Skoki ciśnienia

Skoki ciśnienia – rozpoznanie, przyczyny, leczenie, zapobieganie

Skoki ciśnienia – każdy czasami narzeka na ciśnienie… Ile razy słyszysz od zaspanego znajomego „To wina ciśnienia, jutro będę jak nowo narodzony…”? Wszyscy mamy przekonania, że ciśnienie od czasu do czasu po prostu jest nieprawidłowe, więc nic z tym nie robimy – czy to błąd? W niektórych przypadkach nie, ale u wielu osób kawa w przerwie między zadaniami nie pomoże, a potrzebne okażą się zmiany trybu życia lub nawyków żywieniowych, czy nawet wizyta u lekarza. Sprawdź, czy skoki ciśnienia są również twoim problemem oraz jak im zaradzić.

Jak rozpoznać, czy skoki ciśnienia są również twoim problemem?

Każdy może wyobrazić sobie kilka sytuacji, które pomogą nam odpowiedzieć na kilka pytań. Opiszę ci jedną: Od rana boli cię głowa, ale pogoda jest deszczowa, więc nie zwracasz na to uwagi. Do bólu głowy dochodzą mdłości, ale po szklance wody odchodzą i zapominasz o tym. W korytarzu spotykasz szefa, który mówi ci, że twoja twarz jest zaczerwieniona razem z oczami i zaproponował ci powrót do łóżka.

W pracy czeka na ciebie mnóstwo zadań, ale ty nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, ze względu na bóle głowy, mdłości, czy nawet kłucie w klatce piersiowej. Taka sytuacja może przysporzyć nam wiele stresu… Podałem tutaj kilka objawów, które mogą dać sygnał, że warto zainteresować się naszym organizmem oraz emocjami. Podsumuję teraz objawy przedstawione powyżej:

Jeżeli, któraś z powyższych sytuacji jest ci znajoma zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jakie są przyczyny skoków ciśnienia?

Przyczyn może być wiele, ale do najpopularniejszych należy zdecydowanie stres. Jest on znanym dla nas wszystkich czynnikiem, bez którego gatunek ludzki nie mógłby przetrwać, ale dzisiaj zbyt wiele czynników stresogennych okazuje się dla nas bardzo niebezpieczne. Należą do nich oczywiście ważne spotkania w pracy, którymi często zbytnio się przejmujemy, ale również ważniejsze wydarzenia, jak przeprowadzka, zmiana miejsca pracy oraz zmiana otoczenia – czyli wszystkie sytuacje, w których zmieniamy nasze środowisko.

Kolejną przyczyną może być kawa. Tak, kawa może być przyczyną naszych problemów, które potrafią zepsuć nam dzień. Często jesteśmy zapraszani na kawę ze znajomym lub nowo poznaną osobą, jesteśmy częstowani kawą, gdy kogoś odwiedzimy, a do tego wszystkiego pijemy jej wielkie ilości w pracy. Następną przyczyną jest dieta, a dokładniej sól w diecie.

Mówię tu o spożywaniu zbyt dużej ilości soli, czyli np. soleniu każdej potrawy. Przyczyn skoków ciśnienia jest wiele, a kolejną może być nieprawidłowe przyjmowanie leków, zaburzenie endokrynologiczne lub kardiologiczne. W następnych akapitach opiszę sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością oraz kiedy należy udać się do lekarza.

Jak zapobiegać skokom ciśnienia?

Ważną rzeczą jest ograniczenie stresu. Zamiast obawiać się nowego miejsca pracy, miejsca zamieszkania czy zmiany środowiska cieszmy się, że w naszym życiu wchodzą zmiany, które mogą dać nam wiele wspaniałych wspomnień. W końcu nowe miejsce pracy to nie tylko nieznajomi oraz mnóstwo nauki i doświadczenia do zdobycia, ale też nowi znajomi oraz wyzwania, które uczynią nas lepszymi ludźmi.

Nie obawiajmy się stresu i panujmy nad nim jak nad każdym innym uczuciem. Kolejnym sposobem jest ograniczenie ilości spożywanej kawy. Zamiast pić poranną kawę udaj się na poranny spacer lub nawet bieg, który da ci energię na cały dzień oraz zniweluje stres. W ciągu dnia możemy pić herbatę, a gdy znajomi zaproszą nas na małą kawę i nie potrafimy odmówić napijmy się słabszego cappucino zamiast mocnej, czarnej kawy. Oczywiście najlepszym sposobem będzie spożycie herbaty lub innego napoju, ale nie zawsze jesteśmy w stanie odmówić niektórym osobom.

Jeżeli mowa o sposobie odżywiania powinniśmy ograniczyć sól, którą lubimy dodawać wszędzie. Niestety nie jest ona tak dobra dla naszego zdrowia, jak dobra jest w smaku… Sól na szczęście możemy zastąpić wieloma ziołami, które dodadzą naszej potrawie niepowtarzalnego smaku oraz aromatu. Nie bójmy się eksperymentować w kuchni, ponieważ to również pomoże rozładować nasz stres.

Gotowanie to świetne zajęcie, gdy zmienimy je ze żmudnej rutyny w ciekawe zainteresowanie. Jeżeli przyjmujemy jakieś leki musimy sprawdzić, czy dobrze dawkujemy je w odpowiednich porach dnia. Takie informacje otrzymamy od naszego lekarza lub farmaceuty. Kolejnym sposobem jest picie naparu ziołowego. Napar taki dla przykładu może składać się z kwiatu lawendy, ziela tymianku, korzenia lubczyku, majeranku, serdecznika i liści mięty. Łyżkę takiej mieszanki należy parzyć przez 5 minut pod przykryciem. Taki napar powinien podnieść ciśnienie. Dla obniżenia ciśnienia powinna wystarczyć zaparzona melisa.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli wprowadzimy zmiany w naszym stylu życia oraz ew. lekarz/farmaceuta potwierdzi, że leki przez nas przyjmowane są dawkowane w odpowiedni sposób, a skoki ciśnienia nie znikają powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który pomoże nam przy takiej dolegliwości. Powinien zalecić notowanie ciśnienia o określonych porach dnia oraz zdiagnozować dolegliwość na podstawie tych wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *