trening objętościowy

Mezomorfik – odpowiednia dieta i trening, symptomy

Mezomorfik – każdy z nas posiada określony somatotyp czyli rodzaj budowy ciała. Do najbardziej typowych należy mezomorfik, ektomorfik i endomorfik. Z reguły budowa jest mieszana. Każdy typ budowy cechują określone predyspozycje tak względem wysiłku fizycznego, siły, jak i stosownej diety wymaganej przez organizm.

Mezomorfik – samotypy

Teorię o samotypach stworzono w 1940 roku. Bazuje ona na założeniu, iż na podstawie cech fizycznych można określić predyspozycje fizyczne i psychiczne człowieka. Fizyczność ma przełożenie na psychikę, zaś cechy fizyczne są łatwe do oceny na tzw. „oko”. Na podstawie tej teorii wyróżnia się ektomorfika, który jest wysoki i posiada długie kończyny.

Z natury ektomorficy są szczupli, maja wysokie czoło i cofnięty podbródek, a twarz ma kształt jaja. Ponadto ektomorficy mają wąska talię i ramiona. Ciężko im zwiększyć masę mięśni, które są bardzo wydłużone. Zaletą tej budowy jest znikoma zdolność do otłuszczania.

Nadwaga u ektormofika objawia się dużym brzuchem przy jednoczesnych szczupłych ramionach i kończynach. Konkurencyjną budową wyróżnia się endomorfik. To na odmianę osoby o krępej budowie ciała z szerokimi barkami, szeroką talia i brzuchem. Ciekawą cechą jest ostro zarysowana szczeka, okrągła głowa i krótkie kończyny. Stanowi to pewien kontrast dla ektomorfika. To osoby o dużej skłonności do nadwagi i gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Tłuszcza odkłada się równomiernie na całym ciele, podobnie jak masa mięśniowa. Dieta endomorfika musi być restrykcyjna i skupiać się na minimalizacji posiłków. To osoby z predyspozycją do sportów siłowych, bez treningu potrafią przenosić ciężary o których ektomorficy mogą pomarzyć.

Mezomorfik

Typ budowy mezomorfika to wprost wymarzona sylwetka. Marzą o niej mężczyźni pragnący zwiększyć masę mięśni. Wyróżnia się ona szerokimi ramionami i wąska talią. Mezomorfik łatwo buduje masę mięśniową przy czym ma niewielkie predyspozycje do obrastania tkanką tłuszczową. Te osoby są idealnymi sportowcami tak w dyscyplinach wytrzymałościowych jak i siłowych.

Mezomorfik – odpowiednia dieta

Idealna budowa to połowa sukcesu w sporcie, jednak druga połowa to dopasowany trening i racjonalna dieta. Mezomorficy także muszą dbać o wagę i odpowiednio skomponowaną dawkę substancji odżywczych. Zwykle w ciągu roku trenując sport mamy dwa okresy – budowy masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Pod tym kątem należy rozważyć kaloryczność diety.

Mezomorficy nawet przy zerowym bilansie kalorycznym są wstanie spalać tkankę tłuszczową, jednocześnie zwiększając masę mięśniową. To wyjątkowe organizmy. Celem ochrony mięśni należy zwiększyć podaż białka w okresie masowym jednak do poziomu 2 do 2,5g na jeden kilogram masy ciała. Istotna jest także podaż tłuszczów, ponieważ od nich zależy jaki stworzymy poziom testosteronu w organizmie, to ważne także dla kobiet.

Powinny stanowić 35% diety. Ponadto dieta musi uwzględniać spora dawkę węglowodanów dających siłę. Elementem uzupełniającym są płyny i mikroskładniki. W dni nie treningowe należy spożywać 0,03 litra na kg masy ciała, w dni treningowe natomiast 0,04 litra wody. To ważne, bowiem woda odpowiada za transport składników odżywczych i tlenu do mięśni. W diecie mezomorfika nie może brakować witamin, minerałów jak również antyoksydantów. Czasem może pomóc suplementacja kompleksem witaminowym.

Mezomorfik – jak komponować menu?

By menu było odpowiednie należy dokonać bilansu kalorycznego. Znając zapotrzebowanie na kalorie łatwiej jest dopasować składniki diety uwzględniając wodę. Mezomorfik winien przede wszystkim zrezygnować z używek i tzw. śmieciowego jedzenia. Nie są wskazane słodycze i słodzone napoje. Na początek to wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *