kiełki

Kiełki roślinne – wartość odżywcza, uprawa, techniki siewu, sałatka

Kiełki możemy sami uprawiać w domu przez cały rok. To spora zaleta koncentratu składników odżywczych. Kiełkujące nasiona to samo zdrowie. Są one obfite w witaminy oraz minerały a także białko i błonnik. Zastosowanie znalazły w wielu przepisach nie tylko na sałatki.

Kiełki roślinne

To właśnie kiełki są najbogatszym źródłem witamin i minerałów. Jako młode pędy zawierają najwięcej najbardziej wartościowych substancji. Tym samym stają się bezcenne dla zdrowia człowieka. Głównie zawierają witaminę C oraz grupę witamin B, E i H. Ponadto obfitują w cynk, mangan, selen, potas i fosfor a także sód i żelazo.

Na kiełki nadają się praktycznie wszystkie nasiona roślin jadalnych, zwłaszcza lucerna, soczewica, fasola, soja, ciecierzyca i słonecznik, jak również owies i pszenica, rzodkiewka. Atutem kiełków jest niskokaloryczność przy wysokiej zawartości minerałów i kwasów omega-3, błonnika itd.

Garść kiełków na śniadanie to o wiele więcej składników odżywczych niż kilka kanapek. Spożywane świeżę i nieprzetworzone lepiej się wchłaniają niżeli z suplementów diety pochodzenia aptecznego. Prócz jedzenia na surowo można kiełki wykorzystać do past, sałatek, a nawet na farsz do mięsa, pierogów czy gołąbków. Mogą posłużyć tez jako dodatek do smażenia. Co ważne kiełki fasoli i roślin strączkowych zanim zjemy należy sparzyć pozywając się goryczki.

Kiełki roślinne – uprawa kiełków

Chcąc wyhodować w domu kiełki nie używajmy nasion ogrodniczych, które są dedykowane uprawie gruntowej. Na kiełki kupujemy nasiona specjalnie przygotowane do tej formy uprawy. Nasiona te nie są chemicznie pryskane, konserwowane. Zanim wysiejemy powinniśmy usunąć uszkodzone nasiona.

Aby młode pędy rosły nam zdrowo należy przygotować im wilgotne i ciepłe miejsce. Nie powinno to być miejsce w pełnym słońcu, gdyż pędy mogą być gorzkie w smaku. Przed wysianiem płuczemy nasiona letnią wodą. Taką samą letnia wodą następnie zraszamy je. Wysiać możemy na sitku, gazie itp. jeśli uprawa nas spasuje można wyposażyć się w specjalne naczynia do kiełkowania, miniplantacje kiełków w stosownych pojemnikach.

Kiełki roślinne – techniki siewu

Od techniki wysiewania zależy czas kiełkowania oraz siła wzrostu roślin. Możemy siać na sitku. Wówczas na sitko wsypujemy nasiona. Sitko umieszczamy na szklance którą wypełniamy woda tak aby dotykała sitka ale by nasiona w wodzie nie pływały. Wodę codziennie należy wymieniać. Już po 4 dniach kiełki winny być gotowe do spożycia.

Inną techniką jest siew na ligninie/gazie. Wystarczy na spodku ułożyć wilgotny gazik i na nim nasiona. Zamiast gazy może być też wata. Należy dbać o to aby podłoże było wciąż wilgotne ale nie przemoczone. Po około 5 dniach kiełki będą gotowe. Inna technika z gazą jest siew analogiczny do sitka. Wówczas gazę umieszczamy na słoiku lub szklance a na gazie nasiona. Pod gazą musi znaleźć się woda.

Ostatnia z technik siania jest wysiew do pojemnika. Pojemnik składa się zwykle z 3 spodów nakładanych na siebie. Pojemnik pełni funkcję szklarni, jest wygodny w obsłudze gdyż posiada odpowietrzniki, rowki i wszystkie elementy sprzyjające szybkiemu kiełkowaniu. Zadaniem właściciela uprawy jest częste zraszanie nasion bez obawy o nadmiar wody która poprzez dziurki ścieka do pojemnika niżej.

Kiełki roślinne – sałatka z kiełków soi

Soja to doskonały wybór na młode pędy. By przygotować pożywną i jednocześnie odżywcza dla zdrowia sałatkę wystarczy szklanka kiełków, puszka ananasa w plastrach lub świeży ananas, a także 10 dag sera żółtego, ząbek czosnku i kilka pędów naci pietruszki oraz olej i przyprawy do smaku. Składniki kroimy w drobną kostkę i mieszamy ze sobą. Odrobinę oleju mieszamy z wyciśniętym czosnkiem, co posłuży nam za sos sałatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *