przyczyny nowotworów

Przyczyny nowotworów – rozwój raka pod kontrolą, papierosy, genetyka

Przyczyny nowotworów są rozmaite, na wiele z nich mamy wpływ poprzez profilaktykę. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiec rakowi, niżeli leczyć chorobę nowotworową. Statystycznie aż 70% nowotworów powodowanych jest przez czynniki środowiskowe oraz nawyki, zwłaszcza żywieniowe.

Przyczyny nowotworów – palenie papierosów

Za jedną z najpoważniejszych przyczyn rozwoju raka uważa się palenie tytoniu. Sam dym tytoniowy może być rakotwórczy. Zawiera on aż 40 substancji przyczyniających się do rozwoju raka. Palenie tytoniu to w 90% główna przyczyna nowotworu płuc. Papierosy powodują również raka krtani, gardła, jamy ustnej itd. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej nie trzeba być nałogowym palacze, aby choroba nowotworowa się u ans rozwinęła na dobrze.

Każde palenie, również to okazjonalne sięganie po papierosa prowadzi do rozwoju nowotworów. W grupie chorych przybywa kobiet. Nie bez powodu wymusza się nie tylko kampaniami stop paleniu na producentach wyrobów tytoniowych ostrzeżenia o powodowaniu raka. Są one widoczne na opakowaniach, a wyrobów tytoniowych nie można sprzedawać osobom poniżej osiemnastego roku życia. Zerwanie z nałogiem nie uwalnia nas od ryzyka zachorowania na raka. Jednak już po dwóch latach niepalenia ryzyko zachorowania spada o 15-20%. co za tym idzie warto jest rzucić papierosy.

Dieta i nawyki

Nawyki żywieniowe to kolejne przyczyny nowotworów. Szacuje się iż powodem co trzeciego chorego na raka jest dieta. Niewłaściwa kompilacja pokarmów, jedzenie żywności rakotwórczej bez umiaru, to poważne zarzuty, czy prawdziwe? Winowajcami są głównie tłuszcze, smażone potrawy, sól i alkohol a także kawa, grzyby i piwo.

Nadmienić także należy iż wszelkie konserwanty i sztuczne aromaty, barwniki powodują raka. Co za tym idzie żywienie się produktami wysoko przetworzonymi to bezpośrednie ryzyko zachorowania w przyszłości na raka. Nowotwory wynikające z diety to zwykle nowotwory zlokalizowane w obrębie układu pokarmowego.

Zanieczyszczenia

Na rozwój nowotworów wpływ ma także czystość powietrza, zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Bezpośrednio wpływa to na uprawy rolne, które później spożywamy, a i pośrednio na nas samych przez wdychanie pyłów i substancji toksycznych. Szczególnie rakotwórczy jest smog powstający z toksyn spalanego plastiku i zanieczyszczonego węgla.

Nie bez znaczenia ma też stężenie dwutlenku węgla w powietrzu powodowane przez spaliny samochodów. Owoce i warzywa zbierane z przydrożnych pól i sadów są nafaszerowane metalami ciężkimi (np. kadmem, ołowiem, cezem). Co ciekawe słodziki używane przez osoby odchudzające się także powodują nowotwory układu moczowego. Nie tylko wdychanie ale przebywanie wśród niebezpiecznych substancji, jak wśród zabawek, czy noszenie odzieży toksycznej powoduje raka.

Używki

Poza papierosami powodem raka jest też alkohol jako używka. Nadużywanie alkoholu to szybka droga do raka gardła, przełyku, żołądka czy wątroby. U palaczy papierosów alkohol przyczynia się do powstawania raka piersi.

Zakażenia wirusami

Gigantyczne żniwo w postaci raka ma na swoim koncie wirus zapalenia wątroby typu B i C. wirus zapalenia wątroby typu B okiełznano przez szczepienie. Również w wyniku wirusa dochodzi do rozwoju choroby nowotworowej szyjki macicy, sromu i odbytu. Winien jest w tym wypadku wirus opryszczki płciowej oraz wirus ludzkiego brodawczaka HPV. Niebezpieczne bywają także bakterie, np. Helicobacter pylori – wywołujący raka żołądka.

Promieniowanie słoneczne

Promieniowanie UVB i UVA to także jedna z przyczyn rozwoju raka. Chodzi tutaj o nadmierną ekspozycję na słońce bez zastosowania ochrony. To przede wszystkim zagrożenie dla skóry. Wszystkie oparzenia słoneczne, zwłaszcza te w dzieciństwie przyczyniają się do powstawania raka skóry, zwykle po pięćdziesiątce.

Genetyka

Prócz czynników środowiskowych na rozwój raka mają wpływ geny. Na skłonności genetyczne niestety nie mamy wpływu. To dość częste zjawisko, kiedy dziedziczona jest tendencja do zachorowania na nowotwór np. płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *