borelioza

Borelioza – przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza posiada także inną nazwę, zwana jest chorobą z Lyme oraz krętkowicą kleszczową. Z punktu widzenia historycznego jest to choroba znana dopiero od niedawna, co nie ujmuje w żadnym stopniu jej powagi i groźnych konsekwencji z nią związanych. Borelioza wywoływana jest przez bakterie Borrelia burgdorferi odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera.

Obok babeszjozy i anaplazmozy, boreliozę przenoszą zarażone krętkami kleszcze i dotyczy ona zarówno ludzi jak i zwierząt. Statystycznie przyjmuje się iż w Polsce niemal co trzeci kleszcz jest zakażony którymś z patogenów, dlatego nigdy nie należy lekceważyć ich obecności. Borelioza jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie.

Należy pamiętać iż nie wszystkie kleszcze są nosicielami choroby. Kleszcze przenoszące groźnego wirusa występują w całej Polsce, najbardziej zagrożone są tereny wschodnie oraz Mazury, Podlasie i Opolszczyzna. Epidemiolodzy alarmują iż w naszym kraju występuje około 20 odmian pajęczaków, jednak zwykle możemy spotkać tzw. kleszcza pospolitego.

Przyczyny boreliozy

Przyczyna zarażenia boreliozą jest tylko jedna, kontakt z zarażonym kleszczem. Medycyna wymienia trzy najbardziej charakterystyczne etapy boreliozy podkreślając, że jedynie szybkie jej wykrycie przyczynia się do tego, że objawy nie są uciążliwe dla pacjenta, a i samo leczenie może odbywać się relatywnie szybko.

Pierwszy charakterystyczny etap to etap tak zwanej infekcji zlokalizowanej. Przejawia się on w szczególności pojawieniem się objawów typowych przede wszystkim dla tej choroby. W tym okresie mamy do czynienia z tak zwanym rumieniem wędrującym. Ważne jest aby pamiętać iż rumień ten wcale nie musi pojawiać się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Na tym etapie często pojawiają się objawy charakterystyczne dla grypy i często są z nimi mylone.

Etap infekcji rozproszonej zazwyczaj diagnozowany jest na podstawie problemów ze stawami oraz pojawienia się zapalenia mięśnia sercowego, nie można jednak zapominać o tym, że borelioza to choroba wielonarządowa, nie wiadomo więc, który z narządów zostanie zaatakowany przez wywołujące ją bakterie.

Ostatni i zarazem trzeci etap choroby to infekcja przewlekła. Charakterystyczne dla niej są takie objawy jak:
– zaburzenia czucia,
– zaburzenia psychiczne,
– zaburzenia pamięci,
– bóle mięśniowo-stawowe,
– zmęczenie.

Objawy boreliozy

Wśród najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów towarzyszących boreliozie wymieniamy:
– gorączka,
– bóle głowy,
– ogólne osłabienie,
– rumień,
– dysfunkcje stawów,
– zaburzenia neurologiczne,
– neuroborelioza,
– zapalenia mięśnia sercowego
– zanikowe zapalenie skóry.

Istnieje bardzo wiele objawów które są mylnie interpretowane jako inne choroby, dlatego niezwykle ważna jest niezwłoczna konsultacja lekarska i postawienie możliwie jak najszybciej diagnozy.

Przyjmuje się średnio że u mniej niż jednej na 10 osób z boreliozą ujawniają się problemy z sercem, takie jak nieregularne lub wolne bicie serca, które mogą być poprzedzone zawrotami głowy lub dusznością. Objawy te rzadko trwają dłużej niż kilka dni lub tygodni. Takie zaburzenia sercowe pojawiają się zwykle kilka tygodni po zakażeniu i zazwyczaj zaczynają zanikać jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

boreliozaNiekiedy borelioza może spowodować zapalenie oczu i skrajne zmęczenie, chociaż żaden z tych objawów nie pojawia się bez występowania innych powszechnych objawów boreliozy.

Objawy boreliozy podobne są do objawów wielu różnorodnych chorób a ich nasilenie może różnić się w zależności od osoby. Jeśli zostałeś ugryziony przez kleszcza i mieszkasz w okolicy, gdzie występowały przypadki boreliozy skonsultuj się z lekarzem, aby być pewnym, że zostanie postawiona właściwa diagnoza i rozpocznie się proces leczenia.

Leczenie boreliozy

Ważne jest szybkie leczenie boreliozy, szczególnie u dzieci. Dlaczego? Otóż wczesne wykrycie boreliozy nie tylko wspomaga terapię, ale może zatrzymać rozwój choroby na wiele lat.

CO należy robić gdy zaobserwujemy kleszcz na naszej skórze? Jeżeli usuniemy kleszcza, nie należy go wyrzucać, szczególnie jeśli pojawia się rumień na miejscu ukąszenia. Należy kleszcza zabezpieczyć np. włożyć do plastikowego pojemnika, aby następnie zlecić badanie w najbliższym Ośrodku Toksykologii, który oferuje badanie wyjętych kleszczy. Rozpoznaje się ją na podstawie pozytywnych testów serologicznych i objawów klinicznych.

Mamy do wyboru dwa typy terapii. Pierwszy z nich to akceptowany przez medycynę 3 tygodniowe leczenie, najczęściej doksycykliną. W większości przypadków ta terapia leczy wczesną boreliozę, nie zostawiając po niej śladu, niemal zawsze też leczy chorobę późną. W niewielkiej liczbie przypadków terapia nie wybije wszystkich krętków i nastąpi nawrót. Metoda ta jest bardzo bezpieczna, niemal nie niesie ze sobą skutków ubocznych.

Inna metoda to piorunujące dawki antybiotyków, w szczególności z metronidazolem. Wyleczą one boreliozę, ale tez niemal zawsze spowodują uszkodzenie organizmu.

Pierwsze objawy pojawiające się często w dniu zakażenia, mogą wskazywać na boreliozę, jednak dopiero badanie kleszcza, a także nas samych, może to potwierdzić. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla młodych ludzi, gdyż nieleczona i niezdiagnozowana wcześnie borelioza może wręcz sparaliżować normalnie funkcjonowanie w najmniej oczekiwanym momencie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *