Domowy trening

Domowy trening – jak pozbyć się nadwagi, domowe obowiązki

Domowy trening to nie tylko ćwiczenia pilates, czy jogi, ale również aktywność związana z utrzymaniem domu. Sprzątanie, gotowanie, czy pranie mogą pomóc nam w odchudzaniu się i spalić kalorie łącząc wiele korzyści w jednej czynności. Wysiłek podczas sprzątania to pozytywny wpływ na zdrowie, odchudzanie, samopoczucie oraz czystość w domu. To doskonałe rozwiązanie dla osób nie mających zbyt wiele czasu na odchudzanie i ćwiczenia.

Domowy trening sprawności

Dla wielu osób sprzątanie to przykra konieczność a tymczasem warto pomyśleć jak wiele korzyści może nam zapewnić sprzątanie i od razu chce się ruszyć do wiadra z mopem. To świetna okazja by się rozruszać, spalić co nieco kalorii i uzyskać satysfakcję ze swej pracy. Ruch wzmacnia mięśnie, sprzyja wydzielaniu się endorfin, a także poprawia kondycję i rzeźbi sylwetkę.

Porządki wymagają systematyczności, podobnie jak treningi fitness, tyle że w przypadku sprzątania to brud i bałagan nas mobilizują, zaś w przypadku treningów fitness motywacja ma się dobrze wyłącznie na początku, z czasem zapał maleje. Tak zwane kury domowe spalają średnio o 360 kcal więcej niżeli osoby domem się nie zajmujące. Samo odkurzanie pomaga pozbyć się 120 kcal.

Domowe obowiązki i odchudzanie

Jak się okazuje nawet parzenie kawy może być efektywnym treningiem dla nóg i pośladków. Oczywiście znacznie skuteczniejsze jest mycie odłogi czy okna angażujące całe ciało i napięcie wielu mięśni. Pół godzinne mycie samochodu to aż 135 kcal mniej. Kluczowa w treningu tego rodzaju jest praca nóg. Schylając się po np. szmatę róbmy przysiad, podłogi zmywajmy na kolanach, a nasze ciało odżyje.

Dodatkowo podczas sprzątania możesz pośpiewać, wówczas spalić 120 kcal w godzinę. I tak odkurzając i myjąc podłogę oraz ścieląc łózko przez półtorej godziny spalimy łącznie około 350 kcal. Praktycznie każda czynność wymaga od nas wysiłku, co za tym idzie spalamy podczas niej kalorie, nie ma znaczenia czy jest to szorowanie wanny czy prasowanie koszul.

Wystarczy zastosować kilka trików takich jak unoszenie łydek naprzemiennie prasując, obciąganie pięt, czy przysiady przy sięganiu po pranie. W ten sposób monotonne czynności porządkowe można urozmaicić i zmienić w efektywny trening.

Pielęgnacja powierzchni pionowych

Mycie okiem, samochodu czy kabiny prysznicowej nie zmusza do przysiadów i skłonów za to poprawia kondycję mięśni ramion, pleców, szyi oraz rak i nóg. Warto wówczas zwrócić uwagę na ruchy pionowe z góry w dół zmieniając ręce co kilkanaście sekund. Chcąc jednocześnie wzmocnić nogi wiadro z wodą należy ustawić niżej by móc wykonać każdorazowo przysiad płucząc szmatę. Również na powierzchni pionowej warto zmieniać uchy rak w prawo, lewo stojąc w rozkroku czy skręcając biodrami.

Domowy trening – odkurzanie treningiem dla ramion

Odkurzanie zarówno ścierką jak i odkurzaczem wzmacnia mięśnie ramion, wystarczy przybrać pozycje wyprostowaną i wprawić w ruch ręce, najlepiej naprzemiennie. Dodatkowo warto spiąć pośladki. Również mycie podłogi mopem może wzmocnić mięśnie rak i ramion. Ruchy myjące uelastyczniają kręgosłup. Podczas wykonywania prac domowych, które wymagają długiego klęczenia, co pewien czas daj sobie chwilę wytchnienia, wykonując tak zwany koci grzbiet.

Domowy trening – kluczowe zasady

Sprzątając pamiętaj o zasadach treningu jakie obowiązują przy ćwiczeniach fitness. Przede wszystkim dbaj o wyprostowany kręgosłup, oraz naprzemienność ćwiczeń i ruchów. Nie trać świadomości, by nie wykonywać ćwiczeń automatycznie i niedokładnie. Przed i po sprzątaniu pamiętaj o rozciągnięciu mięśni co zapobiegnie zakwasom. Aby uprzyjemnić sobie trening włącz muzykę, wykonuj ćwiczenia w rytmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *