Przyjaźń

Przyjaźń – przyjaźń nie jedno ma imię, wszechwiedzący przyjaciel

Przyjaźń – wiele osób mówi o przyjaźni, jednak czy przyjaźń to relacja dla każdego jednakowa? Jak ją poznać, co zrobić by przetrwała długie lata, jak o nią dbać? Co oznacza prawdziwa przyjaźń? To relacja trudna do zdefiniowana i często rozpatrywana w kategoriach subiektywnych.

Przyjaźń nie jedno ma imię

Ludzie, z którymi spędzamy czas, mimo iż wydaje się nam ze jest miło wcale nie są naszymi przyjaciółmi. Jeżeli tak jest to bardzo rzadko. Przyjaciel to ktoś więcej niż osoba nam po prostu znana, kolega. Przyjaciel to osoba, która pamięta o nas nie tylko kiedy wybieramy się na pizzę, kręgle czy na łyżwy, ale również wtedy kiedy mamy urodziny, gdy jesteśmy chorzy, kiedy jest nam smutno lub potrzebujemy wsparcia, pomocy.

Wówczas przekonujemy się jak wielu mamy wokół siebie przyjaciół a ilu znajomych. Zastanówmy się kto dla nas jest przyjacielem i co oznacza to słowo. Przyjaźń to głęboka więź, która nie powstaje z dnia na dzień. By móc tę relacje nazwać przyjaźnią więc winna ewoluować, przechodzić rozmaite fazy znajomości i próby. Zazwyczaj każdy z nas ma jednego lub kilku przyjaciół, rzadko jest ich dziesiątki.

Wszechwiedzący przyjaciel

Przyjaciel to ktoś, kto wie i powinien o ans wiedzieć wszystko lub prawie wszystko. Nie wszystkim o sobie mówimy wszystko. Niektóre rzeczy, o niektórych sprawach rozmawiamy tylko z najbliższymi, z przyjaciółmi właśnie. Przed przyjacielem nie musimy udawać ze nie mamy wad, ze jesteśmy lepsi, możemy być sobą. Przyjaźń nie polega na tym, żeby całkowicie „obnażyć” się przed drugim człowiekiem. Kluczowe jest zaufanie między przyjaciółmi. Prócz zaufania ważna jest też świadomość, ze mamy kogoś na kim możemy polegać, komu powierzyć tajemnicę, zwierzyć się.

Przyjaciel może mieć wady

Kiedy szukamy znajomych wybieramy tych, co przynajmniej dla ans nie maja wad. Po co nam znajomi którzy przejawiają wady w swym wizerunku, zachowaniu, życiorysie? Wśród przyjaciół jest inaczej. Fakt, iż ktoś trafił do wiezienia, czy uległ wypadkowi, bądź się rozwiódł stanowi wadę, jaka nie przekreśla przyjaźni.

Przyjaciel powinien nas bezwarunkowo akceptować, co nie oznacza godzenia się na wszystko ani tolerowania tego, co jest w naszym postępowaniu naganne. Krytyka jest istotna, jednak nie powinna bazować na ranieniu uczuć. Nie możemy od przyjaciół oczekiwać że nas pochwalą za negatywne zachowania. Nie o to chodzi w tej relacji.

Nie chodzi o wzajemne pocieszanie i adorowanie się, ale o obiektywizm i jego akceptację, nawet jeśli wystawiona ocena, opinia boli. Często nieporozumienia pomiędzy bliskimi ludźmi wynikają z problemów komunikacyjnych. Większość osób wybiera przyjaźń i jej potrzebuje by nie być samotnym. Niektórzy w tej kwestii przesadzają i jest to dla nich priorytetem. Czy jednak nadmiar nie szkodzi?

Czas dla przyjaciela

Przyjaciel powinien zawsze mieć dla nas czas. Nie chodzi o to by był na nasze zawołanie ale by w sytuacji kiedy potrzebujemy przyjaciela, jego rozmowy był dla nas. Nie musi być to osobiste spotkanie, ale telefon, sms, czy e-mail. Ponadto musimy mieć świadomość, iż nie tylko my oczekujemy od przyjaciela czasu ale i my powinniśmy dawać ten czas przyjacielowi. Jeśli ktoś uwiesza się jak bluszcz na drugiej osobie, to nie jest to prawdziwa przyjaźń.

Badania naukowe dowodzą, iż statystycznie mamy około 30 znajomych, w tym 6 bliskich. W ciągu swego życia poznajemy około 400 osób. Utrzymywanie wszystkich znajomości  nie jest możliwe, dlatego tylko z niespełna 40 osobami pozostajemy w kontakcie. Przyjaźń dla większości z nas jest kluczowa i stawiana nie rzadko przed rodziną. Przyjaźń wielbią bardziej kobiety.

Stare przyjaźnie

Mówi się o przyjaźni, ze nie rdzewieje, jednak tylko pod warunkiem ze o nią dbamy i stosownie ja pielęgnujemy. Wiele przyjaźni wynika z określonych warunków i wystarczy przeprowadzka lub zmiana pracy, małżeństwo by przyjaźń przestała istnieć. By przetrwała musi być to świadoma przyjaźń z wyboru, nie z okoliczności. By przyjaźń przetrwała warto dbać o jej jakość.

Dobrze jest umieć wybaczać jej niedociągnięcia. Nawet jeśli nie zadzwonisz w święta, nic się nie stanie – twoja przyjaciółka i tak wie, że jej dobrze życzysz. Ważne jest również, aby wśród nawału obowiązków umieć znaleźć dla siebie czas. Prawdziwą przyjaźń trudno jest zburzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *