Ćwiczenia na ból pięty

Ćwiczenia na ból pięty – Ćwiczenie na ostrogę piętową

Ćwiczenia na ból pięty przynoszą ulgę zwłaszcza tym, którzy w ciągu dnia muszą dużo stać na nogach, cierpią na ostrogi i odczuwają dolegliwości w pietach. To popularna przypadłość kobiet, jakie całe dnie spędzają na szpilkach.

Ćwiczenia na ból pięty

Ból piety może być wynikiem rozwoju choroby, jak i niepozornego urazu. Statystycznie bóle obszaru piet zajmują drugie miejsce po kontuzjach stawu skokowego. Ból stopy może zaczynać się właśnie od pięty. Zazwyczaj ból ustępuje w wyniku rozchodzenia, co za tym idzie dobrze jest wiedzieć jak wykonać kilka ćwiczeń pomagających w bólu. Ulga w wyniku ćwiczeń nie powinna jednak zastępować konsultacji ortopedycznej, bowiem zdrowe stopy nie powodują bólu, a jeśli ból występuje to należy zidentyfikować jego przyczynę i ją wyleczyć. Czasem to właśnie ćwiczenia są idealnym lekiem, ale nie zawsze.

Kluczowe jest ćwiczenie na rozcięgno podeszwowe stopy, które należy rozluźnić. W tym celu wykorzystać powinniśmy ciężarek, lub gdy go nie mamy pod ręką możemy skorzystać z piłki tenisowej czy butelki z wodą. Przedmiot powinniśmy turlać pod stopą raz w jedną, raz w drugą stronę. Pamiętając o wykorzystaniu całej powierzchni stopy, nie oszczędzając ani palców u stopy, ani tez piety. Ćwiczenie należy wykonywać długo, na tyle by odczuć delikatny ból, zmęczenie i dyskomfort. To świetna rozgrzewka przed kolejnymi ćwiczeniami stopy.

Ćwiczenie na ostrogę piętową

Ustaw się w rozkroku i ugnij kolano nogi która Cie nie boli, nogę boląca zachowaj wyprostowaną. Kolano ugięte wysuń do przodu i napnij łydkę, zaś stopę bolącą przyciśnij do podłoża. Wytrzymaj tak 10 sekund po czym spróbuj pogłębić zgięcie kolana do przodu przy jednoczesnym napięciu łydki i wbiciu piety w podłoże.

Ćwiczenie na zapalenie powięzi podeszwowej

Stań na niewielkim schodku przednią częścią stopy a pietę unieś wyżej i zacznij powoli ją opuszczać nie uginając kolana. Wytrzymaj pół minuty i powtórz ćwiczenie. Możesz spróbować wykonać je dwoma stopami jednocześnie.

Ćwiczenie na ścięgno Achillesa

Stań na jednej nodze, zaś drugą nogę ugnij w kolanie i unieś stopę do tyłu ku górze. Chwyć za okolicę piety i zginaj stopę w górę i w dół. Rozmasuj bolący obszar ścięgna i wykonaj ponownie ćwiczenie.

Ćwiczenie stabilizacyjne po skręceniu stawu skokowego

Stań stabilnie, a nogę skręconą lekko ugnij i skieruj w tył. Unieś następnie palce i piętę w górę i zacznij stopą kręcić okręgi w prawą stronę, potem w lewą. Wykonuj ćwiczenie przez około dwie minuty.

Ćwiczenia na piętę Haglunda

Ustaw się przodem do ściany, oprzyj o nią rękoma, stopę nogi zdrowej wychyl do przodu i ugnij nogę w kolanie. Chora nogę wyprostowaną skieruj w tył z pieta na podłożu. Dociśnij stopę tej nogi do ziemi przez około 2 minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *