Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Alergia a zatkane uszy

Alergia, która jest nabytą, nadmierną reakcją układu immunologicznego wywołaną poddaniu się działaniu na alergeny, wywołujące objawy chorobowe u osób na nie podatnych. Powszechnie występującymi substancjami, które powodują alergie są pyłki, pleśń, sierść zwierząt, kurz, zanieczyszczenia a także niektóre rodzaje żywności. Alergia może trwać cały rok, a objawy mogą być łagodne lub ciężkie. Wraz z katarem, swędzeniem oczu, zatkanym nosem, wysypką i zmęczeniem, są też objawy związane z alergią uszu. Aby w pełni radzić sobie z tym problemem, ważne jest, aby wiedzieć, jakich objawów szukać i odpowiednio wcześnie skontaktować się z lekarzem. Alergie dotykają przede wszystkim ucha środkowego. Zaburzenia w funkcjonowaniu ucha wewnętrznego, w których pewną rolę odgrywać mogą alergie i reakcje na alergeny, mogą być odczuwalne jako zawroty głowy, szum uszny, uczucie pełności, a nawet niedosłuch. Podręcznikowe objawy reakcji alergicznych w połączeniu z oddziaływaniem na uszy możemy obserwować u dzieci. Zaobserwowano silne powiązania pomiędzy przerostem błony śluzowej zlokalizowanej w okolicy nosogardła oraz wyściółki jamy bębenkowej będącej częścią ucha środkowego a chorobą nazywana w medycynie alergicznym nieżytem nosa. Efektem tego jest powstanie wysiękowego zapalenia ucha powiązanego z gromadzeniem się płynu, który jednocześnie zaburza ruchomość kosteczek. Może to spowodować niedosłuch i doprowadzić do trwałych uszkodzeń wyściółki.

Alergia a zatkane uszy – przyczyny

Od kichania po katar, swędzenie głowy oraz zapalenie i zatykanie uszu – takie objawy w wielu przypadkach powodują alergie. W przypadkach gdy ciało silnie reaguje na obecność pyłków, ich zawirowania w powietrzu, następuje uwolnienie się histaminy w organizmie. Ta z kolei może powodować zapalenie tkanki nosa i trąbki Eustachiusza (małe rurki pomiędzy nosem i ucha środkowego) co w efekcie prowadzi do ich opuchnięcia. Powstały w ten sposób obrzęk tkanek może wtedy powodować poważne problemy z naszymi uszami poprzez zatrzymywanie funkcji otwierania trąbki słuchowej. W przypadku gdy ta mała rurka nie otwiera się w celu poprawnej regulacji ciśnienia ucha środkowego, w jamie ucha środkowego może dojść do formowania się negatywnego podciśnienia powodującego zatykanie. W czasie gdy dojdzie do powstanie tego negatywnego podciśnienia, płyn z otaczających tkanek może zostać zassany do jamy ucha środkowego. Zalegający tam płyn może powodować ciśnienie, ból i utratę słuchu, a także stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które znajdują tam świetne warunki do rozwoju.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Alergia a zatkane uszy – objawy

Przewód słuchowy ma trzy główne sekcje, z których wszystkie mogą być dotknięte alergią.

Ucho zewnętrzne: Alergiczne reakcje skórne mogą powodować swędzenie i obrzęk zarówno ucha zewnętrznego jak i wewnętrznego. Niektóre osoby mogą być uczulone na środki piorące, perfumy lub biżuterie. Inni mogą mieć alergię na zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty.

Ucha środkowe: Jeśli obrzęk blokuje otwarcie do systemu ucha środkowego, trąbka Eustachiusza może nie być w stanie działać prawidłowo. Może to spowodować wydzielanie płynu i wzrost ciśnienia, co daje uczucie pełności w uchu i ból przy dotykaniu, stając się doskonałą pożywką dla bakterii i późniejszego zakażenia. Nagromadzenie płynu może również powodować problemy z utrzymaniem równowagi, takie jak zawroty głowy.

Ucho wewnętrzne: Alergie mogą również zmniejszyć słuch u osób z zaburzeń ucha wewnętrznego, takich jak choroba Meniere’a.

alergia a zatkane uszyCzęstość występowania zatkanego ucha oraz jego alergiczne podłoże, mogą nadawać różne objawy i symptomy, w zależności od ciężkości i przyczyny zatkania. Wspólne objawy zawierają jednak następujące elementy:
– uczucie pełności wewnątrz ucha lub obu uszu,
– ból lub krwawienie, ze względu na wzrost ciśnienia w obrębie ucha środkowego.
– szumy uszne lub uczucie dzwonienia w uszach.
– uczucie utraty równowagi
– wydzielina z ucha
– upośledzenie słuchu,
– uczucie „zatkania uszu”
– wystąpienie wysokiej gorączki spowodowanej infekcją.

Alergia a zatkane uszy – leczenie

Podstawą do efektywnego leczenia zatkanych uszu, których podłożem jest alergia, jest prawidłowa diagnoza alergenów i mechanizmu reakcji alergicznej. Bez tego zabiegi takie jak usunięciu przerośniętej tkanki, w trakcie adenotomii, oraz stosowanie zachowawczych inhalacji mogą nie przynieść oczekiwanego, trwałego efektu. Zdarza się, że zachodzi konieczność wykonania powtórnego zabiegu chirurgicznego oraz dodatkowych inhalacji.

Nawracające epizody zapaleń uszu u dzieci mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń struktur odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięku, co wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych technik operacyjnych uszu. Podobnie rzecz się ma w przypadku leczenia zaburzeń ucha zewnętrznego i wewnętrznego o podłożu alergicznym.

Istnieją środki przeciwhistaminowe, które działają lepiej na zmniejszenie śluzu, ale często mają efekt uboczny w postaci senności. Jeśli inhalowanie solami fizjologicznymi oraz stosowanie ogólnodostępnych leków nie pomoże, należy skontaktować się z alergologiem lub laryngolog w celu ustalenia dodatkowych opcji leczenia.

W większości przypadków, ubytek słuchu występujący podczas sezonu alergicznego jest zazwyczaj tymczasowy. Normalny słuch zwykle powraca po ustąpieniu objawów.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *