aborcja

Aborcja a fizyczne i psychiczne życie kobiety – skutki aborcji

Aborcja, czyli usuniecie czy jak kto woli przerwanie ciąży ma bardzo duży wpływ na życie kobiety. Większość kobiet mimo przekonania do osunięcia ciąży boryka się z szeregiem problemów natury psychicznej po zabiegu. Ponadto zabieg aborcji nie jest też bez znaczenia dla zdrowia fizycznego kobiety, może on powodować komplikacje i powikłania.

Aborcja a życie kobiety

Skutki aborcji w życiu kobiety mogą być różne. Wokół aborcji wciąż jest bardzo głośno. Nie jest ona akceptowana społecznie, mimo iż ma wielu zwolenników. Nawet ci popierający aborcje przyznają, iż jest to zabieg powodujący negatywne skutki dla kobiety. Statystyki medyczne wskazują, iż aborcja pierwszej ciąży skutkuje częstszymi poronieniami samoistnymi i porodami przedwczesnymi, a także może prowadzić do bezpłodności.

Metody usuwania ciąży

Najszerzej dostępna i najprostsza metoda usuwania ciąży jest aborcja farmakologiczna. Polega ona na zażyciu pigułki wymuszającej poronienie. Należy odróżnić tę pigułkę od tzw. pigułek 48 godzin po. Dawki niszczycielskich substancji w tej pigułce są znacznie większe. Ma ona na celu zniszczyć trofoblast i uszkodzić zarodek. Druga dawka jaką się podaje zawiera środek wywołujący skurcze macicy. Ma on za zadanie spowodowanie wydalenia zarodka wraz wyściółką macicy. Dzięki temu działaniu nie jest potrzebna interwencja chirurgiczna.

Powszechną metodą usuwania ciąży jest zabieg chirurgiczny, który polega na rozszerzeniu szyjki macicy i wyłyżeczkowaniu płodu. Innym sposobem na aborcje chirurgiczna jest laparotomia czyli zabieg wycięcia przydatków i wydobycia płodu z macicy.

Prawo do życia czy prawo do decyzji

Temat aborcji jest na tyle kontrowersyjny iż jedni mówią o usuwaniu ciąży jako prawie do decydowania o swoim ciele, inni zaś podnoszą iż jest to zabijanie nienarodzonych i zakaz prawa do życia. Ma do odbicie w problemach natury psychicznej kobiety po aborcji. Wiele kobiet ma wyrzuty sumienia na tym tle i popada w depresję lub zaburzenia psychiczne.

Skutki aborcji

Poza oczywistym wyzbyciem się ciąży aborcja niesie ze sobą szereg skutków i ryzyk. W następstwie zabiegów chirurgicznych może dojść do stanów zapalnych, zrostów, niedrożności jajowodów, zespołu Ashermana. W przypadku aborcji farmakologicznej istnieje ryzyko iż macica nie oczyści się w pełni z wyściółki. Niepożądanym skutkiem jest też perforacja błony śluzowej szyjki macicy, zapalenie otrzewnej itp. często kobiety po aborcji mają problem z niepłodnością.

Czasem powikłania wynikają z nieodpowiednich warunków wykonywania zabiegu, pospiechu. W sferze psychicznej natomiast skutkiem aborcji jest tzw. „post-abortion syndrome” (zespół poaborcyjny). Najtrudniejsze do pokonania skutki aborcji występują w przypadku osunięcia ciąży starszej niż 12 tygodni.

Rozliczne badania statyczne wskazują iż odsetek kobiet po aborcji jest bardziej skłonna do samobójstw. Zabieg usunięcia ciąży może wywoływać rozmaite emocje – od poczucia winy po złość, agresję. Praktycznie każda kobieta po aborcji potrzebuje psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *