antykoncepcja

Antykoncepcja po porodzie – zastrzyki antykoncepcyjne, wkładka

Antykoncepcja po porodzie budzi wiele dylematów. Najczęściej kobiety zastanawiają się nad wyborem pigułek klasycznych lub wkładki domacicznej. Zwykle zabezpieczenie przed rychłą ciążą jest dla kobiet priorytetem. Dobrze jest wybrać sprawdzoną metodę jak również bezpieczną, zwłaszcza gdy karmisz piersią.

Antykoncepcja po porodzie

Świeżo upieczonym mamom zależy przede wszystkim na tym by zbyt prędko znów nie zajść w ciąże. Nie wszystkie kobiety ufają naturze i liczą na efekt antykoncepcyjny laktacji dlatego też zgłaszają się do ginekologa po poradę. Do wyboru jest co najmniej kilka opcji. Już w 8 tygodni od porodu można zacząć antykoncepcje doustną pod warunkiem, iż kobieta nie karmi piersią. Zaleca się tabletki antykoncepcyjne dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki.

W okresie laktacji jak najbardziej możliwa jest wkładka domaciczna o składzie hormonalnym, jak i klasyczna spirala. Do wkładek większość kobiet nie ma przekonania. Faktycznie jest to ciało obce i może budzić różne odczucia. Poza tym dochodzi bariera psychiczna w związku z działaniem wkładki jakby nie patrzeć wczesnoporonnym.

Innym zalecanym środkiem antykoncepcyjnym jest tzw. minipigułka niezawierająca estrogenu, tylko sam progestagen. Ta forma antykoncepcji także jest możliwa w trakcie laktacji. Do wyboru mamy też tradycyjne prezerwatywy, które są obojętne dla zdrowia kobiety, jak i dziecka.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Dość popularnym rozwiązaniem, komfortowym, tanim i skutecznym są zastrzyki antykoncepcyjne. Zawierają one progestagen. Zastrzyk zabezpiecza przed ciążą na trzymiesięczne, a w kolejnych trzech miesiącach szansa na zapłodnienie również jest niewielka. Pełną płodność można uzyskać w kilka miesięcy po zaprzestaniu stosowania zastrzyków.

Wkładka domaciczna

Miedziana wkładka domaciczna zmniejsza ruchliwość plemników. Lekarz zanim podejmiesz decyzję winien określić czy Twoja budowa macicy umożliwia jej założenie a jeśli tak to doradzić którą z dostępnych na rynku wybrać, aby była komfortowa i skuteczna jednocześnie. Niestety wkładki zwiększają ryzyko występowania stanów zapalnych dróg rodnych.

Dla niektórych kobiet moment zakładania wkładki nie jest przyjemny, podobnie jak również wyciąganie wkładki po latach. Założyć wkładkę można już pod koniec połogu czyli w 6 tygodniu od porodu siłami natury. Jej działanie jest natychmiastowe. Na rynku dostępne są wkładki o skuteczności przez 2 i 5 lat. Mimo długiego czasu gwarancji antykoncepcyjnej wskazane są wizyty kontrolne u ginekologa, bowiem wkładka może się przemieścić.

Wiele możliwości

Jak widać możliwości antykoncepcji po porodzie jest równie wiele co przed porodem. Jedynym ograniczeniem jest laktacja. To od Ciebie zależy czy postanowisz zaprzestać karmienia na rzecz pigułek, czy wybierzesz bezpieczną formę antykoncepcji łączącej z laktacją. Zawsze możesz wybrać wstrzemięźliwość seksualną, która jajko jedyna z metod antykoncepcji wyróżnia się stuprocentowym zabezpieczeniem przed zapłodnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *