agresja u dzieci

Agresja u dzieci – agresja przedszkolaka, sposoby na agresywne dziecko

Agresja u dzieci spotykana jest coraz częściej. Dlaczego to zjawisko ma miejsce? Odpowiedzialne są za to ekrany z jakimi dziecko ma styczność w zasadzie od samych narodzin. Bombardowany bodźcami wzrokowymi i dźwiękowymi układ nerwowy nie radzi sobie z ich przetworzeniem i powstają emocje, jakich dziecko nie rozumie. Na zewnątrz są to zachowania agresywne.

Agresja u dzieci

W szczególności w wieku przedszkolnym dzieci staja się agresywne, nie mylić z niegrzecznymi. Często to wina rodziców i ich wychowania, jednak bardzo często to forma zaburzeń. Problem agresji u przedszkolaków bardziej dotyczy chłopców, chociaż również wśród dziewczynek można znaleźć takie które nie potrafią się bawić a tylko niszczą, dokuczają i są agresywne.

Źródeł agresji jest wiele, czasem to kwestia temperamentu dziecka, które jest niczym huragan. Wiele dzieci niszczy i złości się z nudów, inne z zaniedbania, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Agresje może wywoływać brak poczucia bezpieczeństwa, zal wobec rodziców.

Jednak najczęściej agresja płynie z nieodpowiednich wzorów, nie tylko tych w domu ale przede wszystkim płynących z telewizji, z tego z czym dziecko obcuje na co dzień oglądając filmy, bajki itp. wiele dzieci bierze przykład wprost z rodziców, sąsiadów, dalszej rodziny którzy są po prostu wobec siebie i dziecka agresywni.

Czasem zaś agresja rodzi się z wewnętrznej frustracji, tak bywa w sytuacji kiedy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo. Zbyt wysokie oczekiwania wobec dziecka także mogą powodować jego agresję, tak samo jak niska samoocena dziecka i brak akceptacji w środowisku. Bardzo często za agresje odpowiada brak norm i zasad wychowania, ponadto brak dostatecznej uwagi i czasu poświęcanego dziecku. Ostatecznie agresja może płynąć z przemęczenia i braku wypoczynku.

Agresja u dzieci – agresywne zachowania

Agresywny kilkulatek potrafi doprowadzić dorosłego do załamania nerwowego. Jak go poskromić i ograniczyć agresywne zachowania? Potrzebna jest konsekwencja nie tylko w przedszkolu, ale i w domu. Złość trudno jest poskromić siłą i złością. Nie można tez bagatelizować agresji, gdyż może się nasilać stwarzając niebezpieczeństwo dla innych dzieci, jak i dorosłych. Bezwzględnie dziecko nie może bić rodziców.

Ważne na tym etapie jest odnalezienie przyczyn agresji i ich eliminowanie. Dobrze jest z dzieckiem porozmawiać, poobserwować jego zachowanie, zwłaszcza obserwując sytuacje w których nasilają się zachowania agresywne. Wiedząc co je powoduje łatwiej jest dziecku pomóc i zapobiegać wybuchom agresji. Jeśli samodzielnie sobie z tym nie radzimy warto poprosić o pomoc psychologa.

Z maluchem należy dużo rozmawiać o agresji, mówić o tym które zachowania są złe i dlaczego. Dobrze jest uświadomić konsekwencje dziecku. Pomocne jest też nauczenie dziecka rozładowywania emocji w inny sposób niż agresja.

Sposoby na agresywne dziecko

Skutecznym sposobem na agresywne dziecko jest nazywanie emocji i szukanie rozwiązań na ich kumulację. Krótkie, proste komunikaty dotyczące sytuacji z której bierze się agresja oraz rady co z nią można zrobić nauczą dziecko odpowiednio reagować i przemyśleć swe postępowanie zanim coś zrobią. Ta droga może być długa i trudna, wymaga systematycznej rozmowy i pokazywania możliwości rozładowania emocji w nieagresywny sposób, jednak efekty są obiecujące i trwałe.

U wielu dzieci sprawdza się wyznaczenie żelaznych zasad, do których przestrzegania są zobowiązane dzieci ale i dorośli, co więcej zwykle osoba dorosła jest żandarmem pilnującym przestrzegania zasady. Mniej radykalnym rozwiązaniem jest rozmowa o agresji. Tłumaczenie ze jest to uczucie naturalne, ale wymaga kontroli i tłumienia oraz dlaczego. Pokazywanie sposobów na odreagowanie.

Opowiedzenie co my sami jako dorośli robimy gdy wzmaga siew nas złość. Każde dziecko jest inne i wymaga innego podejścia. Pozostaje nam metoda prób i błędów aż dotrzemy do malucha. Jedne dzieci przyjmą samo tłumaczenie, inne muszą nabrać nawyków i odpowiednio utrwalić poprawny wzorzec. Jeszcze inne są oporne i wymagają terapii ze specjalistą.

Agresja u dzieci – cierpliwość i konsekwencja

Najczęstsza przyczyną porażki wychowawczej jest brak cierpliwości a co za tym idzie brak konsekwentnego egzekwowania zasad. Maluch potrzebuje czasu na adaptację do zasad, jednak potrzebuje też poczucia iż zasady obowiązują zawsze, nie można ich naginać i przekraczać. Musi czuć ze ktoś pilnuje tego by zasad przestrzegać i w razie ich nie stosowania występuje określona konsekwencja, niekoniecznie kara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *