Zapalenie krtani

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie krtani to proces zapalny, który występuje w błonie śluzowej krtani. Biorąc pod uwagę, że krtań należy do dróg oddechowych, zapalenie może wywołać obrzęk błony śluzowej i zwężenie światła krtani, co z kolei może prowadzić do zaburzeń w procesie oddychania, rozwoju niedoboru tlenu w komórkach i tkankach organizmu.

Ponadto znajduje się w głośni krtani. Obrzęk błony śluzowej, która ją pokrywa, może prowadzić do zmian w gęstości strun głosowych, a w rezultacie do zmiany tonu głosu, chrypki, a nawet całkowitej utraty głosu. Jednak z reguły zmiany te są odwracalne i znikają po ustąpieniu zapalenia.

Przyczyny zapalenia krtani

Istnieją trzy główne przyczyny zapalenia krtani:

 • Infekcja błony śluzowej – infekcja wywołuje miejscowy obrzęk i zapalenie, które może prowadzić do utraty głosu, bólu, trudności w oddychaniu.
 • Intensywne napięcie strun głosowych – zapalenie krtani często rozwija się po długiej rozmowie podniesionym głosem, po śpiewaniu, krzyku. W przeciwieństwie do procesu infekcji w krtani, ten typ zapalenia krtani ustępuje szybciej, jeżeli struny głosowe odpoczywają.
 • Reakcja alergiczna w krtani – jeśli ktoś jest uczulony na pewne pokarmy, ukąszenia owadów, reakcja alergiczna może objawiać się obrzękiem krtani, często zagrażającym życiu.

Ponadto przyczyną zapalenia krtani mogą być nowotwory złośliwe i łagodne. Polipy to jedna z częstych przyczyn zmian w tonie głosu, chrypka. Chroniczna chrypka może również wynikać ze słabości strun głosowych.

Oprócz tych przyczyn, istnieją również czynniki przyczyniające się do rozwoju zapalenia krtani. Wśród nich są:

 • Znaczne obniżenie temperatury ciała
 • Intensywne palenie
 • Praca w zakurzonych pomieszczeniach, z drażniącymi oparami, gazami, pracą głosem (np. nauczyciele, piosenkarze)
 • Nadużywanie alkoholu.

Same w sobie takie czynniki nie prowadzą do zapalenia krtani, jednak mogą powodować zarówno miejscową odporność, jak i podrażnienie strun głosowych i błon śluzowych, pojawienie się mikrouszkodzeń, które przyczyniają się do stanu zapalnego.

Objawy zapalenia krtani

Ogólnie objawy zapalenia krtani są dość charakterystyczne. W większości przypadków niepokój budzi:

 • Ból i dyskomfort w gardle
 • Suchość i mrowienie
 • Głos traci zwykły ton, staje się chrapliwy, z intensywnym stanem zapalnym w krtani może całkowicie zniknąć.
 • Szczekający kaszel
 • Ogólne osłabienie
 • Brak apetytu
 • Dreszcze
 • Ból głowy.

Wraz z postępem choroby, przeniesieniem zakażenia do oskrzeli, plwocina zaczyna ustępować, kaszel staje się mokry. Zwężenie światła krtani prowadzi do problemów z oddychaniem, dlatego objawem zapalenia krtani są trudności w oddychaniu.

Temperatura przy zapaleniu krtani zazwyczaj utrzymuje się w normalnym zakresie, rzadziej występuje umiarkowany wzrost, ale pod wieloma względami wahania temperatury zależą od czynnika zakaźnego wywołującego zapalenie krtani. Zapalenie krtani bez gorączki jest charakterystyczne dla alergicznego zapalenia lub zmęczenia strun głosowych, w przeciwnym razie objawy alergicznego zapalenia krtani u dorosłych i dzieci są takie same jak w zakaźnych zmianach krtani.

Diagnostyka zapalenia krtani

Objawy zapalenia krtani są tak charakterystyczne, że lekarz łatwo może postawić odpowiednią diagnozę. Ponadto, jeżeli jest to konieczne, można przeprowadzić kilka dodatkowych badań takich jak:

 • Laryngoskopia
 • RTG
 • USG
 • Tomografia komputerowa.

Badania pozwolą stwierdzić, czy przyczyną zaburzeń w obrębie krtani nie są ciała obce w gardle, guzy nowotworowe i inne zaburzenia przypominające objawy zapalenia krtani. Jeśli lekarz podejrzewa alergiczne zapalenie krtani, zleca przeprowadzenie testów alergicznych, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację alergenów i, w miarę możliwości, zminimalizowanie kontaktu z nimi w przyszłości.

Leczenie zapalenia krtani

Kompleks środków terapeutycznych dobierany jest indywidualnie i bezpośrednio zależy od przyczyny zapalenia krtani. Z reguły leczenie obejmuje, oprócz leków o ogólnym działaniu, płukanie gardła w przypadku zapalenia krtani, które pomaga zmiękczyć i nawilżyć śluzówkę.

Między innymi istnieje wspólny, ważny warunek: struny głosowe muszą odpocząć, co oznacza milczenie. Faktem jest, że gdy dana osoba milczy jego głośnia jest szeroko otwarta, a więzadła znajdują się w maksymalnej odległości od siebie. Gdy prowadzona jest rozmowa, struny głosowe zbliżają się i ocierają o siebie. Im głośniej, tym bardziej intensywne jest tarcie. W rezultacie mikrouszkodzenia mogą powstawać na błonie śluzowej pokrywającej komory głosowe właśnie to powoduje zapalenie krtani po długiej i głośnej rozmowie, śpiewaniu, krzyczeniu.

Kiedy więzadła są zaognione z powodu zapalenia krtani, rozmowa wywołuje tylko dodatkowe obrażenia. Cisza przez kilka dni przeciwnie, przyczyni się do ich wyleczenia, pomoże wyeliminować ból gardła z zapaleniem krtani. Prosty syrop na kaszel nie zawsze jest skuteczny: konieczne jest leczenie choroby, biorąc pod uwagę przyczyny jej wystąpienia. W przypadku zakaźnego zapalenia krtani podstawą leczenia powinna być walka z czynnikiem wywołującym zapalenie.

Zapalenie krtani

W przypadku bakteryjnego zapalenia krtani lekarz zaleci antybiotyk o szerokim zakresie działania lub biorąc pod uwagę dane uzyskane w badaniu bakteriologicznym. W wirusowym zapaleniu krtani zazwyczaj przepisane są leki przeciwwirusowe. Zwykle uzupełniane lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mają intensywny efekt przeciwzapalny, łagodzą ból i dyskomfort, eliminując obrzęk krtani.

W przypadku nowotworów krtani taktyka leczenia zależy od ich natury. Dodatkowo od zaangażowania otaczających tkanek w procesie patologicznym. Zazwyczaj polipy strun głosowych są zwykle usuwane w warunkach ambulatoryjnych. W przypadku guzów krtani leczenie jest zlecane przez chirurga onkologa. Może obejmować zarówno chirurgiczne usunięcie nowotworu, jak i chemioterapię przeciwnowotworową.

W przypadku, gdy chroniczna chrypka powstaje z powodu utraty elastyczności przez struny głosowe. Które mogą wystąpić u osób z zawodów wokalnych leczenie można prowadzić zgodnie ze współczesnymi technikami. Techniki stosują wprowadzenie do krtani wiązki preparatów kolagenowych, stymulujące ich wzmacnianie i przywracające elastyczność.

Alergiczne zapalenie krtani wymaga natychmiastowego i odpowiedniego leczenia. Podstępność sytuacji polega na tym, że reakcja alergiczna może rozwinąć się zarówno z prędkością błyskawicy. Może rozwinąć się również stopniowo zwiększać się w ciągu kilku godzin, a nawet dni. Zasadniczo leki przeciwhistaminowe stosuje się w leczeniu alergicznego zapalenia krtani, a w niektórych przypadkach leki kortykosteroidowe.

Bez względu na przyczynę choroby, można włączyć do leczenia, kombinację aktywnych składników pochodzenia roślinnego, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk strun głosowych, wspomagają ich regenerację. Ze względu na działanie mukolityczne, zioła przyczyniają się do rozcieńczenia plwociny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *