Najlepsze ćwiczenia po porodzie

Najlepsze ćwiczenia po porodzie – najlepszy typ ćwiczeń na początek

Najlepsze ćwiczenia po porodzie – jakie ćwiczenia pomogą nam wrócić do formy? W końcu dla wielu pań jest to bardzo ważne. Poród naturalny i cięcie cesarskie jest wielkim obciążeniem dla organizmu kobiety. Każda matka ma prawo czuć zmęczenie. Teraz gdy na świat przyszło Twoje dziecko stałaś się matką. Otacza Cię tysiąc emocji, jakie przekładają się ze sobą w rozmaitych formach. Od szczęścia, przyjemności oraz radości po smutek, zniechęcenie oraz cierpienie.

Za nasze szkodliwe nastawienie do świata odpowiedzialny jest zwykle wygląd po porodzie. Patrząc w lusterko zadajemy sobie pytanie czy na pewno kiedyś będziemy wyglądały tak jak przed ciążą. Nie ma powodu do załamań! Damskie ciało ma niebywałą zdolność odbudowy zatem z czasem znowu odzyskasz dawną postać. Aby temu pomóc już kilkanaście godzin po porodzie możesz robić łatwe oraz nieobciążające mięśni ćwiczenia.

Kiedy można rozpocząć ćwiczyć po porodzie?

Pomimo stereotypowych opinii, ćwiczyć po porodzie można już w niedługim okresie po porodzie. Gdy jedynie mamy taką chęć, możemy powrócić do aktywności już na drugi dzień po naturalnym porodzie i tydzień po cesarskim cięciu, jednakże ćwiczenia nie mogą męczyć oraz powinny być niezwykle oszczędzające. To niezwykle istotne, ponieważ za ostre ćwiczenia mogą spowodować do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Nie należałoby ryzykować oraz ćwiczyć, znacznie zmniejszając sygnały wynikające z ciała. Należy zaczynać stopniowo oraz obserwować własne ciało.

Ćwiczenia we wczesnym czasie połogu

Ćwiczenia po porodzie doprowadzają do intensywniejszego obkurczania się macicy oraz powrotu do jej właściwego ustawienia. Dzięki nim młoda matka zdecydowanie szybciej powraca do formy sprzed ciąży oraz osiąga dobrą formę nie jedynie ruchową, lecz również umysłową. Ćwiczenia należy zacząć już w pierwszych dniach po urodzinach dziecka kiedy zmiany połogowe zachodzą szybko. Właściwa gimnastyka poprawia pracę układu krwionośnego oraz przeciwdziała zakrzepicy kończyn dolnych. Stymuluje również pracę jelit oraz reguluje mechanizmy wydalnicze. Lecz pamiętajmy! Przeciwwskazaniem do robienia ćwiczeń po porodzie są: źle gojące się krocze, zarażenie połogowe oraz zapalenie żył.

Ćwiczenia po porodzie

Świeżo upieczonym matkom poleca się przede wszystkim zaczęcie pracy ruchowej. Należy jednakże pamiętać, iż ruch w pierwszych miesiącach po ciąży jest dozwolony jedynie wtedy, kiedy poród przebiegał bez żadnych przeszkód. Gdy masz pewne niepewności co do owego, czy sport w twoim wypadku jest potrzebny, skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj niezwykle dobrze sprawdza się joga lub pilates, jakie szybko można dostosować do swej kondycji. Niewątpliwie także w domu możesz robić łatwe ćwiczenia, i pośród nich doskonałe będą choćby spacery z malcem.

Jaki jest najlepszy typ ćwiczeń na początek?

Identycznie jak ćwiczenia mięśni Kegla, chodzenie na spacery to doskonały sposób na wzmożoną pracę ruchową dla większości młodych matek. Wychodzenie z dzieckiem pomoże także chronić Cię przed depresją poporodową. Z biegiem czasu możesz sukcesywnie nasilać oraz chodzić na dłuższe spacery. Gdy czujesz się zmęczona, nie przesadzaj. Usiądź oraz odetchnij, gdy będziesz tego potrzebować.

Odchudzający marsz

To doskonała technika, jaka prócz błyskawicznie zauważalnych rezultatów w stracie wagi ciała ponadto umocni relację pomiędzy mamą i dzieckiem. Błyskawiczny marsz winien trwać przynajmniej 30 min dziennie. Dzięki niemu przyspieszona praca serca wpłynie korzystnie na układ krwionośny, ponadto spowoduje, że tkanka tłuszczowa będzie się szybciej wypalać.

Aqua aerobik

Wbrew nazwie nie polega na wykonywaniu ciężkich ćwiczeń w wodzie, lecz na zabawie z dzieckiem w wodzie. Niewielkie podskakiwanie lub lekkie poruszanie dzieckiem po tafli wody. W wypadku tychże zadań wspierane będą zwłaszcza części kończyn górnych i dolnych.

Brzuszki

W leżeniu na plecach, z nogami zgiętymi, położonymi na krześle. Dłonie zaplatamy oraz stawiamy na karku. Łokcie mamy ustawione po skosie tak, aby widzieć je kątem oka. Odcinek lędźwiowy jest blisko posadzki, lecz nie zgniata jej, niezależnie od fazy ćwiczenia. Z wydechem robimy ruch ciała do przodu, jakby łamiąc się pod linią biustu oraz rozciągając brzuch, z wdechem powracamy, lecz staramy się zatrzymać parę centymetrów nad ziemią.

Brzuszki po skosie

Pozycja jak poprzednia. Zakładamy nogę na nogę. Z wydechem robimy ruch ciała do przodu oraz równoległy skręt ciała w bok, kierując przeciwny bark do kolana założonej nogi. Z wdechem powracamy, nie opuszczając ciała zupełnie na matę.

Kiedy ćwiczenia po porodzie stają się groźne

Powinnaś widzieć iż dolna część Twoich pleców, rdzeń, mięśnie brzucha, mięśnie obręczy biodrowej są teraz słabsze aniżeli kiedyś. Twoje więzadła stawy oraz mięśnie mogły ulec znaczącemu osłabieniu, więc istotne jest ażebyś nie zaczęła zbyt intensywnych treningów. Duża część świeżo upieczonych matek chce otrzymać w niedługim okresie płaski brzuch, niestety niezwykle dużo ćwiczeń oferowanych w sieci to ćwiczenia z obciążeniem kończyn dolnych i całego tułowia. Ćwiczenia owe, nie dosyć iż nie przyniosą pożądanych rezultatów to powodują groźne obciążenia kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *