Żyworódka

Żyworódka – Właściwości żyworódki, przepisy z wykorzystaniem żyworódki

Żyworódka to roślina, którą możemy uprawiać na swoich domowych parapetach. Ma wiele leczniczych właściwości. Warto więc pomyśleć o jej zasadzeniu i wykorzystaniu do domowych środków leczniczych. Jak ją hodować i przetwarzać na domowe leki?

Żyworódka: jak wybrać właściwy gatunek do hodowli

Żyworódka występuje w trzech odmianach. Różnią się między sobą kształtem liści oraz właściwościami. Żyworódka pierzasta Kalanchoe Daigremontiana przypomina nieco aloes, posiada długie i wąskie liście wyrastające dookoła łodygi. Kalanchoe Pinnata posiada złożone pierzaste eliptyczne listki. Żyworódka wąskolistna Kalanchoe Tubiflora to roślina trująca! Do hodowli w celach leczniczych wybiera się dwa pierwsze gatunki żyworódki. Dzięki temu domowe leki są łatwo dostępne.

Hodowla żyworódki

W dobrych sklepach ogrodniczych możemy zakupić sadzonki żyworódki, które można hodować w domu na parapecie. Roślina wymaga temperatury powietrza 15-23 stopnie, powinna być umieszczona w jasnym i nasłonecznionym pomieszczeniu. Wymaga podlewania maksymalnie 2 razy w tygodniu – jej liście gromadzą duże zapasy wody.

Właściwości żyworódki

Żyworódka pierzasta ma wiele cennych właściwości. Stosowana bezpośrednio na skórę ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wykazuje także działanie immunostymulujące oraz przeciwzapalne. Może okazać się też cennym środkiem antynowotworowym oraz antyalergicznym i leczącym alergie. Zasadniczo żyworódkę wykorzystuje się jako domowy środek na przyspieszanie gojenia się ran.

Potrafi leczyć kurzajki i odleżyny, a nawet trądzik oraz grzybice. Eliminuje nawet przykry zapach z ust! Do leczenia domowego stosuje się przede wszystkim pozyskiwany z żyworódki sok. Po nieznacznym rozdrobnieniu, liście żyworódki można stosować jako okłady. Można przygotowywać też na ich bazie soki konserwowane spirytusem. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C oraz makro i mikroelementów, zaleca się również profilaktyczne picie soku z żyworódki.

Przepisy na domową apteczkę z żyworódki

Aby wykonać nalewkę z żyworódki, należy drobno posiekać jej liście i łodygę oraz zalać 40-procentową wódka. Tak przygotowaną nalewkę zakręcić szczelnie w słoiku lub szklanej butelce i odstawić na 2 tygodnie. Taką nalewkę można spożywać w niewielkich ilościach lub dezynfekować nią rany. Z soku z żyworódki, lanoliny, leku bakteriostatycznego oraz odrobiny leku znieczulającego można przygotować maść z żyworódki.

Będzie doskonała do leczenia ukąszeń, poparzeń, a także grzybicy. Sok z żyworódki dokładnie przecedzony przez gazę może służyć również jako krople. Zakraplając je do oczu można pozbyć się uczucia pieczenia czy piasku pod powiekami. Są skuteczne również w aplikowaniu do nosa. Doskonale wspomagają leczenie kataru, nawilżają błony śluzowe nosa. Krople z żyworódki można stosować również w przypadku infekcji trąbki Eustachiusza – do uszu.

Posiadając tę roślinę doniczkową na swoim parapecie, w przypadku wystąpienia tych powszechnych dolegliwości w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie przygotować skuteczny lek bez konieczności wydawania pieniędzy w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *