alpakoterapia

Alpakoterapia dla dzieci i dorosłych – na czym polega alpakoterapia?

Alpakoterapia, to jedna z modnych i nie najnowszych form terapii dzieci i dorosłych. Należy do dziedziny zooterapii i u wielu osób przynosi ogromne postępy, zadowalające efekty, u innych nie ma wpływu na skutki terapeutyczne. Obcowanie ze zwierzętami może być doskonała terapią ducha i ciała. Od wieków jest to metoda powszechnie stosowana w medycynie naturalnej, obecnie przechodzi renesans.

Alpakoterapia

Alpakoterapia to terapia prowadzona z wykorzystaniem alpak. Polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami. Zwierzęta mają za zadanie poprawiać nastrój, uczyć emocji, stymulować i rozwijać sferę poznawczą i emocjonalną. Z tego względu jest to terapia polecana dzieciom i osobom o zaburzonym rozwoju emocjonalnym, z zaburzeniami psychicznymi, cierpiącym z powodu lęków, fobii, natręctw.

Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Szczególnie polecana jest dzieciom, również dzieciom z problemami integracji sensorycznej, napięcia mięśniowego oraz porażeniem mózgowym i pochodnymi. Terapia zapewnia ruch, uczy równowagi, dotyku, delikatności a także oswaja z dźwiękami, zapachami. Oddziałuje na dzieci i ich wszystkie zmysły.

Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę, tym samym dodaje pewności siebie i podnosi samoocenę. Coraz częściej zooterapie wprowadza się do metod resocjalizacji.

Alpakoterapia – spokój i delikatność

Alpaki to zwierzęta spokojne i przyjazne człowiekowi dzięki temu doskonale wpływają na nastrój. Wyciszają, uspokajają złe emocje i pomagają się odprężyć. Niestety wciąż to rzadkie zwierzęta w Polsce, ich hodowle znajdują się tylko w niektórych rejonach kraju. Co za tym idzie alpakoterapia bywa kosztowna. Jest ona dedykowana w szczególności osobom z ADHD, ZD, depresją.

Przynosi efekty w terapii pourazowej, osobom po traumie czy działaniu silnego stresu, szoku. Alpaki wzbudzają sympatię swoją dostojnością i inteligencją. Ponadto mają miękkie i przyjemne futro hypoalergiczne. Ich nietypowy wygląd sprawia że czujemy się lepiej, częściej się uśmiechamy.

Alpakoterapia – wsparcie terapii

Alpakoterapia winna być jednym z zajęć terapeutycznych, nie może stanowić samodzielnej metody leczenia. Wespół z innymi działaniami przynosi doskonałe efekty. Bardzo często alpakoterapia wypełnia czas osobom niepełnosprawnym, które są z codziennego życia eliminowane przez ich ograniczenia. To świetny sposób na rozrywkę i odreagowanie od codzienności.

Ponadto alpakoterapia dostępna jest podczas turnusów rehabilitacyjnych i pobytów sanatoryjnych. Nie ma w zasadzie przeciwwskazań do jej prowadzenia. Co więcej nie można jej przedawkować i można korzystać z tej formy terapii w sposób ciągły. Skuteczność terapii widoczna bywa już po kilku zajęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *