekta wzroku polega na odcięciu przez laser fragmentu rogówki, pozostawiając małą cześć w formie nienaruszonej. Następnie lekarz wchodzi specjalną szpatułką pod określone nacięcie, a następnie odkłada na bok nabłonek. Laser działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki, a następnie modeluje ją w taki sposób aby pozbyć się wady wzroku. Po skorygowaniu, nabłonek wraca na odpowiednie miejsce.

Przeciwwskazania do zabiegu to cienka rogówka, zaćma, zmiany zwyrodnieniowe w naczyniach oka, schorzenia siatkówki, powtarzające się zapalenie spojówek, zespół suchego oka, skłonność do opryszczki, cukrzyca, rozrusznik serca oraz ciąża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *