alkoholizm w polsce

Alkoholizm w Polsce – profilaktyka alkoholowa, piją kobiety i młodzież

Alkoholizm w Polsce – czy alkoholizm w Polsce jest powszechny? Warto porównać się do innych krajów Europy, by zobaczyć kto tak na prawdę najwięcej pije. Mimo wmawiania nam iż jesteśmy narodem alkoholików statystycznie Polska plasuje się nieco poniżej średniej wypijanego alkoholu. Niestety zajmujemy niechlubne czołowe miejsca w strukturze picia. W Polsce głównie piją kobiety oraz nastolatki.

Alkoholizm w Polsce

Statystycznie w roku wypijamy 10,85 l czystego alkoholu. To sprawia iż jesteśmy nieco niżej niż średnia europejska. Dla przykładu w Czechach jest to wartość 15l, we Francji 12,3l. Dane dotyczą alkoholu rejestrowanego, dlatego tez rzeczywiste dane mogą się nieznacznie różnić, jednak w granicy błędu.

Wraz ze wzrostem spożycia alkoholu w 2009 roku podniesiono akcyzę na alkohol. Cena skutecznie zahamowała spożycie. Zmniejsza się także na przestrzeni lat liczba zgonów spowodowana alkoholem. Niestety, a może i stety zmienia się tez struktura picia.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych 70% spożytego alkoholu stanowiła wódka, po transformacji zaczęliśmy sięgać po inne alkohole jak piwo i wino. Aktualnie wódka i pochodne wódki to zaledwie 35% wypijanego alkoholu. Rynek podbiło piwo, którego spożywamy najwięcej.

Alkoholizm w Polsce – piją kobiety i młodzież

Zmianą zauważalną w strukturze spożycia i nadużywania alkoholu jest fakt, iż w dużej mierze piją kobiety. Najczęściej są to kobiety do 35 roku życia, które piją dużo w tak zwanym męskim stylu. Zazwyczaj są to panie o wysokim statusie społecznym, wykształcone, z dobrą pracą.

Poza kobietami wyłoniła się też duża grupa nastolatków, wśród których alkohol zyskał popularność. Młodzież sięga po alkohol coraz częściej i w coraz to młodszym wieku. Aż 2/3 chłopców i połowa dziewcząt w wieku 15-16 lat przyznaje że pije alkohol.

Alkoholizm w Polsce – nie piję w ciąży

Wskaźnikiem jakim Polska może się pochwalić jest abstynencja w ciąży. Między innymi dzięki akcjom nie piję w ciąży spada wskaźnik ciężarnych sięgających po alkohol. Niektórzy zarzucają tym wynikom nierzetelność badań.

Alkoholizm w Polsce – zapomniani seniorzy

Statystyki wyróżniają różne grupy picia i alkoholików tymczasem niewiele jest badań obejmujących seniorów. Tymczasem to poważne zagrożenie, bowiem u osób po 60tym roku życia alkohol rozkłada się wolniej i wyrządza więcej szkód niż w organizmie w sile wieku.

Poza tym wchodzi w interakcje z lekami (np. przeciwdepresyjnymi, nasennymi, uspokajającymi), a osoby w tym wieku często sporo ich zażywają.

Alkoholizm w Polsce – profilaktyka alkoholowa

Profilaktyka spoczywać winna na wszystkich solidarnie, począwszy od producentów alkoholu, przez ich sprzedawców, lekarzy, aż po ans samych pilnujących się wzajemnie i chroniących przed nałogiem. Picie, również to z pozoru nienałogowe jest szkodliwe. Jednak kiedy zaczyna się nałóg? To bardzo płynna granica, również dla badań statystycznych.

Az 12% pijących pije ryzykownie. Oficjalnie 2,4% społeczeństwa jest uzależnionych od alkoholu. Warto też odróżnić picie nałogowe od picia szkodliwego, które dotyczy jakości spożywanego alkoholu i jego ilości. Nie musi być to picie nałogowe, a może być znacznie poważniejsze w skutkach od alkoholizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *