Frustracja

Frustracja – przyczyny i leczenie, skłonność do frustracji

Frustracja to mało przyjemne uczucie, które nie omija nikogo, jednak jedni maja większa do niej skłonność, innym mija bardzo szybko i samoczynnie. Zwykle frustrację powoduje nieokreślone zamartwianie się, z czasem z frustracji rodzi się uczucie egzystencjalnego bezsensu. Taki stan wymaga leczenia farmakologicznego lub psychoterapeutycznego.

Frustracja czyli co?

Frustrują nas, denerwują i przygnębiają codzienne problemy a gdy ich brak po prostu codzienność, czasem też zazdrość wobec innych. Czynniki powodujące frustracje bywają różne. Czasem to jest kredyt, czasem kłótnia rodzinna a czasem problemy w pracy. Zawsze frustracja towarzyszy stresowi. Gdy układ nerwowy ulega przeciążeniu oddajemy się objadaniu się.

Jedzenie poprawia humor i przynosi ulgę przynajmniej na chwilę. To najprostsza przyjemność jaką możemy sobie zapewnić zamiast relaksacyjnego masażu, czy leniuchowania na słońcu. By uniknąć frustracji warto uniknąć stresu ucząc się rozładowywania konfliktów. Nie można dopuścić do tego aby stres zjadał nas i w pracy i w domu, na okrągło, bo to szybka droga do przeciążenia. Odreagować można na wiele sposobów podobnie jak wiele czynników nas stresuje tak wiele odstresowuje. Może być to hobby a może spotkanie towarzyskie, praca w ogródku, sport.

Frustracja – skłonności do frustracji

Z racji bardzo częstych obserwacji frustracji w literaturze powstała osobowość skłonna do frustracji. Dotyczy osób, które powodów do stresu i frustracji maja niewiele, jednak osoby te wciąż się zamartwiają i odczuwają nieuzasadnione leki i irytację. Wówczas psychika takiej osoby nawet bez powodu odczuwa negatywne emocje. Pomóc wtedy może warsztat rozwoju osobowości i praca nad sobą z psychologiem.

Frustracja – przyczyny frustracji

Najczęstszą przyczyną frustracji jest niespełnienie życiowe powodujące egzystencjalne cierpienie. Mimo iż nasze życie nie jest najgorsze to i tak czujemy niedosyt i niezaspokojenie pewnych potrzeb. Często to samotność powoduje frustrację, czasem brak czasu i pieniędzy, liche zdrowie. W takich sytuacjach warto spróbować mimo wszystko zrealizować swoje potrzeby.

Niestety próby te są obarczone ryzykiem porażki która powoduje jeszcze większą frustrację. Według psychologii frustracja budzi ze stagnacji i pozwala się rozwijać. Człowiek dzięki przezywaniu frustracji dojrzewa i mobilizuje się do działania. Niestety wiele osób ucieka od wyzwania i popada w fiksacje takie jak nadmierne jedzenie, oglądanie telewizji, swój własny świat wirtualny. Często frustracja jest blokadą rozwoju. Kiedy nadmierny stres i uczucie beznadziejności powstrzymują nas od działania, przekonują ze i tak się nam nie uda i nasze pragnienia są bezsensowne.

Frustracja – leczenie frustracji

Sama frustracja jako taka nie wymaga leczenia, jednak kiedy przechodzi w stan przewlekły, któremu towarzyszą stany agresji, autoagresji, depresji wymaga konsultacji z psychologiem. Pomóc mogą sesje terapeutyczne, terapia grupowa, warsztaty rozładowywania emocji i radzenia sobie ze stresem. Ponadto bywa konieczna farmakologia.

Leczenie jest zbliżone do leczenia depresji i załamania. Psycholog musi dotrzeć do właściwej przyczyny stanu psychiki pacjenta i nad tą przyczyną popracować, najlepiej ją eliminując z życia chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *