Jak leczyć skręcenia

Jak leczyć skręcenia? Jak poradzić sobie ze skręceniem?

Jak leczyć skręcenia? Takie pytania niejednokrotnie zadają osoby, które niestety skręciły sobie kostkę, czy też staw skokowy. Skręcenie stawu to uraz polegający na przejściu prawidłowego obszaru ruchu w stawie. W jego efekcie może dojść do naruszenia torebki, stawowej, połączeń oraz chrząstki stawowej. Może także dojść do naruszenia segmentów kostnych. Do skręcenia stawu może dojść w efekcie potknięcia, wywrócenia się, lub chociażby złego ustawienia stopy.

Czym jest skręcenie kostki?

Skręcenie kostki, więc skręcenie stawu skokowego, jest urazem, w procesie którego dochodzi do naruszenia więzadeł okołostawowych oraz torebki stawowej na skutek ruchu, jakiego obszar jest większy od normalnego ruchu charakterystycznego dla stawu skokowego. We współzależności od siły urazu można rozpoznać trzy stopnie skręcenia, więc trzy stopnie uszkodzenia układu więzadłowo-torebkowego. W okresie pierwszym, gdy siła urazu nie jest za duża, dochodzi do zbytniego napięcia włókien łącznotkankowych bez naruszenia ich formy. Kolejny stopień, gdy siła urazu jest większa, dochodzi już do zakończenia ciągłości włókien tworzących konkretną postać anatomiczną. W stopniu trzecim natomiast, kiedy siła urazu jest niewątpliwie niezwykle duża, dochodzi do pełnego przerwania ciągłości aparatu więzadłowo- torebkowego z niestabilnością stawu.

Skręcona kostka a długotrwała niestabilność stawu skokowego

Efektem uszkodzenia torebki stawowej, nadszarpnięcia bądź zerwania więzadeł, chociażby przy odpowiednim leczeniu, jest długotrwała niestabilność stawu skokowego. Zdarza się ponieważ, iż torebka stawowa oraz więzadła po zrośnięciu są za cienkie. Nie trzymają zatem stawu tak, jak powinny. Wtedy zagrożenie powtórnego skręcenia kostki rośnie w poniektórych sytuacjach, np. podczas chodzenia na wysokich obcasach, po nierównym obszarze lub po delikatnym podłożu (plaża).

Następne urazy są zazwyczaj mniej nieprzyjemne, lecz prowadzą do zużycia stawu oraz zmian zwyrodnieniowych. Skręcenie kostki może mieć również pozostałe konsekwencje. Zdarza się, iż dochodzi do złamania się fragmentów tkanki bądź kości skokowej, co może powodować w przyszłości długotrwałe dolegliwości bólowe oraz obrzęki połączone z blokowaniem się takich fragmentów między warstwami stawowymi. Zarzewiem dolegliwości jest także przerost błony maziowej (wewnętrzna wyściółka torebki stawowej).

Jak stwierdzić skręcenie stawu?

Odpowiednia ocena stawiana jest na bazie wykonanego z chorym wywiadu medycznego, analizy następujących symptomów i badań klinicznych. W trakcie badania specjalista porównuje oba stawy, oceniając wrażliwość na nacisk i wielkość obrzęku. Dodatkowo analizie poddawana jest kondycję więzadła strzałkowo-skokowego przedniego i tylnego, i również więzowzrostu piszczelowo-strzałkowego oraz więzadła strzałkowo-piętowego oraz trójgraniastego. Robi się także badanie RTG (przeważnie w projekcji przednio-tylnej, bocznej i wskazującej widełki stawu skokowego). Z kolei badanie ultrasonograficzne robi się, żeby zweryfikować stopień uszkodzenia więzadeł (w wypadku jakichś wątpliwości polecany jest rezonans magnetyczny).

Skręcenie kostki – leczenie

Jeśli potrzebne jest założenie gipsu, leczenie stawu skokowego może trwać chociażby 6-8 tygodni. Zwykle jednakże starczy opatrunek oraz leczenie farmakologiczne za pomocą środków przeciwobrzękowych oraz przeciwzapalnych. Nie można zaniechać leczenia skręcenia kostki, gdyż wtedy dolegliwości odczuwane poprzez chorego mogą stać się jeszcze bardziej uciążliwe, natomiast codzienne życie będzie zdecydowanie utrudnione. Skręcenie kostki może przydarzyć się każdemu, chociażby osobom, jakie są niezwykle ostrożne. Najwięcej wypadków skręceń zapisuje się zazwyczaj w czasie zimowym. Gdy upadłeś oraz masz poczucie, iż skręciłeś nogę, wykorzystaj chłodne kompresy, unieruchom staw oraz wybierz się do specjalisty. W większości wypadków leczenie jest natychmiastowe oraz niezwykle efektywne.

Leczenie skręcenia stawu skokowego jest uzależnione od stopnia owej kontuzji.

I stopień – można go wyleczyć w warunkach domowych, starczają chłodne okłady, wypoczynek, ograniczenie chodzenia, unikanie pracy fizycznej, usztywnienie kostki opaską elastyczną bądź opatrunkiem;

II stopień – należy skonsultować uraz z ortopedą. W leczeniu przeważnie są wykorzystywane żele o oddziaływaniu znieczulającym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Poza tymże osoba nosi stabilizator z usztywnieniem bocznym – usztywnia on stopę oraz zapobiega jej ruchom na boki. W wypadku dużego ograniczenia ruchu ortopeda wykorzystuje ochronę przeciwzakrzepową, więc zastrzyki z heparyną. Poza tymże istotna w powrocie do całkowitej formy jest profesjonalna rehabilitacja.

III stopień – w leczeniu owego skręcenia wykorzystuje się dwie techniki. Ortopeda może polecić założenie opatrunku gipsowego na czas 2-3 tygodni. Natomiast poprzez kolejne 3 tygodnie stabilizator bądź założenie stabilizatora wprost po stwierdzeniu urazu. Obie techniki są uznawane za efektywne. Jednakże więcej zalet wynika z zakładania gipsu, ponieważ pełne unieruchomienie stawu skokowego szybciej zmniejsza ból i zapobiega zwiększeniiu się urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *