wigilia diabetyka

Wigilia diabetyka – dieta świąteczna cukrzyka, polecane potrawy

Wigilia diabetyka to wielkie wyzwanie. Boże Narodzenie sprzyja ciężkim potrawom niewskazanym w leczeniu cukrzycy. Trudno się oprzeć smakowitościom na świątecznym stole, dlatego lepiej jest zapobiec pokusom i przygotować takie menu, by móc skosztować wszystkiego bez wyrzutów sumienia i narażenia się na atak hipoglikemii.

Wigilia diabetyka – co wolno jeść, a czego unikać podczas wieczerzy wigilijnej

Jak wynika z jadłospisu nie jednego cukrzyka wigilia może być i smaczna i zdrowa i przyjemna jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem w ogóle nie stawiać na stół produktów i potraw których osoby chore na cukrzycę jeść nie powinny. Rodzina diabetyka nie zubożeje na smaku gdy przyjdzie i jej zjeść dietetyczną wigilię. Wręcz przeciwnie zjedzenie czegoś innego niż zwykle od lat może wyjść wszystkim na dobre i jeszcze lepsze. Warto wcześniej dowiedzieć się czego unikać aby nie doznać zachwiania poziomu glikemii.

Ruch i dieta

Dieta to podstawa w leczeniu, jednak bezpieczeństwo cukrzykom zapewnia również aktywność fizyczna. Święta nie powinny być wymówką i przerwą w leczeniu. W o wiele bardziej komfortowej sytuacji są osoby leczące cukrzycę tzw. analogami. Preparaty analogowe insuliny można stosować przed, po i w trakcie posiłków co ułatwia aplikację. W tradycyjnym systemie leczenia insuliną z posiłkiem należy wstrzymać się około pół godziny po podaniu leku. Bez względu na to jaką formą leczenia jesteśmy objęci dieta winna być zbilansowana i uwzględniać umiar.

Postna kolacja wigilijna

Wszystkiego można z kolacji wigilijnej skosztować, jednak z umiarem, chociażby na fakt iż jest to kolacja i pora bliska nocnej. W szczególności należy uważać na mak, groch, pierogi. Rozwaga jest wskazana w przypadku kompotu z suszu, który ma dużą zawartość cukru. Warto też zrezygnować z obżarstwa ciastami i deserami czekoladowymi, pełnymi słodkości. By ciasta mogły zagościć w menu diabetyka warto jest przy ich przygotowaniu zastosować zamiast cukru słodzik.

Polecane potrawy

Unikając tłustych i smażonych potraw dobrze jest wzbogacić dietę w warzywa i owoce. Nie zabija nas też drobiowe wędliny, ryby. Częstym problemem jednak są wyjazdy i wizyty u znajomych, rodziny gdzie niewiele jest dań dietetycznych. Wówczas można odrobinę skosztować potraw nawet zakazanych. Pamiętać jednak należy by unikać niedocukrzenia. Jedzenie winno się spożywać o stałych porach a cukier badać stosunkowo często, mając jego poziom pod pełną kontrolą.

Świąteczne szaleństwach

Niestety nie dla wszystkich Wigilia kończy się szczęśliwie. Nie przestrzegając zasad wymienionych wyżej wiele osób z cukrzycą ląduje w szpitalu. W części przypadków poziom cukru sięga stężenia zagrażającego życiu. Przybranie na wadze we święta może odbić się na leczeniu cukrzycy przez kilka kolejnych miesięcy, warto jest o tym fakcie pamiętać siedząc i biesiadując przy wigilijnym i świątecznym stole. Dotyczy to również dzieci chorujących na cukrzycę. Czas świąt nie zwalnia z terapii, leczenia i kontroli, głównie samokontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *