zerwanie mięśnia

Zerwanie mięśnia – przyczyny, leczenie, objawy zerwanego mięśnia

Zerwanie mięśnia to poważna kontuzja. Nadciągnięcie i naderwanie mięśnia zdarza się stosunkowo często sportowcom, jednak zerwanie mięśnia należy już nie tyle do zwykłych kontuzji co poważnych urazów grożących powikłaniami. Dobrze jest wiedzieć jak te urazy od siebie odróżnić.

Zerwanie mięśnia

Przerwanie ciągłości mięśnia skutkuje brakiem kontroli nad danym mięśniem. Zerwanie mięśnia dotyczy również przerwania ciągłości drogi naczyń zaopatrzenia w krew. Bywa i tak ze wiąże się z przerwaniem wybranych nerwów. Skutkiem zerwania mięśnia jest brak kontroli and nim i bolesność. Osoba w ten sposób kontuzjowana nie może wykonywać żadnego ruchu z wykorzystaniem zerwanego mięśnia.

Przyczyny zerwania bywają różne, zwykle dochodzi do niego w wyniku przeciążenia fizycznego. Ponadto do kontuzji prowadzi nagły ruch. Z tego powodu tak ważna jest rozgrzewka przygotowująca mięśnie do pracy stopniowo, nagły wysiłek, raptowny ruch mogą skutkować zerwaniem mięśnia, a w najlepszym wypadku jedynie jego naderwaniem. Przyczyną zerwania mięśnia może być także stosowanie odzywek anabolitycznych, które przyspieszają rozrost tkanki mięśniowej. Ich działanie może dosłownie rozerwać mięsień. Zazwyczaj to efekt przedawkowania.

Objawy zerwanego mięśnia

Kontuzja objawia się brakiem kontroli i ruchomości mięśnia. Rozerwanie włókien tzw. miofibryli oraz towarzyszących im naczyń krwionośnych oraz nerwów powoduje ból, obrzęk i dyskomfort. W chwili zerwania mięśnia można usłyszeć kliknięcie, chrupnięcie. Kolejno występuje ból, bardzo silny i rozrywający. Jeżeli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych objawem jest krwiak i wylew wewnętrzny w obrębie mięśnia.

Nie zawsze krwiak oznacza zerwanie mięśnia i przeciwnie. Są to objawy niezależne które często współwystępują. Najczęściej doznajemy zerwania mięśni kończyn dolnych. Wymienia się tutaj statystycznie kontuzje mięśni kulszowo-goleniowej oraz mięśnia podeszwowego i czworogłowego. Ponadto częste są zerwania mięśnia brzuchatego łydki. Kontuzje tego rodzaju można nabyć zarówno oprawiając sport, w trakcie wypadku, upadku czy też podczas jakiejkolwiek innej aktywności.

Nadciągnięcie i naderwanie mięśni

Nadciągniecie mięśnia to zaledwie uszkodzenie włókien mięśniowych i dodatkowo dotyczy ono niewielkiej liczby włókien. Tym samym naderwanie mięśnia powoduje ból oraz ograniczenie ruchomości mięśnia, jego sprawności, niemniej ból z tym związany przechodzi samoistnie stosunkowo szybko. Zwykle ruchomość jest ograniczona w zakresie sprawności danego mięśnia ale nie powoduje unieruchomienia w zakresie wykorzystania zespołu mięśni.

Złożone ruchy są realizowane, choć czasem z uczuciem bólu. Naderwanie mięśnia wiąże się z uszkodzeniem włókien w większej ilości i wówczas skomplikowany ruch z wykorzystaniem naderwanego mięśnia nie jest możliwy.

Proces rekonwalescencji – metoda RICE

Metoda leczenia RICE obejmuje cztery kroki. Pierwszy to odpoczynek czyli Rest. Należy przerwać wówczas jakąkolwiek aktywność i zminimalizować ruch. Ice to kolejny krok oznaczający zimny okład. Kontrolować w ten sposób można obrzęk i redukować ból.

Trzecim krokiem jest Compression (ucisk na mięsień, delikatny masaż) oraz Elevation. Ostatni krok leczniczy polega na uniesieniu kończyny z zerwanym mięśniem poprawiając krążenie w niej. W zależności od tego jak rozległe jest zerwanie mięśnia niewskazana jest aktywność sportowa przez co najmniej miesiąc. Wcześniejszy powrót do treningów może prowadzić do nawrotu kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *