Antystreptolizyna

Antystreptolizyna we krwi, badanie na paciorkowce, odczyn ASO

Antystreptolizyna (ASO) to nic innego jak przeciwciała blokujące działanie jednego z enzymów paciorkowcowych (streptolizyny O). Badanie odczynu ASO wykorzystuje się do diagnozowania zakażenia paciorkowcami jak no angina paciorkowcowa raz jest cennym wskaźnikiem w chorobie reumatycznej.

Antystreptolizyna – odczyn ASO

Badanie krwi z określeniem odczynu ASO zlecane jest wielu pacjentom, zwłaszcza z podejrzeniem zakażenia paciorkowcami jak i w drodze diagnostyki i leczenia choroby reumatycznej. Badanie surowicy krwi wykazujące wysokie stężenie dla ASO wskazuje na przebyte zakażenie paciorkowcem grupy A. to właśnie ta bakteria bywa przyczyną zapalenia gardła, zakażeń skóry oraz anginy, szkarlatyny czy zapalenia płuc.

Ponadto zauważyć należy iż aż 10 z 80 szczepów paciorkowcowych ma działanie reumatogenne. Zakażenie nimi prowadzi do choroby reumatycznej. Określenie ASO pomaga w rozpoznaniu i podjęciu odpowiednio dobranego i skutecznego leczenia.

Antystreptolizyna – kiedy badanie ASO?

Badanie ASO należy przeprowadzić w podejrzeniu zapalenia osierdzia, szoku toksycznego a także przy ostrej gorączce reumatycznej czy zapaleniu kłębuszkowym nerek. Czułość tego badania szacowana jest na poziom między 50 a 80%. to niezwykle pomocny wskaźnik diagnostyczny.

Dedykuje się badanie pacjentom u których należy ustalić czy doszło do świeżego zakażenia paciorkowcem grupy A jak również pacjentom u których występują powikłania reumatyczne po infekcji paciorkowcem.

Antystreptolizyna we krwi i co dalej?

Wykrycie ASO w surowicy krwi wskazuje na paciorkowce. Streptolizyna „O” jest dość silnym antygenem wyzwalającym u zakażonego człowieka tworzenie antystreptolizyn. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej, na czczo. Na wynik trzeba poczekać 12 godzin. Gdy ASO wynosi powyżej 200j wówczas należy dokonać kolejnych badań w kierunku paciorkowców.

Jeśli zaś wynik jest ujemny lub bardzo niski świadczy to o tym, ze pacjent nie miał w najbliższym czasie do czynienia z paciorkowcami. Przeciwciała ASO pojawiają się w surowicy w ciągu 7-21 dni po zakażeniu paciorkowcem. Najwyższy punkt stężenia ASO we krwi osiąga miedzy 3 a 6 tygodniem od zakażenia.

Dlatego też badania okazujące tendencję wzrostową świadczą jednoznacznie o rozwoju zakażenia. Jeśli badania wykazują spadek wartości ASO można podejrzewać iż zakażenie było dawno i ustępuje.

Antystreptolizyna – ważne

Około jedna piąta pacjentów nie daje miarodajnych wyników ASO ponieważ ich organizm nie wytwarza ich typowo. Również aż 5% populacji bez względu na stan zdrowia, również będąc całkowicie zdrowym posiada zawyżone normy ASO otrzymujące się stale. Jest to jak najbardziej stan naturalny o ile zostały wykluczone inne przyczyny.

Niestety ASO bada się stosunkowo rzadko, a winno być to badanie rutynowe, zwłaszcza u dzieci, kiedy liczy się czas reakcji na infekcję. Dzięki odczynowi ASO można zapobiec wielu powikłaniom, do jakich prowadza paciorkowce nieposkromione stosownym lekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *