laserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku – jaskra, choroby siatkówki, zaćma

Laserowa korekcja wad wzroku jest dziś bardzo popularnym działaniem zmierzającym do korekcji wad wzroku. Jest powszechnie wykorzystywany w okulistce. Współcześnie trudno jest sobie wyobrazić chirurgię oka bez lasera. Światło lasera w ułamku sekundy pozwoli na likwidacje komórek, w kierunku których został ustawiony.

Niszczona tkanka ulega po prostu wyparowaniu. I to wszystko bez uszkodzeń tkanek sąsiadujących oraz bez krwi. Z pomocą lasera można przeprowadzać korekcję takich wad wzroku jak zaćma, jaskra, choroby siatkówki, krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Do przeprowadzenia określonego zabiegu zazwyczaj wystarczy wykorzystanie kropli w celu znieczulenia oka.

Laserowa korekcja wad wzroku – jaskra

Jaskra jest to choroba prowadząca do utraty wzroku. Wady tej nie da się całkowicie wyleczyć, jednakże można doprowadzić do takiej sytuacji, w której zmiany ulegną zahamowaniu albo będą postępowały dużo wolniej. Ważne w tym aspekcie jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na początku najczęściej stosuje się krople do oczu, które powodują zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej albo przyczyniają się do zwiększenia jej odpływu.

Jednakże w sytuacji, w której choroba ma gwałtowny przebieg albo kiedy krople nie dają oczekiwanego rezultatu, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie lasera. W przypadku jaskry z kątem otwartym stosuje się trabekuloplastykę laserową. Technika ta prowadzi do poszerzania otworów odpływu płynu, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku obecności jaskry z kątem zamkniętym wykorzystuje się irydomię laserową. Działanie to polega na wykonaniu otworów w tęczówce oka, tak aby nawet przy rozszerzonej źrenicy, w sytuacji gdy ścieżka odpływu cieczy jest zamknięta, ciecz wodnista mogła z dużą swobodą opuścić za pośrednictwem dodatkowych otworów.

Laserowa korekcja wad wzroku – choroby siatkówki

Laser jest także bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wad siatkówki. Najczęściej są to zmiany wywołane w wyniku cukrzycy. W początkowym etapie choroba przyczynia się do uszkodzenia drobnych naczyń siatkówki. Prowadzi to do powstania obszarów o charakterze niedokrwiennym. Następstwem tego działania są proliferacje naczyń. Towarzyszą im nawracające krwawienia, a także odklejenie siatkówki.

Obecność określonych zmian wskazuje na pojawiające się niedotlenienie siatkówki. W przyszłości może to przyczynić się do powstania nowych uszkodzonych i nieprawidłowych naczyń, a ponadto wylewów do ciała szklistego. Jest to wskazanie do laseroterapii. W sytuacji, w której zmiany są znikome przeprowadza się fotokoagulację ogniskową, która ma na celu bezpośrednie usunięcie uszkodzonych części układu naczyniowego dna oka. W przypadku, kiedy zmiany są bardziej zaawansowane wykorzystywana jest fotokoagulacja rozsiana.

Laserowa korekcja wad wzroku – zaćma

Zaćma jest to choroba, która stopniowo przyczynia się do utraty wzroku. Najskuteczniejszą kuracją w tym zakresie jest operacyjna zmiana zmętniałej soczewki na sztuczną. Najczęstszą metodą w tym przypadku jest fakoemulsyfikacja. Wykonuje się tutaj nacięcie w rogówce (od 2 do 3 mm), przez które wprowadzana jest sonda. W dalszej kolejności wykorzystuje się ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę, a następnie łagodnie usuwa ja z oka i zastępuje sztuczną, zwijana soczewką.

Natychmiast po wprowadzeniu przyjmuje ona odpowiedni kształt. Nowoczesną techniką charakteryzującą się dużą precyzją jest femtofakoemulsyfikacja. Podczas określonego zabiegu skalpel, a także rękę lekarza zastępuje laser. Pozwala on na oddzielenie zmętniałej soczewki od pozostałych tkanek oka z zachowaniem doskonałej dokładności. W dalszej kolejności rozbija soczewkę.

Następnie lekarz przeprowadzający zabieg prze porty umieszcza narzędzia, pozbywa się rozdrobnionej soczewki oraz zastępuje ją sztuczną wersją. Tak jak w przypadku fakoemulsyfikacji, tak i w odniesieniu do zabiegu wykorzystującego laser, nie ma konieczności zakładania szwów, gdyż rana sama zamyka się na skutek ciśnienia, które panuje wewnątrz gałki ocznej.

Laserowa korekcja wad wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm

Bardzo często laser stosowany jest do usuwania takich wad wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy też astygmatyzm. Istotną kwestią w przypadku tego zabiegu jest wymodelowanie rogówki, a więc najbardziej zewnętrznego fragmentu oka. Określony zabieg przyczynia się do uwolnienia od okularów czy też szkieł kontaktowych. Podkreślić należy jednak fakt, ze nie u każdego pacjenta może on być przeprowadzony. Osoba taka musi wyróżniać się dobrym stanem zdrowia oraz mieć ukończone 21 lat. Nie może także mieć innych chorób oczu.

Jak zatem przebiega ten zabieg? Końcowa części lasera przykleja się do rogówki doprowadzając do jej spłaszczenia. W dalszej kolejności laser dokonuje odcięcia nabłonka rogówki, pozostawiając małą część w formie nienaruszonej. Lekarz przeprowadzając zabieg wchodzi pod nacięcie wykorzystując specjalną szpatułkę. Następnie odkłada na bok nabłonek. Na odsłonięte warstwy rogówki działa laser, który powoduje modelowanie jej w taki sposób, aby doprowadzić do likwidacji wady wzroku.

Po zabiegu nabłonek powraca na swoją lokalizację. Najbardziej nowoczesnym urządzeniem, które stosowane jest do korekcji wad wzroku jest laser określany mianem femtosekundowego. Umożliwia on bardzo dokładne nacięcie rogówki bez wykorzystania dodatkowych narzędzi. Warto podkreślić także fakt, ze istnieją przeciwwskazania do wykonania określonego zabiegu. Są to jaskra, zaćma, cienka rogówka, schorzenie siatkówki, zmiany zwyrodnieniowe obecne w naczyniach oka, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, szczególnie często powracające, cukrzyca, ciąża oraz rozrusznik serca.

Komentarze

  1. Dobrze, że już jestem po zabiegu. Nie lubię czytać medycznych opisów zabiegów, które mnie czekają. Wolę czytać opinie i ew. efekty/skutki uboczne, bo to jest ważniejsze. A czytając teksty o modyfikacji/odklejaniu się rogówki to aż się wzdrygam :D Na szczęście mój lekarz prowadzący – Dr Michnowski z Białegostoku – też (na moje życzenie) oszczędził mi szczegółów i mówił konkretami co mnie czeka po laserowej korekcji zabiegowej. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze i teraz żyję bez okularów. :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *