ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup – praca przy biurku, aktywna praca

Ćwiczenia na kręgosłup – kiedy pracujesz w biurze, na siedząco przez osiem godzin warto zadbać o swój kręgosłup. Wykonując ćwiczenia na kręgosłup zapobiegasz zwyrodnieniom kręgosłupa, przykurczom mięśni i dotleniasz mózg. Wystarczą mikroruchy, by pobudzić organizm.

Aktywna praca siedząca – ćwiczenia na kręgosłup

Kręgosłup zwykle pod wstaniu od komputera, biurka po kilku godzinach w bezruchu, w jednej pozycji dość nienaturalnej zaczyna boleć. Im dłużej pracujesz w ten sposób tym ból jest mocniejszy i nasila się nawet kiedy się ruszasz. Jak mu zaradzić/ Systematycznie ćwicz kręgosłup siedząc. To możliwe! Statyczne przeciążenia kręgosłupa wpływają na ból pleców, powodować tez mogą uszkodzenia krążków międzykręgowych prowadząc do zwyrodnienie kręgosłupa i w konsekwencji ograniczenia jego ruchomości.

To także zwiększone ryzyko urazów i kontuzji kręgosłupa. Siedząc w bezruchu osłabiamy metabolizm dysków i osłabiamy mięśnie grzbietowe, cały kręgosłup. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na treningi po pracy, w weekendy, wówczas zadbajmy o regularne ćwiczenia na kręgosłup w pracy. Wcale nie musimy odrywać się od pracy ani wstawać od biurka. Wystarczy po kilka minut ćwiczeń co kilka godzin. Aktywne siedzenie jest dla kręgosłupa jak trening – zmusza mięśnie do ciągłej pracy, by utrzymać prawidłową pozycję ciała.

Ćwiczenia na kręgosłup – na ból kręgosłupa i dla zdrowia

Ćwiczenia na kręgosłup przy biurku poleca się zarówno profilaktycznie jak i osobom, które odczuwają ból kręgosłupa coraz częściej. Wystarczy poruszać stopami zataczając nimi kręgi raz w prawo raz w lewo, po czym podciągnąć nogę do klatki piersiowej ugięta w kolanie. Inna formą aktywności przy biurku jest próba wyciągnięcia szyi jak najwyżej. Pomaga także oporowanie głowy przez rękę.

Doskonałym mini ćwiczeniem jest w pozycji siedzącej strzepanie dłoni dbając o rozluźnienie palców i nadgarstków. By zapobiec bólowi pleców warto co pewien czas na siedząco wykonać skręty tułowia, a jeśli nie tułowia to chociaż skręty głowy w prawo, lewo, odchylić głowę w tył, przyciągnąć brodę do klatki piersiowej. Pamiętaj, by ćwiczenia wykonywać stopniowo, a także dbać o wyprostowaną pozycje ciała. Nawet głęboki wdech i wydech mogą być ćwiczeniem dla kręgosłupa.

Tym samym ilości ćwiczeń jakie możesz wykonać niepostrzeżenie przy biurku jest całkiem sporo. Do najpopularniejszych należą ruchy okrężne barkami, tzw. żarówki rękoma oraz prostowanie nóg i ich zginanie w kolanach. Jeśli masz możliwość wstania od biurka wówczas gama ćwiczeń jest znacznie szersza. Poleca się wówczas koci grzbiet oraz skłony. Nie muszą być to całe serie ćwiczeń, wystarczą dwa, trzy.

Ćwiczenia na kręgosłup – jak często ćwiczyć?

Im częściej ćwiczymy na siedząco tym lepiej dla naszego kręgosłupa. W przeciwnym razie zaczną nam drętwieć ręce i stopy, będzie nam zimno, a po wstaniu z krzesła możemy stracić równowagę. Mimo, iż siedząca praca uchodzi za wygodną i lekką, wcale nie jest zdrowa. Ciągłe siedzenie sprzyja dolegliwościom bólowym. Pamiętaj, że pracując na komputerze masz prawo do 2 minut przerwy co godzinę.

Warto je wykorzystać właśnie na odwrócenie wzroku i przeprowadzenie kilku prostych ćwiczeń rozciągających. Dzięki nim poczujesz się lepiej. Z pewnością to nie wystarczy by posiadać wysportowaną sylwetkę i sprawne mięśnie kręgosłupa, jednak zapobiec bólom powstającym w wyniku przeciążeń kręgów i niedotlenienia dysków z uwagi na bezruch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *