alergia a zatkane uszy

Alergia a zatkane uszy – leczenie, objawy

Alergia, która jest nabytą, nadmierną reakcją układu immunologicznego wywołaną poddaniu się działaniu na alergeny, wywołujące objawy chorobowe u osób na nie podatnych. Powszechnie występującymi substancjami, które powodują alergie są pyłki, pleśń, sierść zwierząt, kurz, zanieczyszczenia a także niektóre rodzaje żywności. Alergia może trwać cały rok, a objawy mogą być łagodne lub ciężkie. Wraz z katarem, swędzeniem oczu, zatkanym nosem, wysypką i zmęczeniem, są też objawy związane z alergią uszu. Aby w pełni radzić sobie z tym problemem, ważne jest, aby wiedzieć, jakich objawów szukać i odpowiednio wcześnie skontaktować się z lekarzem. Alergie dotykają przede wszystkim ucha środkowego. Zaburzenia w funkcjonowaniu ucha wewnętrznego, w których pewną rolę odgrywać mogą alergie i reakcje na alergeny, mogą być odczuwalne jako zawroty głowy, szum uszny, uczucie pełności, a nawet niedosłuch. Podręcznikowe objawy reakcji alergicznych w połączeniu z oddziaływaniem na uszy możemy obserwować u dzieci. Zaobserwowano silne powiązania pomiędzy przerostem błony śluzowej zlokalizowanej w okolicy nosogardła oraz wyściółki jamy bębenkowej będącej częścią ucha środkowego a chorobą nazywana w medycynie alergicznym nieżytem nosa. Efektem tego jest powstanie wysiękowego zapalenia ucha powiązanego z gromadzeniem się płynu, który jednocześnie zaburza ruchomość kosteczek. Może to spowodować niedosłuch i doprowadzić do trwałych uszkodzeń wyściółki.

Alergia a zatkane uszy – przyczyny

Od kichania po katar, swędzenie głowy oraz zapalenie i zatykanie uszu – takie objawy w wielu przypadkach powodują alergie. W przypadkach gdy ciało silnie reaguje na obecność pyłków, ich zawirowania w powietrzu, następuje uwolnienie się histaminy w organizmie. Ta z kolei może powodować zapalenie tkanki nosa i trąbki Eustachiusza (małe rurki pomiędzy nosem i ucha środkowego) co w efekcie prowadzi do ich opuchnięcia. Powstały w ten sposób obrzęk tkanek może wtedy powodować poważne problemy z naszymi uszami poprzez zatrzymywanie funkcji otwierania trąbki słuchowej. W przypadku gdy ta mała rurka nie otwiera się w celu poprawnej regulacji ciśnienia ucha środkowego, w jamie ucha środkowego może dojść do formowania się negatywnego podciśnienia powodującego zatykanie. W czasie gdy dojdzie do powstanie tego negatywnego podciśnienia, płyn z otaczających tkanek może zostać zassany do jamy ucha środkowego. Zalegający tam płyn może powodować ciśnienie, ból i utratę słuchu, a także stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które znajdują tam świetne warunki do rozwoju.

Alergia a zatkane uszy – objawy

Przewód słuchowy ma trzy główne sekcje, z których wszystkie mogą być dotknięte alergią.

Ucho zewnętrzne: Alergiczne reakcje skórne mogą powodować swędzenie i obrzęk zarówno ucha zewnętrznego jak i wewnętrznego. Niektóre osoby mogą być uczulone na środki piorące, perfumy lub biżuterie. Inni mogą mieć alergię na zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty.

Ucha środkowe: Jeśli obrzęk blokuje otwarcie do systemu ucha środkowego, trąbka Eustachiusza może nie być w stanie działać prawidłowo. Może to spowodować wydzielanie płynu i wzrost ciśnienia, co daje uczucie pełności w uchu i ból przy dotykaniu, stając się doskonałą pożywką dla bakterii i późniejszego zakażenia. Nagromadzenie płynu może również powodować problemy z utrzymaniem równowagi, takie jak zawroty głowy.

Ucho wewnętrzne: Alergie mogą również zmniejszyć słuch u osób z zaburzeń ucha wewnętrznego, takich jak choroba Meniere’a.

alergia a zatkane uszyCzęstość występowania zatkanego ucha oraz jego alergiczne podłoże, mogą nadawać różne objawy i symptomy, w zależności od ciężkości i przyczyny zatkania. Wspólne objawy zawierają jednak następujące elementy:
– uczucie pełności wewnątrz ucha lub obu uszu,
– ból lub krwawienie, ze względu na wzrost ciśnienia w obrębie ucha środkowego.
– szumy uszne lub uczucie dzwonienia w uszach.
– uczucie utraty równowagi
– wydzielina z ucha
– upośledzenie słuchu,
– uczucie „zatkania uszu”
– wystąpienie wysokiej gorączki spowodowanej infekcją.

Alergia a zatkane uszy – leczenie

Podstawą do efektywnego leczenia zatkanych uszu, których podłożem jest alergia, jest prawidłowa diagnoza alergenów i mechanizmu reakcji alergicznej. Bez tego zabiegi takie jak usunięciu przerośniętej tkanki, w trakcie adenotomii, oraz stosowanie zachowawczych inhalacji mogą nie przynieść oczekiwanego, trwałego efektu. Zdarza się, że zachodzi konieczność wykonania powtórnego zabiegu chirurgicznego oraz dodatkowych inhalacji.

Nawracające epizody zapaleń uszu u dzieci mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń struktur odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięku, co wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych technik operacyjnych uszu. Podobnie rzecz się ma w przypadku leczenia zaburzeń ucha zewnętrznego i wewnętrznego o podłożu alergicznym.

Istnieją środki przeciwhistaminowe, które działają lepiej na zmniejszenie śluzu, ale często mają efekt uboczny w postaci senności. Jeśli inhalowanie solami fizjologicznymi oraz stosowanie ogólnodostępnych leków nie pomoże, należy skontaktować się z alergologiem lub laryngolog w celu ustalenia dodatkowych opcji leczenia.

W większości przypadków, ubytek słuchu występujący podczas sezonu alergicznego jest zazwyczaj tymczasowy. Normalny słuch zwykle powraca po ustąpieniu objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *