Żywienie dzieci – zasady zdrowej diety dla dziecka w różnym wieku

Właściwa i zbilansowana dieta w dużej mierze stanowi o ogólnym stanie naszego zdrowia. Dlatego też właściwe żywienie już od najmłodszych lat ma tak duży wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Dostarczając mu cennych substancji odżywczych w pozytywny sposób wpływasz nie tylko na jego stan zdrowia, ale równocześnie chronisz jego organizm przed wieloma problemami zdrowotnymi, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Sprawdź, na czym powinna opierać się prawidłowa dieta dla dzieci.

Dieta dla dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Żywienie to najważniejszy czynnik środowiskowy, który wpływa zarówno na rozwój fizyczny jak i stan zdrowia dziecka. Błędy w żywieniu dzieci popełnione przez ich rodziców w bardzo dużym stopniu oddziałują na późniejsze nawyki żywieniowe dziecka czy problemy ze zdrowiem, np. podwyższony cholesterol. Dlatego też tak dużą rolę odgrywa edukacja żywieniowa, która powinna dotyczyć nie tylko dzieci, ale również i rodziców [1].

Wielu uczonych jest zdania, że zbilansowany model żywienia zawierający w sobie zarówno odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych n-6 i n-3, a także antyoksydanty, składniki mineralne jak cynk, selen, miedź i magnez jest w stanie do pewnego stopnia zapobiec rozwojowi alergii i pozostałych chorób na tle immunologicznym[2].

Czego unikać w diecie dziecka?

Jak pokazują przeprowadzone badania, najczęstsze nieprawidłowości żywieniowe dotyczą niewystarczającej liczby spożywanych warzyw i owoców, ciemnego pieczywa czy mleka i napojów mlecznych. Tymczasem produktami niewskazanymi w diecie dzieci i młodzieży, a których spożycie jest stosunkowo duże są słodkie napoje, słodycze czy słone przekąski. Taka dieta skutkuje coraz większą liczbą dzieci zmagających się z nadwagą i otyłością. Oprócz tego, nieprawidłowy sposób żywienia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych, do których oprócz otyłości zalicza się cukrzycę typu II, choroby układu krążenia, czy niektóre choroby nowotworowe[3].

Czym jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży kierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 18 lat, a także ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli. Stanowi zarówno najprostsze jak i najbardziej kompleksowe przedstawienie idei zdrowego żywienia dziecka, które daje mu szansę na zdrowie, a także pełną sprawność intelektualną jak i fizyczną w dorosłym życiu.

Zasady Piramidy Zdrowego Żywienia prezentują się następująco:

  • regularne spożywanie posiłków – 5 posiłków co 3-4 godziny;
  • częste spożywanie warzyw i owoców w dużych ilościach;
  • obecność pełnoziarnistych produktów zbożowych w diecie;
  • regularne picie mleka – można zastąpić je kefirem, jogurtem naturalnym lub częściowo serem;
  • spożywanie ryb, nasion roślin strączkowych, jaj i chudego mięsa;
  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych – warto zastąpić je roślinnymi;
  • cukier, słodycze i słodzone napoje należy zastępować owocami i orzechami;
  • regularne picie wody;
  • należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej dziecka[4].

Właściwie zbilansowana dieta dla dzieci to ich szansa na życie w dobrym zdrowiu.

[1] M. Zalewska, E. Maciorkowska, Rola edukacji żywieniowej w populacji dzieci i młodzieży, w: Medycyna Ogólna i Nauki o zdrowiu, t. 19 nr 3, 2013.

[2], [3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/73918,zywienie-dzieci-i-mlodziezy-podstawowe-zasady [dostęp: 24.11.2020].

[4] mgr inż. Anna Taraszewska, Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży 2016 [dostęp: 24.11.2020],

Bibliografia:

[1] M. Zalewska, E. Maciorkowska, Rola edukacji żywieniowej w populacji dzieci i młodzieży, w: Medycyna Ogólna i Nauki o zdrowiu, t. 19 nr 3, 2013.

[2] mgr inż. Anna Taraszewska, Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży 2016 [dostęp: 24.11.2020].

[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/73918,zywienie-dzieci-i-mlodziezy-podstawowe-zasady [dostęp: 24.11.2020].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *