ukąszenia meszków

Ukąszenia meszków – zakażenie pasożytami, leczenie ugryzień, ból

Ukąszenia meszków – meszki to owady powszechnie występujące latem, niemalże we wszystkich szerokościach geograficznych. Ukąszenia meszków mogą być bolesne i skutkować wieloma problemami zdrowotnymi, bowiem meszki przenoszą liczne choroby i pasożyty. Choroba pasożytnicza przenoszona przez meszki może mieć postać trzewna lub skórną.

Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju wiciowców. Poprzez ugryzienie meszka zostajemy zakażeni, następstwem którego to ukąszenia są zmiany wrzodziejące i guzowate. Aby uniknąć choroby warto zapobiegać ukąszeniom meszków, komarów i insektów. Ugryzienia meszek Phlebotomus oraz Lutzomyia łatwo odróżnić od innych ukąszeń. Meszki pozostawiają na skórze krwawiący ślad oraz spory obrzęk, który utrzymuje się do kilku dni. Miejsce ukąszenia może spowodować groźny stan zapalny.

Leczenie ugryzień

W leczeniu ugryzień pomóc nam mogą zarówno środki apteczne, jak tez naturalne sposoby. Ważne jest to, aby kiedy już dojdzie do ukąszenia nie drapać rany, natomiast ból złagodzić może soda oczyszczona, jak też ocet. Wystarczy łyżkę octu rozcieńczyć w szklance wody, nasączyć roztworem gazę i przyłożyć do zmian skórnych. Pomocna jest cebula, której okład działa przeciwbakteryjnie, oczyszcza z toksyn. Dobrze jest zamiast plastra cebuli przyłożyć na miejsce ukąszone starta cebulę. Niezawodnym sposobem pomagającym w odczuleniu organizmu jest wapno. Dostępne jest ono zwykle w postaci musujących tabletek. Można jego roztwór przyjąć doustnie jak też roztworem przemyć ranę.

Łagodzenie bólu

Kolejnym ze sposobów na ukąszenia meszków jest olejek lawendowy o działaniu odkażającym. Łagodzi on ból i pieczenie, doskonale uspokaja. Równie pomocne działanie wykazuje mięta. Jeśli nie mamy pod ręką świeżych liści mięty dobrze jest użyć miętowej pasty do zębów. Równie skutecznym środkiem łagodzącym swędzenie, pieczenie i inne dolegliwości związane z ukąszeniami jest zsiadłe mleko oraz witamina E w kapsułkach. Chcąc zlikwidować obrzęk można przyłożyć do miejsca ukąszenia plaster ananasa, zaś chcąc pozbyć się zaczerwienienia i blizny warto jest okładać skórę naparem z ziół takich jak werbena, tymianek, szałwia.

Niewielkie meszki

Niewiele osób w ogóle wie o istnieniu meszków. Często sądzimy iż ukąsił nas komar, tymczasem jest to ugryzienie meszka. Owad ma zaledwie 6mm wielkości. Jest ciemnego koloru o masywnej budowie przypominającej komara, podobnie jak komary lubią siedliska wilgotne. Samice meszek są pasożytami i to one zarażają ludzi oraz zwierzęta. Niektóre meszki potrafią zarażać nicieniami powodując groźne choroby i wręcz epidemie.

W rejonach najbardziej narażonych dokonuje się oprysków przeciw owadom. Niestety wybicie meszków nie jest łatwe, w przeciwieństwie do padania bydła z powodu utraty krwi przez ukąszenia. W Polsce meszki nie są tak wielką plagą jak w tropikach, mimo to warto zachować ostrożność. Ugryzienie meszka powoduje najczęściej bolesność, ale coraz częściej także poważną reakcje alergiczną.

Dyskomfort ukąszenia meszków

W wyniku ukąszenia możemy odczuć stan podgorączkowy, jak też dostrzec opuchliznę, zaczerwienienie i trudno gojące się stany zapalne skóry. W związku z tym, że ślina meszka jest jadowita, powoduje przykre swędzenie. Samice meszków przenoszą pasożyty między innymi takie jak onchocerkoza. Powoduje on u ludzi guzy pod skórą, zwłaszcza na gałkach ocznych, głowie i tułowiu. Występować może też zapalenie spojówek, siatkówki oka.

W Polsce najczęstszym objawem poza swędzeniem i obrzękiem na skórze jest ból stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. Gdy objawy się nasilają i nie ustępują po upływie doby należy poddać się konsultacji lekarskiej. Gdy okaże się iż jesteśmy uczuleni na jad meszka możemy odczuć także zawroty głowy, mdłości, biegunkę. By sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na jad meszka konieczna jest diagnostyka przeciwciał IgE. W leczeniu reakcji alergicznej pomagają leki przeciwhistaminowe jak też witamina B1.

Meszki i harara

Meszki są nosicielami choroby zwanej harara. Substancja ją wywołująca znajduje się w ślinie owada, tym samym ukąszenie prowadzi do przedostania się jadu do ludzkiego krwiobiegu. Efektem harary jest obrzęk płuc, co może prowadzić do uduszenia. Jest to niezwykle niebezpieczne dla niemowląt, które również są narażone na ukraszenia meszków przebywając na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *