Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Jałowiec pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) jest to krzew żywiczny. Zaliczany jest do roślin dwupiennych co oznacza iż kwiaty żeńskie tworzą szyszkę koloru brunatnego zaś kwiaty męskie zebrane są w krótkie kotki.  Jałowiec pospolity ma charakterystyczne kłujące igły. Z wierzchu igły mają szeroki, szarobiały pas aparatów szparkowych, a pod spotem są lśniąco zielone.

Owocem jest nibyjagoda o średnicy 5-6 mm która dojrzewa dopiero w drugim lub trzecim roku po kwitnieniu. Nasiona chętnie zjadane są przez ptaki, które przyczyniają się do ich rozsiewania. W ogrodach można spotkać wiele bardzo ciekawych odmian jałowca pospolitego.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Jałowiec pospolity jest rośliną długowieczną. Potrafi dożyć wieku dwustu i więcej lat. Rośnie powoli dzięki czemu był niegdyś chętnie sadzony w przydomowych ogrodach. Najczęściej przyjmuje mniej lub bardziej równomierną formę kolumnową. Obecnie jałowiec pospolity został wyparty z ogrodów przez różne odmiany jałowców pochodzących z krajów azjatyckich i śródziemnomorskich, oraz licznych odmian hodowlanych.

Jałowiec pospolity – zastosowanie

W celach leczniczych zbiera się szyszkojagody. Strąca się szyszki a następnie suszy dość długo w zacienionym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni. Jałowiec pospolity posiada małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, dobrze znosi ubogie stanowiska i suszę, a także miejskie zanieczyszczenia. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w glebie suchej, piaszczysto-gliniastej. Krzewy sadzimy na miejscu stałym jesienią lub wczesną wiosną.

Owoce jałowca zawierają m.in. olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe (m.in. glukozy i fruktozy) oraz sole mineralne.

Dzięki tym związkom jałowiec ma właściwości moczopędne i działa bakteriobójczo w drogach moczowych – wykorzystuje się go w stanach zapalnych układu moczowego, zwłaszcza w zapaleniu pęcherza moczowego. Jałowiec wspomaga również pracę wątroby i wydzielanie żółci, dzięki czemu usprawnia trawienie.
Olejek jałowcowy stosuje się zewnętrznie na skórę w postaci mazideł do wcierań rozgrzewających w bólach reumatycznych i nerwobólach.

Jagody jałowca wykorzystuje się nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w kuchni. Dodaje się je do sosów, bigosów, zup ze świeżej kapusty, buraczków, marynowanych grzybów i innych przetworów domowych. Rozdrobnione szyszkojagody są dodatkiem do pasztetów i kiełbas. W dymie jałowcowym wędzi się wędliny i mięso. Jałowiec pospolity wydziela takie związki jak fitoncydy, zwane także “lotnymi antybiotykami”. Dlatego też sadzone przez nasze babcie i dziadków krzewy jałowca pod oknami, miały oczyszczać wpadające do domów powietrze. Warto tutaj wspomnieć, iż z drewna jałowca wykonywano bardzo cenne naczynia do przechowywania mleka.

Nie prowadzi się plantacji jałowca pospolitego zbioru dokonuje się ze stanu dzikiego.

Jałowiec pospolity – właściwości lecznicze

Olejek eteryczny i flawonoidy zawarte w owocach jałowca mają silne właściwości moczopędne, dezynfekująco, żółciopędnie  a także pobudzają czynności trawienne.  Jałowiec działa bakteriobójczo w układzie pokarmowym i moczowym. Łagodnie wzmaga wydzielanie żółci i ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe, przy tym pobudza perystaltykę jelit, leczy artretyzm i choroby dróg oddechowych. Jałowiec najczęściej stosowany jest jako środek zwiększający przesączanie nerek, szczególnie w obrzękach, spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia krwi. Olejek z jałowca wcierany w skórę łagodzi bóle reumatyczne oraz nerwobóle.

Świeże lub suszone owoce można żuć, aby zapobiec zgadze i nieprzyjemnej woni z ust. Zastosowanie jałowca jest bardzo szerokie, głównie z uwagi na jego właściwości lecznice między innymi  wykorzystywany jest w przemyśle spirytusowym produkuje się wódkę jałowcówkę i gin z owoców jałowca. Sporządzić też można z nich nalewki, syropy i wina. Kiedyś samodzielne wytwarzanie wina, piwa i wódki na bazie jałowca było bardzo powszechne. Igły jałowca i szyszkojagody wykorzystuje się do produkcji leków farmaceutycznych, m.in. przeciwko cukrzycy i nadczynności tarczycy.

Jałowiec pospolity – sposób użycia

Nalewka

Jałowiec pospolityPrzepis; należy przygotować pół szklanki suszonych jagód jałowca, 500 ml wódki, 2 łyżki miodu. Następnie rozgniecione jagody jałowca zalać w słoju alkoholem i odstawić na półtora miesiąca w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie zaleca się przemieszanie a nastanie należy  dodać miód i znów odstawić na dwa tygodnie w celu wyklarowania płynu, po tym czasie nalewkę przefiltrować, przelać do butelek i odstawić na trzy miesiące do piwnicy. Po tym czasie nadaje się do spożycia.

Sok

Przepis; należy przygotować 45 dkg jagód jałowca, około 3 litry wody i jedną cytrynę. Jagody wsypać do słoika,  a następnie dodać plasterki cytryny. Całość należy zalać przegotowaną i ostudzoną wodą i odstawić do lodówki na kilka dni. W momencie jak jagody zaczną  opadać na dno naczynia, to znak, że sok jest już gotowy. Zaleca się picie 200 ml tak przygotowanego soku dziennie.

Wino

Przepis; należy 4 kg jagód zalać 4 litrami wrzątku i odstawić. Następnie po całkowitym wystudzeniu dodajemy drożdże winne. Po 2 dniach odsączamy i dodajemy 2 kg cukru., dopełniamy wodą do 10 l i dosypujemy 20 g kwasku cytrynowego.  Spożywamy po ok 2 tygodniach.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *