Borelioza u dzieci

Borelioza u dzieci – borelioza wrodzona, przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza u dzieci jest szczególnie niebezpieczna z uwagi na to że fakt iż dotyka ona dziecka – czyli z natury organizmu słabszego, mniej przystosowanego do zagrożeń niesie ze sobą bardzo wielkie niebezpieczeństwo. Dzieci szczególnie narażone są na szkodliwe dla rozwoju działanie boreliozy. Około połowy zarażonych nie pamięta ukąszenia przez kleszcza czy charakterystycznego rumienia, a objawy zakażenia bakterią borelli u dzieci są silniejsze. Istnie wiele objawów które pomimo oczywistych oznak mogą pozostać zbagatelizowane lub nie zauważone przez dzieci. Dlatego to do rodziców, opiekunów należy staranne i dokładne analizowanie wszelkich zmian które towarzyszą naszym pociechom.

Przyczyny boreliozy u dzieci

Główną i podstawową przyczyną powodującą boreliozę u dzieci jest oczywiście kleszcz. Niestety nawet najmniejszy kleszcz jest w stanie wyrządzić w organizmie człowieka wiele szkody. Podstawową przyczynę stanowi bakteria, którą kleszcz nosi w sobie. Bakterie powodujące boreliozę należą do rodzaju Borrelia i tylko dzięki kleszczom są w stanie zakazić człowieka. W prewencji choroby staramy się chronić przed kleszczami, ale leczenie opiera się już na walce z zakażeniem bakteryjnym.

Objawy boreliozy u dzieci

Istnieje bardzo dużo objawów które mogą i powinny wskazywać na to iż z organizmem dziecka dzieje się coś niepokojącego. Niestety wiele z nich może być mylnie interpretowana przez rodzica a niekiedy nawet lekarza. Wśród szeregu objawów grypopodobnych może występować powrót do nocnego moczenia, częste infekcje, bóle w czasie odpoczynku. Dzieci czują się ciągle zmęczone, nawet długi odpoczynek nie pomaga. Pojawiają się rumienie na uszach, podkrążone oczy, problemy z sennością. Z kolei objawy neurologiczne mogą pojawiać się na każdym etapie choroby i być mylone z zaburzeniami psychologicznymi.

Borelioza u dzieci ogólnie przejawia się następująco:
– liczne zawroty głowy
– tak zwane bóle wędrujące tj; karku, gardła, brzucha, pleców, mięśni
– wysypka
– zaburzenia snu
– obsesje
– problemy ze wzrokiem i słuchem
– senność
– koszmary
– nerwowość
– zmęczenie.

Borelioza wrodzona

Borelioza wrodzona to taka, którą matka przenosi na płód. Dzieje się tak w wyniku ukąszenia przez kleszcza w czasie ciąży lub przed nią. Wówczas choroba może zostać przeniesiona na nienarodzone dziecko.

W medycynie odnotowane są przypadki w których matki chore na boreliozę miały przedwczesny poród, a także problemy w czasie porodu oraz kiedy dzieci matek chorych na boreliozę podczas ciąży miały wady wrodzone. Z drugiej strony wiele chorujących na boreliozę w czasie ciąży kobiet urodziło zdrowe dzieci w odpowiednim terminie.

Borelioza wrodzona może wystąpić na skutek zarażenia płodu przez łożysko na każdym etapie ciąży. Przez łożysko mogą przenieść się również tzw. współ-infekcje. Borelioza wrodzona u dzieci wykrywana była w różnych częściach ciała. Z badań wynika, że najczęściej były to: mózg, wątroba, szpik kostny, serce.

Skutkami boreliozy wrodzonej u dzieci mogą być:
– wodogłowie
– dysfunkcje skóry i ciała
– opóźnienie w rozwoju
– problemy psychiczne
– problemy z tchawicą
– wady serca
– autyzm

Prawidłowe usuwanie kleszczy

Borelioza u dzieciW szczególności zaleca się aby kleszcza usunąć najszybciej, jak to tylko możliwe. Należy to zrobić w sposób delikatny i powoli, starając się pozbyć pajęczaka w całości. Oczywiście samo wyjęcie kleszcza nie wystarczy, trzeba też udać się do lekarza, który obejrzy dokładnie miejsce ukąszenia i odpowiednio oczyści skórę.

Leczenie boreliozy u dzieci

Niezwykle istotą rolę w podjęciu odpowiedniego leczenia w szczególności wśród dzieci odgrywa możliwie jak najwcześniejsza diagnoza. Niestety zdarza się wiele rozpoznań których nie można zaliczyć do trafionych, ale także wiele przypadków zbyt późno wykrytych lub przeoczonych ze względu na słabo wyrażone objawy.

Podstawą do rozpoznania boreliozy u dziecka jest współwystępowanie objawów klinicznych i dodatnich wyników badań serologicznych. W początkowym okresie choroby testy serologiczne mogą nie wykazywać jeszcze cech patologii, dlatego rozpoznanie możemy postawić wtedy tylko na podstawie charakterystycznym objawów. Początek wytwarzania przeciwciał przypada na czas około 4 do 8 tygodni po zakażeniu. Początkowo są to przeciwciała klasy IgM, natomiast przeciwciała klasy IgG pojawiają się później, ale utrzymują się znacznie dłużej w organizmie.

W leczeniu boreliozy u dziecka lek dobierany jest w zależności od okresu choroby. W okresie pierwszym lekiem z wyboru są antybiotyki. Wśród najczęściej stosowanych zalicza się takie leki jak:
– doksycyklina
– amoksycylina.

Alternatywą dla nich są antybiotyki z grupy makrolidów. Każdy przypadek doboru odpowiednich środków farmakologicznych powinien być traktowany i rozpatrywany przez lekarza specjalistę w sposób indywidualny, w zależności od ich wieku i masy ciała. Leczenie zwykle trwa około 4 tygodni.

Należy zwrócić uwagę, że o powodzeniu naszego działania leczniczego nie świadczy spadek miana przeciwciał w badaniu serologicznym, lecz ustępowanie objawów choroby. Przeciwciała mogą utrzymywać się znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *