Rozciąganie

Rozciąganie – kiedy się rozciągać, rozciąganie przed czy po treningu

Rozciąganie – coraz więcej osób trenuje najróżniejsze dyscypliny sportu – wiele z nich to dyscypliny, w których amatorzy teoretycznie nie potrzebują wsparcia trenera.

W rzeczywistości utrwalanie nieprawidłowego ćwiczenia na jakimś urządzeniu w siłowni outdoor czy też popełnianie tego samego błędu w rozgrzewce przed biegiem długodystansowym – może być bardzo kosztowne, zarówno w kontekście gorszych wyników jak i ewentualnego dyskomfortu oraz kontuzji podczas uprawiania sportu. Trzeba więc poznać podstawy każdej dyscypliny sportu, zanim rozpocznie się z nią przygodę.

Nie tylko rozgrzewka przed wysiłkiem

Znaczenie odpowiedniej rozgrzewki przed planowanym wysiłkiem jest oczywiste i nawet najwięksi amatorzy mają świadomość, że poświęcenie dziesięciu minut na rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni przed planowanym wysiłkiem może uchronić przed wieloma mikrourazami oraz poważnymi kontuzjami mięśniowymi, stawowymi czy więzadeł.

Do każdej dyscypliny sportu warto jednak dobrać inny zestaw ćwiczeń:

lekka atletyka zdecydowanie opierać powinna się na ćwiczeniach rozciągających mięśnie, stawy i więzadła

sporty siłowe w największym stopniu opierają rozgrzewkę na wprowadzeniu mięśni na najwyższy poziom napięcia i ich rozgrzania

jazda na rowerze bardzo często poprzedzana jest wizytą na bieżni i krótkim rozbieganiem przez kolarza

przed pływaniem warto zadbać o maksymalne rozciągnięcie wszystkich stawów, więzadeł i mięśni, oraz odpowiednio je rozgrzać

jazda na nartach wymaga przede wszystkim przygotowania się do regularnego skręcania biodrami i kolanami oraz do przyjmowania wszystkich przeciążeń i sił przez staw kolanowy. Pomocne mogą być nawet imitacje podskoków i skrętów na zwykłych schodach

gimnastyka artystyczna czy sportowa opiera się przede wszystkim na gibkości i elastyczności, skoczności oraz zwinności. Tylko i wyłącznie te parametry są podczas rozgrzewek trenowane.

Błędny dobór programu rozgrzewkowego

Problem z dobraniem złego planu rozgrzewki pojawia się przede wszystkim, gdy dyscyplina sportu jak gimnastyka wymaga przede wszystkim zwinności i elastyczności. Ćwiczenia zbyt nakierowane na siłę czy mięśnie niepotrzebnie zaburzą harmonijny rozwój zawodnika we właściwych kierunkach. Pozostając pod okiem trenera, łatwo ustrzec się takich błędów.

Rozciąganie także po treningu

O ile rozgrzanie się przed treningiem nie już dla nikogo wielkim zaskoczeniem, o tyle wciąż niewielu amatorów pamięta, aby po zakończeniu treningu również wykonać krótki program rozciągający. Nie chodzi w nim już o przygotowanie organizmu do wysiłku i uchronienie mięśni czy stawów przed kontuzjami. Chodzi o ułatwienie regeneracji i odnowy czy zmniejszenie dokuczliwych zakwasów i bólów mięśniowych w kolejnych godzinach po wysiłku. Dopiero po takim przynajmniej pięciominutowym rozciąganiu warto pomyśleć o ewentualnym prysznicu i spożyciu właściwego pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *