Blizna po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować blizny po cesarce?

Blizna po cesarskim cięciu potrzebuje właściwej pielęgnacji, jeśli chcemy, aby była jak najmniej widoczna. Niezależnie od owego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka oraz wiesz, iż ciąża może skończyć się cesarskim cięciem lub jesteś doświadczoną matką oraz kieruje tobą ciekawość – zobacz zdjęcia, jakimi kobiety dzielą się w internecie. Pamiętaj, iż wygląd blizny zależy od wielu elementów (np. ilości dzieci przychodzących na świat z jednej ciąży, wielkość dziecka, tusza rodzącej, i chociażby prawo lub leworęczności specjalisty). Chociażby gdy po 2 dniach od porodu wyglądają podobnie, sposób ich gojenia się może występować całkowicie odmiennie.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Zabieg cesarskiego cięcia robi się w sytuacji, kiedy poród naturalny nie jest możliwy – m.in. z powodu choroby mamy bądź przeciwwskazań położniczych, np. niewłaściwego położenia malca lub niewłaściwego ułożenia głowy, i również w sytuacji ryzyka życia mamy bądź dziecka. Niegdyś cięcie robiono pionowo, teraz jednakże wykorzystuje się cięcie poziome. Jego długość zależy od wielu elementów, takich jak wielkość oraz waga dziecka lub tusza rodzącej. Zwykle jest to 10-15 cm. Tymczasem wielkość powstałej po cięciu blizny to blisko 2-3 mm.

Co zrobić, aby nie doszło do powikłań?

Pomimo wszystko po operacji spróbuj powstać z łóżka jak najszybciej, natomiast wstając zabezpiecz własną ranę – chwyć się jedną dłonią za brzuch oraz obracając się poprzez bok, usiądź na łóżku. Taki łatwy sposób spowoduje, iż będziesz cierpieć trochę mniej, natomiast siły wpływające na cięcie będą zmniejszone. Leżąc w łóżku rób delikatne ruchy miednicą, jedynie w obszarze niebólowym i ćwiczenia oddechowe – także w obszarze komfortu.

W tenże sposób wpłyniesz na naprawę krążenia, lepsze odżywienie tkanek, trochę się dotlenisz oraz obniżysz ból. Ruch w fazie szpitalnej musi być niezwykle delikatny. Jest to połączone formą oraz przebudową kolenu. Gdy siły wpływające na bliznę będą za duże, może się stać ona pogrubiała oraz gorzej się leczyć. Do momentu zdjęcia szwów mówimy o ranie pooperacyjnej, jaką należy jedynie wietrzyć, czyścić oraz osuszać. Jeśli szwy są rozpuszczalne, lepiej ich nie zdejmować. Od czasu zdjęcia bądź rozpuszczenia się szwów można stosować środki pobudzające gojenie się rany oraz przeciwdziałanie bliznowcom (o tymże niżej).

Czemu blizna po cesarskim cięciu boli?

Najłatwiejszym uzasadnieniem podstawy bólu blizny po cesarskim cięciu jest to, iż występuje ona na skutek gojenia się rany, więc miejsca przerwania powłok brzucha. Odnowa skóry może wywoływać ból. Ponadto niejednokrotnie rana nie goi się odpowiednio oraz dochodzi do sklejania się powłok, co jest postrzegane jako specyficzne „ciągnięcie” blizny. Jest to zwłaszcza uciążliwe, gdy kobieta się schyla oraz podnosi cięższe przedmioty bądź dziecko. Ból blizny po cesarce może trwać aż do sześciu miesięcy po porodzie. Niestety część pań czuje go jeszcze dłużej. Może się tak zdarzyć na skutek powstania zrostów w jamie miednicy, chociażby jeśli z zewnątrz blizna jest mała oraz mało widoczna. Czasami przypadłościami towarzyszącymi są bóle kręgosłupa, jakie całkowicie nie są kojarzone z ową przyczyną.

Czystość rany po cięciu cesarskim

Po operacji specjalista wiąże naciętą macicę, powięź skośną brzucha, tkankę podskórną, natomiast zakończeniem są pozostające na skórze szwy niewchłanialne (więc nierozpuszczalne). Zdejmuje się je w 8 dobie po operacji, tymczasem szwy wewnętrzne samodzielnie powinny rozpuścić się po blisko 3 miesiącach. Poprzez pierwszą dobę miejsce cięcia osłania opatrunek, jaki umożliwia zamknąć się ranie. Nie można go moczyć. Biorąc pierwszy prysznic, ubezpiecz go ręcznikiem, gdy pojawi się strup możesz już starannie oczyszczać skórę dookoła.

Pielęgnacja blizny po cesarce

W pierwszych 3 dobach po cięciu cesarskim, kiedy kobieta jest jeszcze w szpitalu, na bliznę założony jest jałowy gazik. Należy go obserwować pod kątem krwawienia z miejsca po cięciu cesarskim, i również utrzymywać go w suchości oraz higienie. Kiedy jedynie się zamoczy bądź przesiąknie krwią, winien zostać zmieniony. Po zdjęciu opatrunku blizna po cięciu cesarskim winna być odpowiednio czyszczona wodą, najlepiej z tzw. szarym mydłem. Do zdjęcia szwów, przynajmniej raz dziennie, należy oczyszczać bliznę 70% spirytusem bądź Octeniseptem, wykorzystując do owego czystych gazików. Zwykle w 8 dobie po cięciu cesarskim usuwane są szwy pooperacyjne. Czasem podczas cięcia cesarskiego specjaliści zakładają szwy rozpuszczalne śródskórne, jakich nie należy zdejmować. Zwykle jednakże wykorzystywany jest szew ciągły bądź szwy pojedyncze.

Silikonowe plastry na blizny po cesarce

Zwłaszcza zalecane są plastry silikonowe na blizny po cesarce. Dzięki własnym właściwościom, silikon przyczynia się do rozjaśnienia rany oraz osłabienia jej wypukłości. Nałożony na skórę plaster silikonowy na blizny po cesarce przyczynia się do miejscowego wzrostu gorączki oraz zwiększenia pracy kolagenazy. Enzymu usuwającego nadmiar kolagenu. Za nadmieniony mechanizm odpowiedzialne są fibroblasty, jakich zwiększona aktywność przyczynia się do intensywniejszej odbudowy skóry w terenie zajętym poprzez bliznę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *