Duszności w ciąży

Duszności w ciąży – przyczyny, leczenie, sposoby ich zwalaczania

Duszności w ciąży przeszkadza przyszłym matkom na wczesnym jej etapie. Podczas oczekiwania na dziecko ciężarne kobiety często skarżą się na uczucie niepełnego oddychania, brak powietrza, szybkie oddychanie. Wszystko to jest niczym innym jak oznakami duszności w ciąży.

Możliwe przyczyny ciężkiej duszności we wczesnej ciąży

Przyczyny braku powietrza na początku ciąży mogą być bardzo liczne. Aby zrozumieć, dlaczego się pojawił ciężarna kobieta powinna skontaktować się z lekarzem. Wśród najczęstszych czynników, które mogą prowadzić do niedoboru powietrza i odczuwania duszności w ciąży należy:

 • Obecność złych nawyków. Bardzo często skutki uboczne palenia i picia alkoholu przejawiają się najwyraźniej podczas ciąży.
 • Problemy z sercem. Skrócenie oddechu w pierwszych tygodniach ciąży może być związane z zaburzeniami czynności serca. Trzeba zmierzyć tętno w czasie braku powietrza: w spoczynku tętno nie powinno być poniżej 60 i nie przekroczyć progu 80 uderzeń.
 • Choroby płuc. Duszności we wczesnej ciąży mogą wystąpić w wielu chorobach, w tym gruźlicy, a także w astmie alergicznej i oskrzelowej.
 • Stres i napięcie nerwowe. Problemy emocjonalne mogą również wpływać na kondycję fizyczną. Jeśli kobieta doświadcza silnego stresu, duszności we wczesnym okresie ciąży są całkowicie naturalną reakcją organizmu.
 • Niedokrwistość lub, odwrotnie, zwiększenie ilości krwi w organizmie. Każda z tych patologii może prowadzić do pewnych trudności w oddychaniu.

Ciężarna kobieta powinna mieć świadomość, że duszności we wczesnej ciąży są niepokojącym objawem. Faktem jest, że przez pierwsze 3 miesiące macica nie powiększa zbytnio swoich rozmiarów, więc nie może w żaden sposób wpływać na narządy wewnętrzne. Przepona wraz z płucami pozostaje w normalnej pozycji: rozwijający się płód nie zakłóca ich normalnego działania. Dlatego duszność w pierwszym trymestrze ciąży powinna być postrzegana, jako przejaw problemów zdrowotnych niezwiązanych z ciążą.

Duszności w ciąży – w drugim trymestrze

Najczęściej pojawianie się duszności w ciąży podczas chodzenia i spoczynku niepokoi kobiety w drugim trymestrze. Wynika to z faktu, że:

 • Płód zaczyna nabierać masy i potrzebuje więcej miejsca, dzięki czemu macica rozszerza się i naciska na narządy
 • Najsilniejszy ucisk dotyczy przepony, w wyniku, czego przyszła mama odczuwa objawy duszności

Co zrobić, aby pozbyć się duszności w ciąży?

Aby zminimalizować ryzyko duszności podczas ciąży, należy przestrzegać kilku zasad.

 • Po pierwsze, zmniejszyć obciążenie. Intensywne ćwiczenia mogą być niewskazane w danym okresie ciąży. Należy pozwolić swojemu ciału się rozluźnić, a wtedy uczucie duszności ustąpi.
 •  Po drugie, koniecznie trzeba pożegnać się ze złymi nawykami: jest to szczególnie ważne w przypadku palenia (zarówno aktywnego, jak i biernego). Organizm ciężarnej kobiety ma już wystarczająco dużo obciążeń.
 •  Po trzecie, warto uprawiać gimnastykę oddechową. Kiedy kobieta odczuwa duszności w ciąży, w żadnym wypadku nie może wpadać w panikę, ponieważ tylko pogorszy to sytuację.Trzeba się uspokoić, wykonywać, głębokie wdechy i wydechy tak długo, jak to konieczne, aby w pełni nasycić organizm tlenem.
 • Ginekolodzy zalecają również kupowanie luźnych ubrań: zbyt ciasne ubrania mogą utrudniać oddychanie. Zalecają również regularne wietrzenie pomieszczenia, szczególnie latem, ponieważ łatwiej jest oddychać świeżym powietrzem.

Duszność w ciąży – czy leczenie jest konieczne?

Wszystkie procesy restrukturyzacji układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, w tym zwiększona wentylacja płuc, mają na celu zapewnienie skutecznego dostarczania tlenu do dziecka. Dlatego pojawiająca się duszność nie jest chorobą i nie wymaga leczenia, jako takiego, a po porodzie organizm przyszłej matki sam wróci do poprzedniego stanu i trudności z oddychaniem miną same.

Jednak zarówno nadmierna hiperwentylacja płuc, jak i niedostateczna, mogą prowadzić do upośledzonego (zmniejszonego) przepływu krwi w łożysku i upośledzenia ciąży i rozwoju dziecka.Tak, więc, chociaż duszność podczas oczekiwania na dziecko z reguły nie jest związana z żadną chorobą, wszystkie zaburzenia w tym okresie należy zgłaszać swojemu ginekologowi-położnikowi.

Przyszła matka powinna zrezygnować z kofeiny, ponieważ może to wywołać duszności z powodu wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Faktem jest, że kofeina stymuluje aktywność specjalnych adrenoreceptorów, które wzmacniają skurcze serca, zwiększają ciśnienie krwi, stymulują centralny układ nerwowy, a zatem organizm potrzebuje więcej tlenu. Pokarmy zawierające dużą ilość kofeiny obejmują kawę, czarną i zieloną herbatę, kakao, czekoladę i coca-colę.

Ponadto zdarzają się przypadki, w których nie ma potrzeby odkładania wizyty u lekarza i należy pilnie zasięgnąć porady. Należy to zrobić, jeśli duszność u ciężarnej kobiety stale ją niepokoi lub pojawia się sama, czemu towarzyszą omdlenia, gorączka, kaszel, ból, a także, gdy usta i skóra stają się sine. Objawy te mogą być objawem dowolnej choroby serca (na przykład zaburzenia rytmu serca, niewydolności serca), płuc (choroby zapalne płuc i oskrzeli, astmy, zatorowości płucnej itp.) lub niedokrwistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *