Endoskopowa operacja zatok

Endoskopowa operacja zatok – przygotowanie do operacji, zalecenia

Endoskopowa operacja zatok jest technika wykorzystywana do leczenia stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem określonej operacji staje się dokładne usunięcie błony śluzowej, która została zmieniona pod wpływem stanu zapalnego, doprowadzenie do szerokiego połączenia między zatokami przynosowymi oraz jamą nosa.

W rezultacie prowadzi to do udrożnienia zatok. Przez wykorzystanie endoskopów optycznych oraz specjalistycznych narzędzi lekarz może zapewnić dokładne usunięcie każdej zmiany chorobowej, która blokuje ujście zatok przynosowych, nie powodując tym samym naruszenia elementów anatomicznych.

Endoskopowa operacja zatok – kto się kwalifikuje?

Osoba, u której pojawiło się zapalenie zatok w pierwszej kolejności powinna skierować swoje kroki do lekarza laryngologa. Podczas wizyty u specjalisty lekarz skieruje pacjenta na właściwe badania, które pozwolą na poznanie zmian zachodzących w obszarze zatok przynosowych. W przypadku, gdy lekarz zakwalifikuje osobę chorą do zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie badania przez anestezjologa w celu określenia, czy nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia znieczulenia o charakterze ogólnym.

Endoskopowa operacja zatok – przygotowanie do operacji

Przed zabiegiem nie należy spożywać pokarmów (6 godzin przez operacją) oraz pić (4 godziny przed operacją). Co więcej, podkreślić należy fakt, że na 3 dni przed zabiegiem nie wolno także przyjmować preparatów przeciwkrzepliwych takich jak polopiryna czy też aspiryna. Zwiększają one bowiem niebezpieczeństwo pojawienia się krwawienia podczas zabiegu operacyjnego, a ponadto także po operacji.

Endoskopowa operacja zatok – jak przeprowadzana jest operacja zatok?

Operacja przeprowadzana jest z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego. Lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje wprowadzenia do jamy nosowej sondy endoskopu. To powoduje, że na monitorze przedstawione zostają zachyłki oraz ujścia zatok. Ponadto zobaczyć można także wszystkie tkanki, które uległy zmianie przez chorobę, które powodują blokowanie zatok. W dalszej kolejności przeprowadza się wprowadzenie przez otwory nosowe mikrochirurgicznych narzędzi, które pomagają w pozbyciu się zmienionej przez stan zapalny błony śluzowej, która jest zasadniczym powodem choroby.

Określona błona śluzowa bowiem ma działanie blokujące odpływ treści wydzielinowej z zatok, co przyczynia się do stworzenia warunków do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Takie działanie powoduje, że naturalne ujście zatok jest udrożnione. Dzięki temu możliwa staje się regeneracja błony śluzowej, a ponadto przywrócenie właściwej wentylacji zatok przynosowych. Końcowa faza operacji to założenie tak zwanej tamponady, którą pozostawia się na 48 godzin.

Określona droga dostępu do lokalizacji zmienionych w wyniku zapalenia umożliwia uniknięcie cięć. Dodatkowo, podkreślić należy że operacja umożliwia utrzymanie nienaruszonych elementów anatomicznych, nie objętych procesem chorobowym. Zalety wynikające z endoskopowej operacji zatok polegają na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Warto zwrócić uwagę również na to, ze czas hospitalizacji chorego jest krótki.

Endoskopowa operacja zatok – zalecenia po zabiegu

Po endoskopowej operacji zatok konieczne jest aby pacjent pozostawał w szpitalu przez dwie doby. Po upływie określonego czasu specjalista za zakresu medycyny dokonuje usunięcia tamponady oraz wyznaczone zostały terminy kolejnych odwiedzin, podczas których przeprowadza się zabiegi obkurczania, a ponadto oczyszczania nosa.

Ponadto lekarz powinien poinformować osobę chorą o ważności stosowania sterydów donosowych. Inne zalecenia w tym zakresie to przepłukanie nosa z wykorzystaniem roztworu 0,9% chlorku sodu. Ważną kwestią jest ponadto zmniejszenie aktywności fizycznej, a także zawodowej w przeciągu 7 dni od operacji.

Endoskopowa operacja zatok – zabiegi współtowarzyszące

Podkreślić należy, że przy endoskopowej operacji zatok przeprowadza się także inne działania. Działania takie jak:

  • operacja przegrody nosowej,
  • wycięcie migdałka gardłowego,
  • zmniejszenie małżowin nosowych,
  • drenaż ucha środkowego,
  • usztywnienie skrzydełek nosa.

Endoskopowa operacja zatok – efekty

Endoskopowa operacja zatok wpływa na eliminacje powodu kształtowania się zmian o charakterze przerostowym w obszarze błony śluzowej. Wpływa na zapewnienie właściwej powietrzności zatok przynosowych. Efekty określonego zabiegu to także możliwość oczyszczenia wszystkich zatok, a więc szczękowych, czołowych, klinowych oraz sitowych. Ponadto działanie operacyjne umożliwia udrożnienie naturalnych połączeń zatok z jamą ustną, a wiec kompleksy o charakterze ujściowo-przewodowym. Endoskopowa operacja zatok zapewnia dbałość o eliminacje przyczyn powstawania zapalenia zatok przynosowych.

Operacja wyróżnia się przez minimalizacje jej złożoności oraz inwazyjności. Dodatkowo ogromną precyzję przeprowadzenia zabiegu oraz niezmiernie krótki czas powrotu do pełni zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *