Jaskra u kobiet

Jaskra u kobiet ciężarnych i karmiących – leki na jaskrę

Jaskra u kobiet ciężarnych i karmiących to częsta przypadłość wymagająca nieco innego podejścia w leczeniu schorzenia zwłaszcza w ciąży i okresie laktacji. Zdecydowana większość leków stosowanych w standardowym trybie leczenia to leki zagrażające płodowi, dziecku, stad też podejmuje się leczenie niestandardowe.

Jaskra u kobiet ciężarnych

Ciąża to okres pełen burzy hormonalnych, które mogą prowadzić do rozmaitych zaburzeń. Zmiany te mogą wpływać na ciśnienie wewnatrzgałkowe i je obniżyć. Taka sytuacja może trwać dość długo, również po porodzie się utrzymywać. U tych kobiet, u których jaskrę zdiagnozowano jeszcze przed ciążą obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki jest pożądane, ale rzadko wystarczające, by zatrzymać rozwój jaskry. Tym samym wskazane jest leczenie farmakologiczne z zachowaniem ostrożności i mając na względzie bezpieczeństwo dziecka karmionego piersią.

Jaskra u kobiet – leki na jaskrę

Preparaty jakie powszechnie są stosowane i uważane za skuteczne leki na jaskrę są niebezpieczne dla płodu i tym samym są ostatecznością w przypadku kobiet ciężarnych. Z uwagi na ich działanie pacjentka musi poinformować lekarza o swym stanie dla własnego dobra i zdrowia dziecka. Newralgiczne są pierwsze trzy miesiące ciąży, dlatego warto zwrócić lekarzowi uwagę nie tylko na stwierdzoną ciążę ale i jej ewentualność, kiedy staramy się o dziecko i spodziewamy się ciąży.

Już na tym etapie dobrze jest zmienić podejście w leczeniu. Zaburzenia jakie mogą u płodu wyniknąć wskutek leków na jaskrę mogą mieć fatalne skutki. Leczenie jaskry w ciąży podejmuje się po rozważeniu bilansu korzyści dla matki i dziecka. Kontynuacja leczenia wskazana jest w sytuacji kiedy kobiecie grozi całkowita utrata wzroku. Ponadto leki którymi zakrapla się oczy należy przyjmować delikatnie i ostrożnie na tyle, aby nie trafiły do nosa, skąd łatwo wchłaniają się do krwi i przeniknąć mogą do łożyska.

Ciąża i jaskra

Z uwagi na skutki uboczne i stosowanie w ciąży podzielono leki na jaskrę na grupy A, B, C i D oraz X. Leki typu A to lekarstwa nie mające wpływu na rozwój płodu. Leki z grupy X absolutnie nie są wskazane w ciąży. Pozostałe grupy leków to lekarstwa, których działanie na płód jest niepotwierdzone, co z a tym idzie mogą rodzic ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych. Nie wyklucza się iż są szkodliwe dla płodu.

Rozważa się możliwość stosowania blokerów receptorów beta w minimalnych dawkach. Specjaliści doradzają matkom jako alternatywę dla leków leczenie laserowe. Jest ono z pewnością bezpieczniejsze dla płodu. Niestety zabiegi laserem nie dają wysokiej skuteczności w leczeniu. W skrajnych przypadkach podejmuje się decyzje o operacji chirurgicznej.

Jaskra u kobiet – laktacja

Okres laktacji to także czas, w którym przyjmowane leki przez kobietę wpływają na dziecko. Leki na jaskrę mają silne działanie niepożądane w tym wypadku i nie są wskazane, bowiem mogą zaburzać jego rozwój, zwłaszcza uszkadzać centralny układ nerwowy. Za najbardziej bezpieczne uważa się inhibitory anhydrazy węglanowej i blokery receptorów beta. Podobnie jak w ciąży również w okresie laktacji proponuje się pacjentkom zabieg laserowy.

Alternatywa dla farmakologii

Poza lekami pacjentkom chorym na jaskrę pozostaje przeczekać okres ciąży i laktacji częściej kontrolując postęp choroby, stan oczu i ciśnienia wewnątrz gałkowego. Zaleca się monitoring tarczy nerwu wzrokowego oraz zmian pola widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *