malina

Malina właściwa – właściwości lecznicze, skład, występowanie

Malina właściwa to roślina dająca niezwykle smaczne owoce pełne witamin oraz rozmaitych substancji odżywczych. Soczyste i aromatyczne owoce działają przede wszystkim napotnie i wykrztuśnie. Ich moc przydaje się w zwalczaniu infekcji i przeziębienia. Cenione są za zawartość magnezu, żelaza oraz wapnia.

Występowanie i charakterystyka

Malina właściwa występuje w lasach, zaroślach i ogrodach. Owocuje w drugim roku po zasadzeniu i zasycha jesienią. Wiosną wyrastają młode pędy maliny, które warto podpierać lub traktować jak pnącze. By malina właściwa wydała lepszy owoc należy ją co jesień ściąć nisko przy ziemi, wówczas młode pędy będą zdrowsze, a owoców będzie więcej. Różne odmiany maliny różnią się do siebie barwą owocu, jego mięsistością, kolorem i intensywnością aromatu. Najlepsze i najbardziej wartościowe maliny to maliny dziko rosnące, maliny leśne.

Skład malin

Owoce malin są najcenniejszym surowcem, chociaż w fitoterapii używane są również liście maliny właściwej. W owocach znajdują się kwasy organiczne, pektyny oraz antocyjany, cukry i śluz. Ponadto malina zawiera mnóstwo witaminy C, E oraz grupę witamin B. znajdziemy w niej także potas, magnez i inne minerały, a także garbniki i flawonoidy.

Malina – właściwości dla zdrowia

Najpowszechniejszym zastosowaniem maliny w medycynie naturalnej jest użycie jej jako leku na gorączkę. Jest ona wyśmienitym preparatem przeciwgorączkowym, a to za sprawą związków działających napotnie, wzmagających czynności gruczołów potowych, dzięki czemu temperatura ciała spada. Dzieciom zaleca się picie syropu z malin uodparniająco. Właściwością godną uwagi jest działanie ściągające i przeciwzapalne liści malin. Popularną właściwością malin jest działanie kojące, które sprawdza się w leczeniu trudności trawiennych.

Ponadto garbniki zawarte w malinie blokują rozwój bakterii jelitowych, hamują biegunkę i wspomagają perystaltykę jelit zapobiegając wzdęciom. Z uwagi na działanie rozkurczowe maliny są pomocne w niwelowaniu bólu miesiączkowego.

Surowiec lekarski

Surowcem leczniczym są świeże maliny, bądź suszone. Owoce maliny dojrzewają w lipcu i sierpniu, jednak coraz więcej odmian owocuje kilka razy w roku powtarzając owocowanie jesienią. Niestety malin nie można zbyt długo przechowywać świeżych gdyż się gniota i pleśnieją. Stąd też wykonuje się z nich rozmaite przetwory, mrozi i suszy. Przetwarza się je również na syrop. Napar z malin to najłatwiejszy w przygotowaniu lek przypominający herbatę. Wystarczy 2 łyżki suszu zalać wrzątkiem i parzyć kwadrans pod przykryciem, kolejno przecedzić i ostudzić.

Jest on rewelacyjnym lekiem na grypę, ból gardła, kaszel i inne dolegliwości związane z infekcją wirusową, anginą i przeziębieniem. Napar z liści malin poleca się w nieżycie żołądka i problemach trawiennych, głównie jako preparat przeciwbiegunkowy. Maliny można spotkać również jako składnik leków moczopędnych i żółciopędnych. Wiele aptecznych zawiesin i syropów to głównie wyciąg z malin, jaki można zastąpić naturalnym sokiem z malin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *