Nierówne krawędzie języka

Nierówne krawędzie języka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Nierówne krawędzie języka polegają na występowaniu falistych lub pofałdowanych wgłębień, które pojawiają się wzdłuż boków języka danej osoby. Dolegliwości są również znane jako falisty język. Dolegliwości rzadko są bolesne. Każdy ból może wynikać z podstawowego stanu, który powoduje fale. Podszewka jamy ustnej, szczególnie na stronach położonych najbliżej języka, może stać się czerwona lub wrażliwa. Jest to rzadkie i nasila się podczas zastosowania znacznej ilość nacisku lub tarcia na skórę. Nierówne krawędzie języka rzadko są oznaką bardzo poważnego problemu, takiego jak chociażby rak. Nie oznacza to jednak, że nierówne krawędzie języka nie są niczym niepokojącym.

Przyczyny

Zrozumienie przyczyn nierównych krawędzi języka lub falistego języka może pomóc zatrzymać rozwój objawów choroby i określić, kiedy czas zobaczyć się z lekarzem.

W większości przypadków z powodu nierównych krawędzi języka lub zapalenia języka występuje opuchlizna. Każda przyczyna obrzęku języka powoduje również inne objawy. Znajomość różnych symptomów może pomóc ci zrozumieć, co może być przyczyną twoich problemów z językiem.

 • Stan genetyczny lub wada wrodzona

Niektóre zaburzenia lub choroby, z którymi się rodzisz, mogą prowadzić do nierównych krawędzi języka. Obejmują one:

Każdy z tych stanów ma unikalne objawy.

 • Niedoczynność tarczycy

Ta choroba tarczycy charakteryzuje się niskim poziomem hormonu tarczycy. Gdy poziom hormonów tarczycy jest niski, mogą wystąpić następujące objawy oprócz obrzęków języka i krawędzi ząbkowanych:

 • wypadanie włosów
 • zmęczenie
 • bóle i skurcze
 • siniaki
 • niskie ciśnienie krwi

Obrzęk białek w narządach również charakteryzuje tę chorobę. Nagromadzenie może wystąpić w narządach i tkankach miękkich, w tym w języku. Jeśli występuje w języku lub w jamie ustnej, może wystąpić obrzęk lub stan zapalny. Duży, opuchnięty język może zepchnąć zęby i utworzyć ząbkowane brzegi w miarę upływu czasu.

 • Odwodnienie

Odwodnienie może prowadzić do obrzęku całego ciała, w tym języka.

 • Niepokój

Wiele objawów może wynikać z wysokiego poziomu stresu lub lęku. Należą do nich ból szczęki, szlifowanie zębów i dociskanie języka do zębów. Przez dłuższy czas naciskanie języka na zęby może pozostawić wcięcia.

 • Nawyki parafunkcyjne

Możesz rozwijać nawyki językiem lub ustami, które narażają cię na ryzyko powikłań i skutków, w tym na ząbkowany język. Może nie zdajesz sobie sprawy, że masz niektóre z tych nawyków.

 • Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

Połączenie zawiasowe, które łączy twoją dolną szczękę z czaszką, czasami może zostać boleśnie zablokowane lub źle wyrównane. Kiedy to nastąpi, twój język musi ciężko pracować, aby utrzymać dolną szczękę w miejscu.

 • Bezdech senny

Nierówne krawędzie języka mogą być oznaką bezdechu sennego z powodu trudności w oddychaniu podczas snu. Możesz podświadomie wypychać język w zęby, aby otworzyć drogi oddechowe, co może prowadzić do powstania wypustek

Kiedy zadzwonić do lekarza

Nierówne krawędzie języka zazwyczaj nie są oznaką niczego poważnego. Nie musisz szukać natychmiastowej pomocy, ale powinieneś umówić się na wizytę u swojego lekarza, jeśli zobaczysz wyraźne wgłębienia.

Potencjalne przyczyny mogą prowadzić do dodatkowych objawów i powikłań. Jeśli zauważysz, że masz ierówne krawędzie języka język, sporządź listę innych możliwych objawów, które Twoim zdaniem mogą wystąpić. Znajomość wszystkich objawów może pomóc lekarzowi zawęzić listę prawdopodobnych przyczyn.

Komplikacje

Jest mało prawdopodobne, aby nierówne krawędzie języka mogły spowodować jakiekolwiek komplikacje. Nacisk lub siła na języku w zębach może podrażnić narząd, a nawet może powodować ból. Jednak stan ten nie jest groźny. Wszelkie komplikacje są prawdopodobnie związane z podstawową przyczyną. Nieleczone stany mogą prowadzić do większych, cięższych objawów.

Na przykład nieleczony bezdech senny może powodować:

 • senność w dzień
 • zmęczenie
 • problemy sercowo-naczyniowe, takie jak wysokie ciśnienie krwi

Nieleczona niedoczynność tarczycy może powodować komplikacje, takie jak:

 • powiększona tarczycy
 • zwiększone ryzyko chorób serca
 • uszkodzenie nerwów

Diagnozowanie nierównych krawędzi języka

Właściwa diagnoza jest ważna. Diagnozowanie przyczyny zapalenia języka pomaga tobie i twojemu lekarzowi upewnić się, że używasz właściwej formy leczenia. Zmniejsza również prawdopodobieństwo powikłań. Kiedy odwiedzasz swojego lekarza opowiedz mu dokładnie o swoim zdrowiu, o wszelkich zmianach, które ostatnio doświadczyłeś, oraz o wszelkich symptomach, które zauważyłeś. Historia objawów może wystarczyć do postawienia diagnozy. Ale, aby upewnić się, twój doktor może zażądać serii testów. Obejmuje to badania krwi w celu sprawdzenia nietypowych poziomów białek, witamin, minerałów lub toksyn, biopsji.

Leczenie

Operacja może zmniejszyć rozmiar języka. Procedury stomatologiczne lub ortodontyczne mogą zapewnić więcej miejsca w jamie ustnej, dzięki czemu język będzie lepiej pasował. Leki na receptę są zwykle pierwszą linią leczenia tej choroby. Mogą przywrócić zdrowy poziom hormonów, co zakończy lub zmniejszy objawy. Picie dużej ilości płynów przez cały dzień, każdego dnia może pomóc zapobiec odwodnieniu i wyeliminować wszelkie obrzęki lub stany zapalne. Leki na receptę i terapia przeciwlękowa mogą pomóc złagodzić lęk i zmniejszyć lub wyeliminować podstawowe problemy, które indukują zachowania prowadzące do wgnieceń na języku.

Oprócz tych zabiegów, niektóre domowe środki mogą pomóc złagodzić obrzęki i zmniejszyć możliwy ból lub podrażnienie. Obejmują one:

 • Kompres termiczny: Ciepło może łagodzić stan zapalny tkanek i łagodzić ból. Opakowanie z lodem lub zimny kompres, podobnie jak ciepło, lód lub zimny mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć ból.
 • Urządzenia stomatologiczne: Osłony ust i inne urządzenia mogą zmniejszyć zaciskanie i zmniejszyć nacisk. Są one szczególnie przydatne, gdy śpisz i nie możesz świadomie kontrolować swojego języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *