Maska brzuszna zawału serca

Maska brzuszna zawału serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Maska brzuszna zawału serca jest bardzo nietypowym objawem zawału serca. Śmiertelność pacjentow z zawałem dolnej ściany serca jest znacznie niższa niż pacjentów z zawałem ściany przedniej serca. Co więcej, u części chorych z zawałem ściany dolnej występują istotne hemodynamicznie powikłania, pogarszające rokowanie. Choroba ta Jest ona niezwykle groźna, ponieważ może dojść do zbyt późnego postawienia właściwej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Maska brzuszna zawału serca

Zaś zawał serca sam w sobie jest stanem organizmu, który następuje w chwili zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, co powoduje, że dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Zatem fragment serca zostaje odcięty i zapada na martwicę. Jest on postacią choroby niedokrwiennej serca. W Europie choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. Porównywalnie na powyższe schorzenia umiera dwa razy więcej osób niż na nowotwory.

Przyczyną zawału najczęściej jest miażdżyca tętnic wieńcowych, co jak powszechnie wiadomo powstaje podczas przebiegu choroby wieńcowej. Dalej są to pęknięcie lub krwotok blaszki miażdżycowej, a także powstanie zakrzepu na jej powierzchni. Czynnikami wysokiego ryzyka są tutaj wiek – zazwyczaj po czterdziestym roku życia, płeć męska, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze.

Dalej przerost lewej komory serca, wysoki poziom cholesterolu,a także zaburzona równowaga między dobrym i złym (LDL/HDL). Wymienia się również wysoki poziom trójglicerydów, białka, homocysteiny, również niedobór witamin z grupy B, wysoki poziom kwasu moczowego, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, predyspozycje genetyczne, otyłość oraz przebyte już wcześniej zawały. Po czym poznać, że mamy zawał?

Zazwyczaj powstaje bardzo silny ból w klatce piersiowej, panika, lęk przed śmiercią oraz duszności, dalej bladość spadek ciśnienia tętniczego, mdłości, wymioty, sine zabarwienie rąk, stóp, czy warg, kołatanie serca i temperatura nie przekraczająca trzydzieści osiem i pół stopnia.

Niestety niekiedy to zgon bywa pierwszym i ostatnim objawem choroby. Zawał można podzielić ze względu na rozległość, zatem wyróżniamy: pełnościenny, gdy martwica obejmuje całą ścianę od wsierdzia do osierdzia, drugi – niepełnościenny, tak zwany podwsierdziowy oraz trzeci, dość rzadko spotykany zawał w postaci rozsianych ognisk tkanki martwiczej.

Maska brzuszna zawału serca – objawy

Maskę brzuszną zawału serca rozpoznaje się ją po bólu nadbrzusza, zazwyczaj pod prawym łukiem żebrowym, dalej to nudności i wymioty, a co za tym idzie ogólne osłabienie. Są to typowe objawy schorzeń układu pokarmowego, jednak biorą się od zawału w dolnej ścianie serca, ponieważ ból promieniuje do otaczających narządów. Wymienić należy w tym katalogu także bradykardie zatokową.

Jest to nic innego jak spowolnienie akcji serca, czyli rzadkoskurcz. Stwierdzony zostaje, gdy akcja serca wynosi poniżej sześćdziesięciu uderzeń na minutę. Objawia się ona jako omdlenia, poczucie zmęczenia oraz wyczerpania. Niekiedy mówi się też o zawrotach głowy, zaburzeniach równowagi, bólach brzucha, a nawet utracie przytomności.

Maska brzuszna zawału serca – diagnoza i leczenie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, maskę brzuszną zawału serca pomylić można dość łatwo z dolegliwościami dostarczanymi ze strony układu pokarmowego. Zatem rozpoznanie kliniczne nie jest możliwe bez wykonania badania EKG. Zazwyczaj zapis z elektrokardiogramu wystarcza, by potwierdzić lub zaprzeczyć wystąpieniu zawału.

Jest ono bardzo dokładne i jest w stanie zlokalizować dany obszar martwicowy, a dodatkowo wskazać, które z naczyń wieńcowych uległo przewężeniu lub zablokowaniu. Wskazuje ono również na ewentualne powikłania poza zawałowe, jednak tylko związane z zaburzeniami rytmu serca lub przewodzenia przez nie bodźców elektrycznych.

Występują także nieliczne sytuacje, w których na podstawie EKG lekarze nie są wstanie sprawdzić stanu pacjenta i przedstawić pełnej diagnozy. W takich niespodziewanych przypadkach wykonuje się dodatkowe badania, wśród których znajdują się testy laboratoryjne na obecność enzymów, które powstają po zawale. Kilkoma z nich są CK-MB oraz Troponina I, które pokazują się w naszym ciele już po sześciu godzinach od rozpoczęcia się zawału.

Poprzez taki zabieg wskazuje się jaki jest rozmiar obszaru martwiczego. W dalszych badaniach wymienia się echokardiografię, co pozwala rozpoznać ból w klatce piersiowej i upewnić się, czy jego etiologia nie jest zawałowa. Diagnozuje się nim również powikłania pozawałowe, przykładowo pęknięcie nici ścięgnistych, ściany komory, mięśnia brodawkowego oraz tętniaka.

Po przebytym zawale mięśnia sercowego należy zwrócić dużą uwagę na tryb życia, by wprowadzić do niego nieco ruchu, wprowadzić do codzienności zdrową dietę. Jednym słowem należy dbać o siebie i swoje zdrowie. Podstawowym elementem leczenia klinicznego jest natomiast przywrócenie przepływu krwi przez zamkniętą tętnicę wieńcową. Warto pamiętać, że im szybciej zacznie się leczenie, tym większe szanse, że uratuje się jak najwięcej powierzchni serca. W leczeniu wymienia się zazwyczaj koronarografię oraz angioplastykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *