Biedrzeniec anyż

Biedrzeniec anyż – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Biedrzeniec anyż – zaliczany jest do rodziny selerowatych. Roślina pochodzi z Bliskiego Wschodu, bywa uprawiana także w rejonie śródziemnomorskim. Surowcem jest owoc – Fructus Anisi. Rozłupnia do 5mm długości, o gruszkowatym kształcie, rozpadająca się na dwie rozłupki o zielonkawoszarym kolorze i szorstkiej fakturze.

Olejek anyżowy używany jest do skrapiania pomieszczeń gdyż podobno  odstrasza różne robactwo i działa przeciw świerzbowi. Posiada także inne zastosowanie m.in. dodawany do kąpieli – relaksuje i odpręża ciało narażone na duży wysiłek fizyczny. Wykorzystywany w masażach przez sportowców – rozgrzewa mięśnie.

Biedrzeniec anyż – zastosowanie

Biedrzeniec anyż to roślina roczna z liśćmi w trzech rodzajach, białych kwiatach zebranych w baldachy. Biedrzeniec anyżBiedrzeniec anyż uprawia się w krajach śródziemnomorskich, w Europie Środkowej, Japonii oraz Ameryce Środkowej. W Polsce w stanie dzikim coraz rzadziej spotykany jest w regionach południowych i południowo-wschodnich.

Wysokością dorasta do 50 cm. Preferuje miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru. Wymaga gleby żyznej, pulchnej. Rozmnaża się z nasion wysiewanych w kwietniu. Natomiast zbiory dokonuje się w sierpniu, kiedy owoce nabierają ciemnoszarego koloru. Owoce są drobne, brunatnoszare o przyjemnym słodko korzennym smaku. Najlepiej ścinać rośliny wczesnym rankiem, gdy są jeszcze pokryte rosą. Potem wiąże się je w snopki i wiesza w suchym, ciepłym pomieszczeniu.

Kwitnie od czerwca do lipca. Owoc zbiera się pod koniec sierpnia, gdy nabierze szarobrunatnego koloru. Surowcem leczniczym są owoce, które po zebraniu suszy się. Po wyschnięciu zbiory nadają się do młócenia. Nasiona oczyszcza się i dosusza, często przesypując, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. Surowiec przechowuje się w papierowych lub płóciennych torbach, w suchym miejscu.

Biedrzeniec anyż jest bardzo bogaty w różnego rodzaju minerały takie jak 1,5-3% olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest anetol. Poza tym posiada on także białka, cukry oraz tłuszcze. Głównym składnikiem owoców jest trans-anetol (80%), cis-anetol, etragol, aldehyd anyżowy, beta-kartofylen. Wśród związków obecnych w tej roślinie możemy także znaleźć wielocukry, flawonoidy, olej cholinę, kwasy organiczne (askorbinowy, kawowy), terpeny, kumaryny, kwercetynę, tymol.

Ze związków mineralny w owocu anyżku znajdziemy: bor, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, sód, potas, cynk.

Biedrzeniec anyż – właściwości lecznicze

Biedrzeniec anyż posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania. Wśród najbardziej charakterystycznych cech wskazuje się na jego działanie wykrztuśne, stosowany jest przy suchym kaszlu, w nieżytach gardła, krtani, chrypce, katarze a także przy zapaleniu oskrzeli. Łagodzi astmę (inhalacje z dodatkiem paru kropli olejku anyżowego) i choroby układu oddechowego (koklusz). Działa rozluźniająco, rozkurczowo i odtruwająco jednocześnie zwalczając bardzo ciężki i suchy kaszel.

Stosowany także w celu pobudzenia pracy żołądka i woreczka żółciowego. Przyśpiesza trawienie, łagodzi zgagę i niestrawność, szczególnie męczące gazy i uczucie zbyt pełnego brzucha. Rozkurczające właściwości anyżu wykorzystywane są m.in.  w kolce jelitowej oraz wzdęciach. Polecany szczególnie dzieciom i osobom starszym. Wykorzystywany pomocniczo w usuwaniu nudności, pobudzająco , eliminuje i łagodzi kolki niemowlętom i dzieciom. Wykorzystywany również jako składnik mieszanek pobudzających laktację.

Antyspazmatyczne właściwości nasion anyżu powodują, że jest on pomocny przy bólach menstruacyjnych. Oprócz powyższych właściwości biedrzeniec anyż działa moczopędnie, odświeża oddech, podnosi potencję – to naturalny afrodyzjak.

Zewnętrznie  jako inhalacje w schorzeniach dróg oddechowych. Napary z anyżu stosuje się do płukania gardła w anginie, zapaleniu oskrzeli i kaszlu. Okłady z anyżu (olejek, napar) łagodzą młodzieńczy trądzik i wysuszają skórę.

Biedrzeniec anyż – sposób użycia

Napar

Przepis; należy  1 łyżkę rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wrzącego mleka lub wody; przykryć, odstawić na 20-30 minut, przecedzić, osłodzić do smaku syropem lub miodem. Pić 3 razy dziennie po 100 ml; w nieżycie układu oddechowego, przy kaszlu 100 ml 4 razy dziennie.

Syrop z anyżu

Przepis; należy do gotującej się wody (1 litr) dodać 7 łyżeczek nasion anyżu a następnie gotować na małym ogniu do wyparowania połowy płynu. Następnie odcedzamy wywar i dodajemy do niego 3 łyżki miodu. Zaleca się stosowanie 2 łyżeczek syropu 2-3 razy dziennie, zarówno w przypadku kaszlu, jak i dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Nalewka

Przepis; należy przygotować nalewkę konieczne jest przygotowanie laski cynamonu, pół szklanki anyżku , około 12 goździków, cieniutko pokrojona skórkę z całej cytryny, około 1,5 litra spirytusu czystego oraz 1/4 litra wody destylowanej lub przegotowanej i ostudzonej. Następnie wszystkie składniki zalać w gąsiorku 2 litrami spirytusu i 1/4 litra wody. Całość starannie zakorkować (korek zalać parafiną) i zostawić w cieple przez miesiąc, regularnie potrząsając gąsiorem. Przygotowaną nalewkę porozlewać do butelek, zakorkować i odstawić na miesiąc. Po miesiącu można spożywać przy czym im dłużej poczekamy tym jest lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *