babcia doskonała

Babcia doskonała – jak być dobrą babcią dla wnuków

Babcia doskonała to ważna osoba w rodzinie. Nie do dziś mówi się o babcinych sposobach na sprzątanie, gotowanie, leczenie. Rola babci jest zatem odpowiedzialna. Bez wątpienia trzeba się jej nauczyć, zwłaszcza w kontekście relacji z wnukami uwzględniając zdanie ich rodziców.

Babcia doskonała

Jaka powinna być babcia doskonała? Najczęstszym problemem w ideale babci jest niezgodność rodziców wnuków z babcią. Dotyczy to kwestii żywienia, wychowania, spędzania czasu dzieci itp. Różnica pokoleń wpływa negatywnie na relacje rodzinne i wiele zależy od tego czy babcia jest ustępliwa i elastyczna względem zmiennych czasów.

Oczekiwania babci, rodziców i dzieci są różne i trudno je ze sobą pogodzić tak, aby wszyscy byli zadowolenie. Niestety babcia nie rzadko prowadzi do rozłamu w rodzinie, a nawet rozwodu rodziców, zerwania stosunków z wnukami.

Babcia doskonała powinna wspierać

Należy odróżnić wsparcie od pomocy i zerowania na babci. Nie chodzi o to by babcia oddawała emeryturę wnukom, czy dzieciom ale o to by babcia wspierała swą wiedza, doświadczeniem i swoją osobą, czasem także autorytetem osoby starszej. Tym samym babcia nie może kwestionować zdania rodziców dziecka.

Fakt, iż babcia pamięta wychowanie swojej matki nie pomaga w respektowaniu wychowania wnuków. Nawet jeśli jako babcia masz dobre intencje musisz zaakceptować, iż swoje dzieci już wychowałaś, a do cudzych dzieci wychowania nie masz prawa.

Spokój, opanowanie babci

Z racji wieku babcia powinna być oazą spokoju. Nie musisz już się nigdzie spieszyć, nie masz tysiąca spraw na głowie, możesz do wszystkiego podejść ze spokojem. Zajmowanie się wnukami winno być przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem nakładanym przez dzieci, czy też płynącym z tradycji. Oczywiście masz prawo być zmęczona, chora i nie mieć siły dla maluchów.

Często jako babcia w nowej roli jesteś podenerwowana i spięta, bo nie wiesz jak zachować się wobec niemowlęcia, w końcu własne niemowlę miałaś na rekach kilkadziesiąt lat temu. Nie udawaj, zę wszystko w porządku, bo masz prawo czuć się nieswojo i niepewnie. Przede wszystkim dbaj o bezpieczeństwo. Gdy czujesz ze nie podołasz dźwiganiu maluchów mów o tym otwarcie.

Nie przesadzaj

Bycie ostrożnym wynika z wieku i doświadczeń żywicowych. Jednak nie przesadzaj z ostrożnością. Postaw na rozwój zarówno swej rodziny, wnuków jak i siebie samej. Ucz się nowości. Nie dasz się zaskoczyć maluchom. Nie obawiaj się nawiązywać do przeszłości. Na Tobie spoczywa przekazanie tradycji. Najmłodsi cenią sobie rady babci o wiele bardziej niż rodziców.

Ponadto pamiętaj, by umieć słuchać. Wysłuchuj wnuków, zwłaszcza kiedy zwracają się do Ciebie z problemem, po poradę. Bardzo często to ty, jako jedyna w rodzinie masz czas, aby uważnie wysłuchać wnuka. Nie obawiaj się mieć sekrety z wnukami. Staraj się być atrakcyjna dla wnuków, oferuj różne aktywności w miarę swoich możliwości, zapraszaj do siebie, chętnie odwiedzaj wnuki.

Czego zwykle oczekują od babci rodzice dziecka?

Przede wszystkim dnia wolnego, czasem wieczoru, czasem wystarczy zabranie dziecka na spacer. Po drugie rodzice oczekują ze babcia nie złamie ich autorytetu w oczach wnuków. Ponadto babcia będzie wykonywać wskazania i polecenia rodziców pod ich nieobecność.

Zazwyczaj od babci oczekuje się ciepła i miłości ale i coraz częściej sterty prezentów. Wnuki zwykle od babci oczekują dobrej zabawy, bliskości i pocieszyciela. Chcą też by babcia była z nich dumna, by je kochała i rozpieszczała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *