aparat słuchowy

Aparat słuchowy – dostrojenie, refundacja, jak działa aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to rozwiązanie dla osób głuchych i z ubytkiem słuchu. To proteza słuchu, aczkolwiek aparat służy też rehabilitacji. Dobrze dopasowany aparat poprawia komfort życia oraz zapobiega postępowi utarty słuchu.

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy nosi co piaty Polak mający ubytek słuchu. Nie zawsze od razu jest proponowany aparat słuchowy, czasem jednak jego brak wynika z bagatelizowania problemu, bowiem słuch zanika powoli. Możemy nie zauważyć kiedy przestajemy słyszeć. W pewnym stopniu mózg rekompensuje utratę słuchu co utrudnia zauważenie pogorszenia swego stanu i podjecie decyzji o wyposażeniu się w profesjonalny aparat.

Czasem jest zbyt późno na to aby aparat działał dobrze. Impulsy akustyczne docierają wtedy do mózgu zniekształcone i bardzo osłabione. Gdy ta sytuacja jest stanem przewlekłym zanikają ślady pamięciowe pozwalające odczytywać dźwięki które słyszymy. Z czasem z zapomnieniu ulegają dźwięki typowe dla codzienności. Charakterystycznym objawem jest niedosłyszenie mowy ludzkiej.

Zanika w ten sposób słuch fonemowy. To sygnał by szukać pomocy. Przy pomocy aparatu można wyrównać wady słuchu, zniwelować trudności w słuchaniu i interpretacji dźwięku. Istotne jest jednak by regularnie używać aparatu, bowiem mózg się do niego dostosowuje i tym samym rehabilituje narząd słuchu, stymulując go do pracy. Aparat świetnie podtrzymuje i toruje ścieżki pamięci dźwiękowej, hamuje w ten sposób zanik zdolności słyszenia i rozpoznawania.

Aparat słuchowy – dostrojenie aparatu

By aparat słuchowy spełniał swe zadanie należy go dostroić. Musi być dopasowany do konkretnego ubytku słuchu. Najczęściej wymogiem jest określenie najbardziej dokuczliwych sytuacji w których niedosłuch przeszkadza. Protetyk słuchu wówczas dostraja aparat poprzez modulowanie dźwięków tak aby w tych sytuacjach słyszeć jak najlepiej.

W pozostałych okolicznościach również poprawia się słyszenie, jednak najlepszą skuteczność odnosi się we wskazanych przez pacjenta. Dostrojony i skonfigurowany przez protetyka słuchu aparat umożliwia słyszenie jak najbardziej zbliżone do normalnego. Złe strojenie sprawia ze słyszy się zbyt głośne dźwięki lub zbyt ciche. Aparat posiada dzięki temu zdolność wychwytywania ćwieków z tła, eliminuje zakłócenia.

Gdy niedosłuch dotyczy nie jednego a dwóch uszu wówczas potrzebne są dwa aparaty. Dzięki tej rozdzielności można dostroić każdy aparat względem konkretnego ucha. Nie można bagatelizować problemu drugiego ucha licząc na aparat w jednym uchu. W ten sposób możemy tylko pogłębić wadę i doprowadzi do całkowitej głuchoty.

Aparat słuchowy – refundacja aparatu

Gdy ubytek słuchu jest większy niż 30dB u osób do 26 roku życia należy się refundacja aparatu słuchowego. W przypadku osób starszych niż 26 lat wymaga się ubytku na poziomie 40dB. Limit refundacji to 1000zł na 5 lat dla osób dorosłych powyżej 26 roku życia.

Dla dzieci i osób do 26 lat jest to kwota 2000 zł na trzy lata. By zrefundować zakup należy posiadać stosowne skierowanie od foniatry, audiologa lub laryngologa. Do skierowania dołączyć należy aktualne badania wskazujące na potrzebę zaopatrzenia w aparat.

Aparat słuchowy – komfort a aparat

Nie dla wszystkich aparat słuchowy jest komfortowy. Ponadto należy zauważyć iż mózg i organizm musi się do niego przyzwyczaić. Nie zawsze od razu poprawia się słyszenie. Czasem dostrojenie wymaga korekty.

Mózg musi odnowić ślady przesyłu informacji dźwiękowej, przypomnieć sobie, jak koncentrować się na dźwiękach ważnych i oddzielić je od pozostałych, to proces długotrwały. Pomóc może rehabilitacja w postaci ćwiczenia słyszenia dźwięków w aparacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *