artroskopia

Artroskopia w leczeniu stawów – jak wygląda artroskopia? Powikłania

Artroskopia jest badaniem umoralniającym ocenę stanu stawu od środka. To jedna z popularniejszych metod diagnostycznych w leczeniu chorób stawów. Dostarcza ona wielu informacji jakie nie byłyby możliwe wyłącznie poprzez badania obrazowe RTG i fizykalne.

Artroskopia diagnostyczna i terapeutyczna

Artroskopia diagnostyczna to badanie pomagające ocenę stawu, zwykle kolanowego lub też łopatkowo-ramiennego. Do badania kwalifikują określone wskazania jak uraz stawu, niestabilność ruchów w stawie, czy RZS, bądź podejrzenie zwyrodnienia stawu. Ponadto wskazaniem do artroskopii jest złamanie śród-stawowe i obecność ciała obcego w stawie, a także nowotwór w obszarze stawów.

Zanim zostanie wykonana artroskopia wykonuje się szeroko dostępne badania obrazowe jak USG i RTG a także TJ, RMI. Zabieg artroskopii wymaga wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia ogólnego, co pociąga za sobą konieczność przygotowania pacjenta do zabiegu poprzez badania analityczne krwi, w tym układu krzepnięcia, EKG itd. czasem zaleceniem jest także nie jedzenie i spożywanie płynów na 6 godzin przed planowanym badaniem.

Jak wygląda artroskopia?

Warto przyjrzeć się bliżej przebiegowi badania. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, czasem gdy warunki pozwalają w znieczuleniu miejscowym. Całość zabiegu diagnostycznego trwa kilkadziesiąt minut. Lekarz wprowadza artroskop do stawu poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry.

Artroskop zawiera kamerę, dzięki czemu na monitorze zespół lekarski może obserwować działanie stawu od wewnątrz. Badanie to ma na celu ocenę kondycji chrząstki stawowej, a także błony maziowej i więzadeł, ścięgien. Prawidłowo wykonane badani pomaga postawić diagnozę i wybrać najlepsze możliwe metody leczenia pacjenta.

Powikłania po zabiegu

Jakby nie patrzeć artroskopia to zabieg chirurgiczny i samo podanie znieczulenia ogólnego może powodować powikłania. Rzadko zdarza się by podczas zabiegu doszło do uszkodzenia stawu i pogorszenia stanu pacjenta, jednak może dojść do zakażenia poprzez ranę na skórze, stanu zapalnego stawu, podrażnień itp. Po zabiegu pacjent winien ściśle stosować się do zaleceń, by nie dopuścić do krwawienia ze stawu, osłabienia go i utraty czucia na skórze.

Artroskopia terapeutyczna

Poprzez artroskop i tę metodę badania można również wykonywać drobne zabiegi na stawie. Zwykle to konsekwencja wcześniej przeprowadzonej diagnostyki za pomocą artroskopii.

Precyzyjne uszczelnienia w stawie mogą poprawić jakość ruchów i mobilność pacjenta dlatego też ta drogą wykonuje się korekty w obrębie chorego stawu jak chociażby ściągniecie gromadzących się płynów w stawie kolanowym. Artroskopia pomaga wielu pacjentom w cierpieniu, uśmierzając ból i wydłużając okres mobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *